החינוך הפיננסי מתחיל מכיתה א'

עם פתיחתה של שנת הלימודים בבתי הספר מאכזב לגלות שמערכת החינוך לא השכילה להכניס לתכנית הלימודים שיעורים העוסקים בכלכלה נבונה; בטור מיוחד מציע נשיא הלשכה להניח תכנית כזו עוד היום על שולחנו של שר החינוך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שנת הלימודים נפתחה לאחרונה ובמסגרת ההתארגנות לחזרה ללימודים עם ילדי הצעיר העולה לכיתה ט', שוב התאכזבתי לגלות שאין שום שיעור או תכנית לימודים שנתית בכלכלה נבונה ובהטמעת ערכי חיסכון וחשיבה פיננסית.

זה נכון שלומדים חשבון וגיאומטריה, אך אלו לא מחדירים תרבות לחיסכון ארוך טווח ובעידן הטכנולוגי ותרבות הצריכה שאנו חיים בה כיום – מדובר בשיעור חובה. מערכת החינוך נדרשת לערוך אדפטציה לעידן החדש וללמד כבר מהיום הראשון ללימודים את מושגי היסוד של הכלכלה הנבונה – שהם אבני הדרך לחיים.

סו"ב ליאור רוזנפלד | צילום: באדיבות הלשכה

 

הילדים של היום הם הצרכנים של מחר ומערכת החינוך נדרשת להתמודד עם השאלה כיצד להחדיר את הידע והכלים הדרושים, כדי לגדל חברה חכמה? איך בונים תקציב אישי, כיצד חוסכים כסף, מה זה פנסיה, מה זה רכוש, ואיך מגנים עליו בביטוח נכון? מה זה ביטוח בריאות ולמה הוא חשוב? ואיך מבטחים גם את עצמנו?

יש להכין תכנית רלוונטית, מעשית ומעניינת באמצעותה בני נוער יוכלו להבין את הכסף, את הצורך בחיסכון ולהקנות הרגלים פיננסיים אישיים לבני נוער, ולסייע בהבנת כל מה שקשור לניהול הכסף ביומיום.

הפער הקיים במערכת החינוך מביא לתוצאה שאני ממש נחשף אליה מדי יום, אנשים לא יודעים דבר וחצי דבר על הכסף שלהם, על החיסכון הפנסיוני שלהם ואין להם מושג מה הזכויות שלהם. הבעיה מתחילה בעובדה שלא לימדו אותנו לשאול את השאלות האלה בבית הספר. כל השיח הזה לא מוטמע ולכן הוא מביא לנתק ופערים בהמשך.

תרבות הצריכה המערבית

אחת הבעיות הקשות של החברה המערבית כיום הוא התנהלות פיננסית בזבזנית של כאן ועכשיו.

מאפייני הצרכנות בישראל השתנו רבות לאורך השנים. ישנם גורמים רבים שאחראים לשינויים בצרכנות בישראל, כמו מגבלות ממשלתיות לאיסור קניין אישי וההתפתחות טכנולוגית עם השנים, שאפשרה מסחר נגיש יותר לצרכנים (שימוש בכרטיסי האשראי וביצוע קניות דרך האינטרנט). אך הגורם המשפיע ביותר על תרבות הצריכה של ימינו, הוא אימוצה של תרבות הצריכה המערבית בישראל.

תרבות הצריכה בכלל, ובקרב בני נוער בפרט, הפכה לתופעה מדאיגה בשנים האחרונות. העולם המערבי ידוע כ"שבוי" של צרכנות בלתי פוסקת ולא מבוקרת, תרבות שמונהגת על ידי תאגידים גדולים שיוצאים מורווחים על חשבון הצרכן הקטן. בני הנוער נופלים בפח לעיתים קרובות, שכן הם עדיין אינם משופשפים ומתקשים לדחות סיפוקים. אין להם את הידע הדרוש לנהוג בצרכנות נבונה, משום שאין שיעור כזה בבית הספר. הדבר מביא לתוצאה שבה בני הנוער בארץ מכורים לקניות, בין אם זה באינטרנט ובין אם זה בחניות היוקרה – בזבוז משווע של הכסף.

בני הנוער נחשפים לסחר כלכלי אדיר מבלי שיש להם את הידע הדרוש לצאת לדרך. מגמה זו ממשיכה אחר כך, כשהם מגיעים לחברות הביטוח לבצע פוליסה או כשהם נדרשים לעמוד על זכויות הפנסיה שלהם. לתופעה הזו יש קשר ליום הראשון ללימודים. כי העובדה שבה אנשים לא חוסכים לעתיד הוא דבר תרבותי שמושרש מגיל צעיר.

עתיד כלכלי חכם

כאשר בני הצעיר עלה לכיתה ו' הוזמנתי להעביר שיעור על חיסכון פיננסי וביטוח לתלמידי השכבה, אתם ודאי מדמיינים שהשיעור לא עניין את תלמידי כיתה ו', אך טעות בידכם. התלמידים גילו בקיאות ורצון להיחשף לעולמות הללו עד כדי כך שגם אני הופתעתי.

אני סבור שההצעה להכניס למערכת החינוך תכנית לימודים (מותאמת גיל) לחינוך פיננסי ופנסיוני צריכה להיום מונחת עוד היום על שולחנו של שר החינוך. הגיעה העת שגם מערכת החינוך תוביל אחריות זו כדי להכשיר את הילדים שלנו לעתיד כלכלי חכם יותר. אם הילדים יגדלו עם חשיבה צרכנית נכונה ומושגי היסוד יוטמעו בהם – אז נצליח לגדל פה חברה כלכלית נבונה יותר. שנת לימודים טובה ובטוחה לכל ילדי ישראל.

הכותב הוא נשיא לשכת סוכני ביטוח בישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email