ההימור של קרנות ברירת מחדל: אסור לפתח אשליות

במקום להתנהל בצורה שיטתית ומסודרת, המנהיגות הכלכלית בחרה להציג את קרנות ברירת מחדל כפתרון לכל הבעיות של ענף הפנסיה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעולם המדע, מכנים בשם "פאטה מורגנה" את חיזיון התעתועים של הטבע. תופעה זו גורמת לאלה שצופים במרחק לחשוב שהעצמים השונים שבהם הם צופים, גדולים משמעותית מהקיים במציאות.

במדינת ישראל קיימת "פאטה מורגנה כלכלית": פוליטיקאים ופקידים, מציגים פעולות כלכליות מתוקשרות המתחזות לצעדים דרמטיים, תוך יצירת מלודרמה מתוקשרת.

כך הם סבורים שניתן לפתור בעיות, לקדם נושאים חברתיים או להתגבר על מצוקות כלכליות – הדורשים חשיבה מסודרת והשקעת משאבים ארוכת טווח.

לדוגמא, משבר הדיור, שאינו יכול להיפתר על ידי יצירת פטנטים מוזרים כגון הוספת או ביטול מיסים וביצוע מכרזים בהם רק קומץ יכול לזכות. אלא, באמצעות מתן תמריצים והסרת החסמים בוועדות התכנון, או על ידי הוספת גורמי תכנון וביצוע בענף הבניה למגורים.

האמת הכלכלית בסיסית ופשוטה: כאשר יש מספיק סחורה, מתקיימת תחרות והמחירים סבירים.

גם בענף הביטוח הפנסיוני קיימות בעיות רבות, והצפי לאנשים צעירים אינו מבשר טובות. זאת, בין היתר, עקב הפגיעה התחשיבית של קרנות הפנסיה, התארכות תוחלת החיים, הבעיה העולמית של ירידת התשואות וריביות נמוכות, וגם עקב הפגיעה בזכויות העמיתים בשל מגבלה תקציבית בחלוקה שוויונית ומאוזנת של "אגרות חוב מיועדות" צמודות מדד.

במדינה מתוקנת עם מערכת פוליטית בריאה, היו צריכים לקיים דיון מקצועי רציני ומסודר, במיוחד בוועדת הכספים של הכנסת. זאת היות ומדובר בהחלטות פוליטיות שאינן בסמכות הרגולטור, אלא של המחוקק, והיו צריכים לפנות למחקר מקצועי, מעמיק, שייתן תשובה אופטימלית לדורות הבאים.

במקום להתנהל בצורה שיטתית ומסודרת, כפי שעשו שרי האוצר ומפקחים לדורותיהם, גם במקרים בהם היו מחלוקות עם הגורמים השונים בענף, המנהיגות הכלכלית בחרה לחולל פאטה מורגנה, ולהציג את קרנות ברירת מחדל כפתרון לכל הבעיות של ענף הפנסיה.

שר האוצר, יחד עם המפקחת על הביטוח, הופיעו במסיבת עיתונאים מוזרה והכריזו כי בעקבות תוצאות מכרז מיותר, כל פורש לפנסיה המפקיד בקרנות ברירת מחדל, יקבל בין 800 שקל ל־1,000 שקל תוספת חודשית לקצבה שלו בזמן פרישה. זוהי פאטה מורגנה.

ההתערבות הכוחנית בענף הפנסיה גורמת לכאוס | צילום: fotolia
ההתערבות הכוחנית בענף הפנסיה גורמת לכאוס | צילום: fotolia

יש פתרונות אחרים

הכוונה להוזיל את דמי הניהול לחלשים בחברה היא לגיטימית וגם מחויבת במציאות, אבל לשם כך לא היו צריכים לבצע מהלכים גרוטסקיים, העשויים לנתב את כספי הפנסיה של רבים למחוזות בלתי ידועים.

לפי הנתונים שפורסמו לאחרונה על ידי אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דמי הניהול בענף הפנסיוני נמצאים במגמה רצופה של ירידה. ההתערבות הכוחנית בענף שהתנהל בתחרותיות רבה אינה מוסיפה, אלא גורמת לכאוס, לאי ודאות ולבסוף לפגיעה קשה בציבור החוסכים החלשים.

אם הרצון האמיתי של שר האוצר היה להטיב עם החלשים ולמנוע אפליה, כפי שקיימת בענפים רבים בשוק הביטוח בישראל, הוא יכול היה לעשות זאת על ידי הליך פשוט של חקיקה, או בהוצאת חוזר שימנע סבסוד צולב, וגם על ידי מתן הוראה (בחוזר המפקחת) לקרנות להקים מסלולי השקעה מחקי מדדים.

מוצר פנסיוני הוא מוצר שחייב (גם במסלולים הפשוטים) בליווי מקצועי. לא ניתן גם להוזיל את דמי הניהול של מוצרים פנסיונים וגם לספק שירות בייעוץ לציבור החוסכים, ובמיוחד לחוסכים החלשים, שהם באמת צריכים את השירות הפרטני. מנגנונים ממוחשבים אינם יכולים לספק את כל צרכי הציבור.

פעמים רבות דובר על כך שאם המדינה רוצה לתת גב בסיסי לכל עובד בזמן פרישה, דרך טובה היא להפנות הפרשות של רובד ראשון לביטוח הלאומי, ולא לשוק הפרטי.

ונחזור לפאטה מורגנה. בהצגות לילדים ניתן לפתח אשליות, אך בשוק חיסכון ארוך טווח שכולל בין היתר את קרנות הפנסיה, אסור לעשות זאת.

הנתונים שסיפקו שר האוצר והפקידים הסרים למרותו, אינם מסתמכים על בדיקות רציניות כמו תחשיבים של אקטואר משרד האוצר, או של גופי מחקר רציניים.

אנו לא מצפים לתועלת רבה לציבור בעקבות סיום הליכי המכרז בקרנות ברירת מחדל. בשורה מעניינת נולדה מיד לאחר פרסום תוצאות המכרז, והיא שחברה מנהלת חשובה נמצאת במגעים מתקדמים למכירתה לקרן השקעות סינית. מעניין אם הציבור ימשיך להפנות את כספי הפנסיה שלו בעלות נמוכה (עם תוצאות עלובות) לגורמים עלומים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email