החוקים החדשים שנכנסו לתוקף ב־1 בינואר 2017

מעליית שכר המינימום ועד חוק שקיות הניילון. בתחילת 2017 נכנסו לתוקף מספר חוקים שכדאי לכל אזרח להכיר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עליית שכר המינימום: שכר המינימום יעלה ל־5,000 שקל בחודש, ואילו שכר המינימום לשעה יעמוד על 88.26 שקל לשעה. בסוף שנת 2017 יעלה שכר המינימום ל־5,300 שקל לחודש.

חוק שקיות הניילון: אם לא עשיתם זאת עד היום, כדאי שתגיעו לקניות עם סל מהבית. החוק קובע כי שקיות הניילון שניתנו חינם על ידי רשתות השיווק, יחויבו בתשלום של 10 אגורות לשקית. התמורה משקיות אלה תועבר אל קרן הניקיון במשרד להגנת הסביבה. נכון להיום, הישראלים צורכים כ־2.2 מיליארד שקיות בשנה הפוגעת קשות באיכות הסביבה.

חסכון לילד: המוסד לביטוח לאומי יפריש 50 שקל בחודש לתכנית חסכון עבור כל ילד בישראל, בנוסף לקצבת הילדים. כמו כן, ההורים יוכלו להפריש 50 שקל נוספים מתוך קצבת הילדים. לפי התכנית, הביטוח הלאומי יפריש כספים בצורה רטרואקטיבית עבור כל ילד, החל מיום 01.05.2017. החיסכון ינוהל בקופת גמל או בבנק, על פי בחירת ההורים. עבור ההורים שלא יבחרו מסלול חיסכון עד יוני 2017, הביטוח הלאומי יבחר במקומם.

2017 הגיעה וחוקים חדשים בפתח

יום חופשה נוסף לשכירים: החוק יעניק שני ימי חופשה נוספים לכל עובד שכיר במשק. הראשון התווסף בחודש יולי 2016, והשני יתווסף מתחילת שנת 2017. החוק חל על עובדים בעלי ותק של למעלה מארבע שנים במקום העבודה, אשר עובדים מינימום חמישה ימים בשבוע. עובדים אלה יזכו ל־12 ימי חופשה בשנה, במקום 10 .מי שעובד שישה ימים בשבוע יזכה ל־14 ימי חופשה בשנה, במקום 12.

שינוי בשיעורי המס: החל מתחילת שנת 2017 ישתנו שיעורי מס ההכנסה. מי שמשתכר עד 20,000 שקל ברוטו לחודש, יזכה למס נמוך יותר. מי שישתכר כ־60,000 שקל ומעלה ישלם מס גבוה יותר. בשכר הנמוך שיעור הפחתת המס ינוע בין 30 ל־150 שקל לחודש. מקבלי השכר הנמוך צפויים להיות מושפעים במעט, אם בכלל, ולא ייהנו מהטבה זו. בעלי שכר גבוה, ישלמו מס הכנסה נוסף שצפוי להיות כ־200 שקל לחודש.

פנסיית חובה לעצמאיים: בישראל יש למעלה מ־200,000 עצמאים שעד היום לא חויבו לחסוך לגיל פרישה. על פי נתוני משרד האוצר, ל־40% מהעצמאים אין חיסכון פנסיוני. מ־1 בינואר הם יחויבו להפריש לפנסיה על פי חוק. המדינה קבעה מנגנון של הטבות מס מצד אחד, וקנסות למי שלא יעשה כן מצד שני.

החמרת דירוג רמת הזיהום ברכבים: מרבית הרכבים הנעים על כבישי הארץ נמצאים בסולם רמת זיהום של 2־4 .על פי חוק, המשרד להגנת הסביבה מעדכן את רמות הזיהום אחת לשנתיים לצורך תשלום מס. רכב שדרגת הזיהום שלו גבוהה, יוטל עליו מעתה מס גבוה יותר בהתאם לחוק.

הגבלת שכר הבכירים: תהליך חקיקת החוק עורר רעש גדול בשנתיים האחרונות. החל מינואר 2017, שכרם של הבכירים במוסדות הפיננסים המנהלים את כספי הציבור, בנקים וחברות ביטוח, יוגבל ל־2.5 מיליון שקל לשנה. במידה ואותו בכיר יקבל יותר מ־2.5 מיליון שקל, יוטל על החברה המעסיקה מס נוסף בשיעור של 25%. בנוסף, שכר הבכירים במוסדות אלה לא יוכל לעלות יותר מפי 35% מהשכר הנמוך ביותר באותה חברה.

הכותב הוא יו״ר מחוז חיפה והצפון בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email