סערה בוועדת העבודה והבריאות: הח"כים דורשים לדחות את חוזר כתבי השירות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

דיון סוער התקיים בשבוע שעבר (ב') בוועדת העבודה והבריאות בנושא כתבי השירות בביטוחי הבריאות. את הדיון יזמו חברי הכנסת איציק שמולי, אוסאמה סעדי ונורית קורן, שטענו כי הרפורמה בכתבי השירות שאמורה להיכנס לתוקף ב־30 ביוני 2016 עלולה לפגוע במבוטחי ביטוחי הבריאות הפרטיים.

בדברי ההסבר לבקשת הדיון הדחוף נכתב כי "בחוזר נקבע, בין היתר, כי לא יותר חידוש כתבי שירות ששווקו עם סעיף התחדשות אוטומטי אגב רכישת פוליסת בריאות אותה רכש אזרח. סעיף זה הוסף על ידי חלק מחברות הביטוח כמעיין ביטוח עבור החברות באופן שיאפשר גמישות תפעולית גם במידה וספק השירות יפסיק את פעילותו".

עוד נכתב כי "הוראה רטרואקטיבית למעשה זו, גודעת באחת את זכותם הבסיסית של כל מי שרכשו כתב שירות במסגרת פוליסת הבריאות, להמשיך וליהנות מהשירות אותו רכשו בידיעה ברורה כי יוכלו ליהנות ממנו לכל אורך חיי הפוליסה. נוצר מצב אבסורדי במסגרתו מבוטחים שרכשו ביטוח הכולל כתבי שירות ושילמו בעבורו בזמן, לא יוכלו כעת להשתמש בכתב השירות. עוד נוצר מצב שבו אפשרי ששני אנשים דומים יובחנו ביניהם רק בגלל שרכשו בחברות שונות". ח"כ טלי פלוסקוב, ממלאת מקום יו"ר הוועדה שניהלה את הדיון, דרשה מהפיקוח על הביטוח ומחברות הביטוח לחזור לשולחן הדיונים.

שמולי: ”למה לשפוך את התינוק עם המים?“
שמולי: ”למה לשפוך את התינוק עם המים?“

מדברים אל הקיר

רפי דורפמן, סמנכ"ל וראש תחום ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח באיגוד חברות הביטוח, אמר בתגובה, "ישבנו עם האוצר ולא הצלחנו לשכנע אותו. מי אומר שאם נשב שוב על אותן הצעות מישהו יקשיב? אנחנו מרגישים שאנחנו מדברים אל הקיר למרות שאנחנו מגבים את הטיעונים בסטטיסטיקות".

כתבי השירות בהם מדובר נמכרים תמורת 8־20 שקל לחודש למבוטח מחוץ לפוליסת ביטוח הבריאות. מדובר בשירותי מניעה כמו דיאטה וגמילה מעישון, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולי פיריון, בדיקות, רפואה אלטרנטיבית ושיקום. כל אלה ייפסקו מה־1 ביולי על פי הוראתה של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, שטענה כי כתבי השירות מכילים שירותים לא חיוניים כמו גמילה מעישון.

פתרון מימוני

ח“כ שמולי טען בדיון כי אפשר להוציא מכתבי השירות שירותים לא חיוניים, ”אבל למה לשפוך את התינוק עם המים?“. "המפקחת נתפסת לנושא של גמילה מעישון, כי לא היה שימוש בשירות הזה", הוסיף יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות בלשכת סוכני ביטוח. "אז תוציאו את זה מכתב השירות, אבל למה לבטל הכל? בפוליסת הניתוחים החדשה כל נושא הפיריון לא נמצא. כאשר שאלנו את המפקחת למה הוציאה את טיפולי הפיריון, היא אמרה שניתן להשיג את הפתרון דרך נספח שיירכש מחברת הביטוח; אלא שאז צריך הצהרת בריאות, המחיר יקר הרבה יותר והנה היא נתנה עוד מתנה לחברות הביטוח. זה נוגד את האינטרסים של הציבור".

היתרון הבולט של כתבי השירות הוא שאין צורך בהצהרת בריאות וכל אחד יכול להתקבל אליהם. "כיום במסגרת כתב השירות שרכשתי אני מקבל 4,000 שקל בחודש לטובת טיפולי השיקום של בתי“, סיפר אב לילדה שעוברת שיקום לאחר פגיעה מחיידק טורף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email