"הונאת צרכנים המונית": תביעה ייצוגית על רקע ביטוח הביטוחים הסיעודיים

עמותת "כן לזקן" הגישה השבוע תביעה ייצוגית בסך 17 מיליארד שקל נגד אגף שוק ההון והמפקחת, ונגד החברות מגדל, הראל והפניקס. לפחות שני ארגונים גדולים נוספים מכינים גם הם תביעות ייצוגיות בנושא
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עמותת "כן לזקן" הגישה השבוע בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לאישור תביעה ייצוגית בהיקף של 17 מיליארד שקל על רקע ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים.

התביעה הוגשה נגד אגף שוק ההון במשרד האוצר, המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, וחברות הביטוח מגדל, הראל והפניקס. העמותה מאשימה בבקשתה את משרד האוצר בכך ש"אישר בדרך של מחדל לחברות הביטוח למכור לציבור מוצר פגום שהוצג כ'פוליסות ביטוח סיעודי', וכי החברות ניצלו רשלנות זו ומכרו מוצר שידעו או לפחות היה עליהן לדעת שהוא פגום, על מנת למקסם את רווחיהן".

רשלנות רגולטורית קשה

עוד נכתב בבקשה, שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין "שורץ-נרקיס", כי "היא באה לתקן את מצבם של עשרות אלפי מבוטחים לשעבר, אשר רכשו במיטב כספם את מה שכונה על ידי חברות הביטוח 'ביטוחים סיעודיים קולקטיביים', שעה שסדרת מעשי אחיזת עיניים גרמו למבוטח להאמין כי ביטוח זה ימשיך ויעמוד לו לעת זקנה. עתה מתברר כי שורת הרווח של חברות הביטוח, בשיתוף רשלנות רגולטורית קשה, מונעת מן האזרח לקבל את כספי יום סגריר להם הוא נדרש לעת זקנה".

סלינגר. זו כנראה לא התביעה הייצוגית היחידה שתתמודד איתה
סלינגר. זו כנראה לא התביעה הייצוגית היחידה שתתמודד איתה | צילום: דוברות האוצר

עמותת "כן לזקן" טוענת בנוסף כי מדובר ב"הונאת צרכנים, המונית אולי מהחמורות שידעה מדינת ישראל בה נגבו במשך שנים מדי חודש סכומי כסף בגין מה שנחזה כביטוח סיעודי והתברר כעורבא פרח, וכי מעשה אחיזת עיניים זה זועק ומשווע לסעד משפטי כך שבקשה זו הינה אמנם בבחינת המעט והמאוחר אך המתבקש".

מברך על התגובה

בתגובה מסר ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), ל"ביטוח ופיננסים": "אני מברך על כך שאחרי שחשפנו את גודל ההונאה באה תגובה גם במצד המשפטי; כבר שנתיים שאני נלחם וצועק בכנסת שמדובר בהונאה הכי גדולה שהייתה כאן, והכי כואב שהיא התרחשה ברישיון של המדינה. הרגולטור הפקיר את הציבור והקריב אותו לטובת האינטרסים של חברות הביטוח. המינימום שנדרש הוא שהמדינה תיקח אחריות ותעניק רשת ביטחון לנפגעי ההונאה הזו".

ההערכה היא שמדובר בתביעה ייצוגית ראשונה בתחום הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים שהותירו עשרות אלפים מבוטחים מבוגרים ללא ביטוח סיעודי, לאחר ששילמו עשרות שנים, והחל מה-1 בינואר 2017 יצטרפו עוד מאות אלפים לתביעה, לאחר שהאיסור על חידוש ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים ייכנס לתוקף, על פי הנחיית סלינגר. ל"ביטוח ופיננסים" נודע, כי יש לפחות שני ארגוני עובדים גדולים שמכינים גם הם תביעות ייצוגיות בנושא זה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email