"הדיגיטציה של הסוכן האלמנטרי תאפשר לו להתחרות מול הביטוחים הישירים"

בראיון מיוחד שיפורסם בכנס האלמנטר השנתי באילת, מספר יו"ר הוועדה לביטוח אלמנטרי בלשכה על האתגרים מול היצרנים, על היתרונות והחסרונות של הכלים הדיגיטליים ועל הממשק האחיד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"האתגר הגדול ביותר העומד מול עיניי הוא 'מאזן האימה' מול היצרנים; לא אחשוש לצאת למאבק מול כל חברת ביטוח שלא תכבד את מעמדנו כשומרי הסף של המבוטחים, כמשווקים האמינים והגדולים ביותר של המוצרים. מאידך, נמשיך לחזק חברות שעובדות רק עם סוכנים".

כך מצהיר סו"ב ישראל גרטי, יו"ר הוועדה לביטוח אלמנטרי בלשכת סוכני ביטוח בראיון שיפורסם במלואו במגזין "ביטוח ופיננסים" שיפורסם לקראת כנס האלמנטר השנתי באילת. הכנס יתקיים בתאריכים 18־22 בנובמבר במלון דן שבאילת, וכותרתו – "סוכן מקצועי זה אלמנטרי".

סו"ב ישראל גרטי | צילום: שלומי דעי

 

לדבריו, רוב הסוכנים הפנימו שצריך להשתמש בכלים הדיגיטליים לטובתנו. חברות הביטוח מנסות לנגח אותנו בעזרת הכלים האלו. "הדיגיטציה יכולה להוזיל מאוד את עלויות העבודה של הסוכן ואז הוא יוכל להתחרות בחברות הביטוח הישירות ואלו שמוכרות גם באופן ישיר", מסביר גרטי ומדגיש את חוסר ההגינות של חברות המפעילות שיווק ישיר בתחרות מול הסוכנים.

אפשר לפתור זאת בכך שהחברות יאפשרו לסוכנים למכור את הפוליסות במחיר שהן מציעות למבוטח באופן ישיר: "אם חברות הביטוח ישוו את המחיר שהן מציעות למבוטח באופן ישיר לזה שהן נותנות לסוכנים, המבוטח בוודאי יעדיף לעבוד עם סוכן. לצערי, לא כל חברות הביטוח הפנימו את זה".

עד כמה קשה לסוכני אלמנטר להתפרנס כיום?
גרטי: "כרגע הרווחיות היא גבולית וחשוב להכניס דיגיטציה למשרד הסוכן כדי להקטין עלויות עבודה. צריך לעבוד עם חברות ביטוח שבונות כלים דיגיטליים עבור הסוכנים. כאלו הן שלמה ביטוח, איילון, מגדל ועוד, ויש חברות ביטוח שרוצות גם וגם. לכן אני קורא לסוכנים לעשות חשבון עם מי כדאי להם לעבוד".

ממשק אחיד

גרטי מתייחס גם לכלי ספציפי שיקל מאוד על הסוכנים כמו חידושים אוטומטיים של ביטוחי רכב ודירה: "כדי להקטין את הוצאות הסוכן, אנחנו מבקשים שהחידושים יהיו אוטומטיים.

אחד החסמים שלנו בחידושי ביטוח רכב ודירה זה קבצי ממשק איגוד, שהם קבצים שחברת הביטוח שולחת לסוכנים כשאין תבנית אחידה לקבצים האלה. אני מטפל בזה אישית מול הממונה. כשיהיה ממשק אחיד לכל חברות הביטוח נוכל לעבור לחידושים אוטומטיים באמצעות חברות חיצוניות כמו באפי ואחרות, שיבנו מערכת לחידושים אוטומטיים.

זה גם אחד הדברים שיטה את מאזן האימה בין הסוכן וחברת הביטוח לטובת הסוכן. היום חברת הביטוח יודעת שלסוכן קשה מאוד לבדוק את כל הפרמטרים של ביטוח רכב או דירה בכל חברות הביטוח, אז הן מעדיפות להשאיר את המצב כמו שהוא. במצב החדש יידעו החברות שאם חברה תעבוד ישירות מול המבוטחים, נעביר את החידושים לחברה אחרת".

סוכנים בעולם הרכב

כנס אלמנטר יתקיים רב־שיח עם מנכ"לים של חברות הביטוח על מקומם של הסוכנים בעולם הרכב המשתנה, וזאת על רקע כניסת חברות ביטוח דיגיטליות לענף, והתחרות המורגשת בתחום מצד החברות המסורתיות.

גרטי מציין כי המבצעים האחרונים שמפרסמות חברות הביטוח להוזלות פוליסות הרכב, כמו תשלום לפי קילומטרים וכד', פוגע כמובן גם בעמלות הסוכנים, אבל הוא סבור שזה גל חולף: "חברות הביטוח עוברות לדעתי איזשהו משבר זהות והן מנסות לירות לכל הכיוונים. אני מניח שזה איזשהו גל שיחלוף לאחר שימוצה. זה בא ממצב שהן רואות את הרווחים של ביטוח ישיר ולכן הן חושבות שעדיף להן לוותר על שומר הסף, שזה הסוכן. שומר הסף זה לא רק מי שמוכר פוליסות עבור חברות הביטוח, אלא זה שמלווה את המבוטח במקרה של תאונה, שנמצא כדי לענות על שאלות – לסוכן יש ערך מוסף עבור המבוטחים".

גרטי מתייחס בראיון המלא גם לנזקי צנרת, שהמצב שם עדיין לא טוב; לביטוח אופניים חשמליים; ביטוח חובה במגזר הערבי; הצעה לשלב ביטוח צד ג' של רחפנים בביטוח הדירה; המאמץ לגבש ביטוח לבתי עץ, ביטוח רכב חובה דיגיטלי ועוד.

כאמור, הכנס יתקיים באילת בתאריכים 18־22 בנובמבר. להרשמה לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email