הוועדה לביקורת המדינה: נבדוק הקמת ועדת חקירה ממלכתית בסוגיית הביטוח הסיעודי

הוועדה תבקש ממבקר המדינה חוות דעת בנושא הביטוח הסיעודי הקולקטיבי – ולפי התוצאות תחליט אם להקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא לאור קריאות חברי הכנסת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת ביקורת המדינה של הכנסת תתכנס ביום שלישי כדי לדון אם לבקש מהמבקר, יוסף שפירא, לחבר חוות דעת בנושא מחדל הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. נודע, כי משרד המבקר כבר פנה לגורמים בתחום כדי לקבל מהם חומרים בנושא. חוות דעת של מבקר המדינה מתבצעת באותם כלים ושיטות שבהם נערך דוח ביקורת רגיל של המבקר, אך היא מהירה הרבה יותר. הכנת דוח מבקר נמשכת יותר משנה, ואילו הכנת חוות דעת עשויה להימשך מספר שבועות. ל"ביטוח ופיננסים" נודע, כי בהתאם לחוות דעת המבקר, תחליט הוועדה אם להקים ועדת חקירה ממלכתית. על הקמת ועדת חקירה ממלכתית מחליטה הממשלה ברוב המקרים, אבל גם הוועדה לביקורת המדינה יכולה להחליט על הקמת וועדת חקירה ממלכתית ברוב של שני שליש מחבריה.

לדיון בוועדה ביום שלישי זומנו נציגים של חברות הביטוח, ההסתדרות הרפואית בישראל, האגודה לזכויות החולה (שני הגופים האחרונים תומכים בהקמת ועדת חקירה) משרד האוצר ואגף הפיקוח על הביטוח, משרד ראש הממשלה, משרד מבקר המדינה וקופות החולים – כללית, מכבי, לאומי ומאוחדת. יש לציין כי כבר לפני כשנה התקיימה ישיבה רבת משתתפים בין מומחים בתחום הסיעוד, ראשי ארגוני גמלאים וקשישים לבין נציגי מבקר המדינה. ואולם, בעקבות ההסדר שפרסמה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לפני כחצי שנה, חדל המבקר מלטפל בנושא. כעת, בעקבות הסערה שקמה לאחרונה לפיה גם המתווה של סלינגר אינו פותר את הסוגיה לגבי כ־100 אלף מבוטחים מבוגרים, הוחלט לנסות ולקדם גם בדיקה מהירה של מבקר המדינה והקמת ועדת חקירה.

באוגוסט השנה הודיעה המפקחת על הביטוח על השקת ביטוח סיעוד אחיד דרך קופות החולים, זאת בעקבות איסור משרד האוצר על מכירת ביטוחים סיעודיים קבוצתיים חדשים החל מהשנה הבאה (בינתיים זה נדחה ל־1 בינואר 2017 בעקבות הסכם בנושא בין שר האוצר משה כחלון, לבין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן). נוצר מצב שבו נפלטו כבר כ־200 אלף מבוטחים, שתקופת הביטוח הקולקטיבי שלהם הסתיימה, והם יכולים לרכוש ביטוח סיעודי באופן פרטי, אך יקר בהרבה מהקולקטיבי. כמו כן, בני 55 ומעלה עלולים להיתקל בסירוב מצד חברות הביטוח.

יוסף שפירא
              יוסף שפירא. בענף דורשים לחקור את מחדל הביטוח הסיעודי

קריאה לבדיקת המבקר

יש לציין, כי בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות קראו חברי כנסת למבקר המדינה יוסף שפירא, לחקור את הנושא וחלק גם קראו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. גם הסתדרות הגמלאים קראה לאחרונה לשפירא בבקשה לחקור את מה שהיא הגדירה כ"מחדל הביטוח הסיעודי־הקולקטיבי". יו"ר הסתדרות הגמלאים שמואל מזרחי, טען בין היתר, כי נדרשת התערבות המבקר לאחר שבמשך כשנתיים מאז החליט האוצר לבטל את הביטוח הסיעודי הקולקטיבי לא נמצא פתרון אלטרנטיבי לכ־200 אלף המבוטחים שנפלטו. "האוצר נכנע ללחץ חברות הביטוח וביטל את הביטוח הסיעודי הקולקטיבי ובכך הקפיץ את הפרמיה עד פי ארבעה והפקיר את המבוטחים", אמר מזרחי.

"האוצר יודע כבר שנים"

דב ברומר, מומחה לבניית תוכניות סיעוד ובריאות, היה בין משתתפי הישיבה עם מבקר המדינה לפני שנה והוא מסביר את המחדל של המדינה בנושא: "כבר לפני 17 שנה קיימתי פגישות רבות עם אנשי אגף שוק ההון והבטוח באוצר והתרעתי שוב ושוב על כך שהביטוח הסיעודי הקבוצתי הינו פצצת זמן שתתפוצץ לכולם בפנים. הנתונים שהיו בידי היו גם בידי האוצר – כולם ידעו. גם נשירתם של עשרות אלפי מבוטחים משנת 2000 מהביטוחים הקבוצתיים והתייקרות הפרמיות באופן מדאיג לא מנעו מפקידי האוצר להתעלם מאזהרותיי – הכלבים נבחו והשיירה עברה. לכאורה המדינה לא עשתה מאומה (באמצעות הרגולטור) כדי למנוע קטסטרופה לאוכלוסייה הכי פגיעה – הקשישים – שבעת פקודה יהיו זקוקים לסיוע זה. והנה, אשר יגורתי והתרעתי עליו כל השנים – בא".

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email