קילומטרז' נמוך וקורס נהיגה יוזילו את פרמיית ביטוח החובה

בנוסף פרסם האוצר תזכיר חוק המאפשר רכישת ביטוח רכב והצגתו באמצעים דיגיטליים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הוועדה המשותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט ולוועדת הכספים תדון בשבוע הבא באישור המשתנים החדשים לקביעת פרמיית ביטוח החובה לרכב, שיאפשרו הוזלת הביטוח.

במסמך מקדים לדיון ששלחה אל יו"ר ועדת הכספים משה גפני, כותבת המפקחת על הביטוח באוצר, דורית סלינגר, כי "מבחינה שערכנו, עולה כי יש לעדכן את המשתנים בהתאם להתפתחויות טכנולוגיות. הוספת משתנים חדשים תתמרץ נהיגה זהירה ובטוחה, ותגדיל את התמריץ הכלכלי לרכישת כלי רכב בטוחים".

אחד המשתנים המעניינים מבחינת המבוטחים הוא "היקף הנסועה השנתי". לדברי סלינגר, "מספר הקילומטרים אותם נוסע כלי הרכב משפיע על הסיכון הביטוחי" – כלומר, מי שנוסע מעט יחסית ייהנה מהוזלה בביטוח החובה. משתנה נוסף הוא קורס נהיגה שיביא לשיפור מיומנות הנהיגה ולהפחתה בסיכון הביטוחי. עוד משתנה הוא הימצאות ברכב של מערכת ניטור נתוני נהיגה, המנטרת את אופי וסיכון הנהיגה. בהתבסס על מידע זה ניתן לקבוע דמי הביטוח תואמים לסיכון. ההמלצות מתייחסות גם לביטוח החובה של רכב דו־גלגלי, וקובעות כי רוכבי אופנועים ייהנו מהוזלת הביטוח אם יהיו מצוידים במערכות בטיחות, כמו מערכת למניעת נעילת גלגלים (ABS), מערכת בלימה משולבת, מערכת עזר לבלימת חירום ומערכת ייצוב אוטומטית. גם רוכבי אופנועים יהיו זכאים להנחה בגין ביצוע קורסי נהיגה והיקף נסועה נמוך.

ביטוח גם בסמארטפון

כחלון צרוב צלמת ליאת מנדל
כחלון. החוק יגביר את התחרות

ובתוך כך, שר האוצר משה כחלון והמפקחת דורית סלינגר פרסמו תזכיר חוק המאפשר רכישת ביטוח חובה דיגיטלי. החוק החדש מייתר את הצורך בתעודות ביטוח מודפסות, ואף מוצע בו להציג לשוטר תעודת ביטוח גם באמצעים דיגיטליים (טלפון סלולרי, מחשב נייד וכדומה). באוצר טוענים כי החוק יגביר את התחרות ויפחית עלויות, ויקל על הציבור בהתנהלות מול חברת הביטוח בעת ביטול או עריכת שינויים בביטוח החובה.

בנימוקים לחוק נטען כי כיום מודפסות ונשלחות בדואר למעלה מ־3 מיליון תעודות ביטוח חובה בכל שנה, וכל ביטול או שינוי בביטוח מחייב החזרת התעודה, הדפסה ושליחת תעודה חדשה למבוטח, מה שמקשה על הציבור לעדכן את הביטוח או לבטלו. לדברי כחלון, "זהו צעד נוסף בהנגשת ביטוח הרכב לאזרח ובהקלת הנטל הבירוקרטי. נמשיך בהגברת התחרות בשוק הביטוח". סלינגר הוסיפה כי "זהו נדבך נוסף בהגברת התחרות בשוק הביטוח. המעבר לשוק דיגיטלי יאפשר למבוטחים לרכוש ולשלם רק עבור הביטוח המתאים ביותר עבורם בכל עת". אריאל מונין, יו"ר הוועדה לביטוח כללי בלשכת סוכני ביטוח, אמר כי "ויתור על צורך בהפקת והדפסת תעודת חובה מקורית הינה בשורה מצוינת, שתשפר את השירות למבוטחים. על חברות הביטוח מוטלת כעת האחריות לייצר גם מנגנון יעיל למקרה ביטול הפוליסה מצד המבוטחים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email