"הידע והמקצוענות של סוכני הביטוח שווים כסף וצריך לשלם עליהם"

ח"כ מיכל בירן מקדמת את ניתוק עמלות הסוכן מדמי הניהול בהתאם לעמדת המפקחת על הביטוח, וגורסת כי "הניתוק יפסיק את מסע הדה־לגיטימציה שעושים לסוכני הביטוח בישראל"  איגוד חברות הביטוח: "עמדת המפקחת נובעת מפרשנות שגויה ותביא לכאוס בשוק"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מיכל_תמונה_קטנה (1)
ח"כ בירן. רוח גבית

"הידע והמקצוענות של סוכני הביטוח שווים כסף, וצריך לשלם על זה" – כך אמרה ח"כ מיכל בירן בעניין בקשתה שלה ושל ח"כ נורית קורן לביצוע דיון מהיר בעניין ניתוק עמלות הסוכן מדמי הניהול הנגבים מהחוסכים לפנסיה. יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין נענה לבקשתן ואישר את העברת הטיפול בנושא לוועדת הכספים, שצפויה לכנס דיון בנושא בקרוב.

בירן הוסיפה כי "מהלך הניתוק יפסיק את מסע הדה־לגיטימציה שעושים לסוכני הביטוח בחברה הישראלית", והדגישה כי מטרתו העיקרית של הדיון היא לתת רוח גבית ליוזמה להוריד את שיעור דמי הניהול הנגבים מהחוסך הפרטי, זאת בהתאם לעמדת המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, ובניגוד לעתירה שהגישה בנושא התאחדות חברות הביטוח.

זעם בלשכה

בעתירתה נגד נייר העמדה שפרסמה סלינגר בינואר השנה, טענה התאחדות חברות הביטוח כי עמדתה של המפקחת תגרום לכאוס בשוק הביטוח וכי קביעת המפקחת נובעת מפרשנות שגויה, ומבלי שקיימת הוראת חוק התומכת בעמדתה. בנוסף, באתר האינטרנט של האגף אף נכתב שהסוכן הפנסיוני מקבל תגמול מתוך דמי הניהול ולכן הוא אינו אובייקטיבי. עוד נטען כי ועדת בכר הובילה לכך שהמחוקק יצר אבחנה ברורה ומודעת בין "יועץ פנסיוני" ל"סוכן פנסיוני", ולא הטיל איסור על סוכן פנסיוני לקבל עמלה שתחושב באחוזים מדמי הניהול שגובה הגוף המוסדי.

אריה_אברמוביץ_מוקטן_צרוב (1)
אברמוביץ. לשרת ולא לעשוק

העתירה עוררה את זעמה של לשכת סוכני הביטוח, בראשות נשיא הלשכה, אריה אברמוביץ, שאמר כי "תפקידן של חברות הביטוח הוא לשרת את ציבור החוסכים נאמנה, ולא לעשוק אותו". אברמוביץ הוסיף כי "חברות הביטוח עובדתית גורפות כיום את מירב הרווחים מהפרמיות המצטברות בפנסיות של אזרחי ישראל, ונהנות ממצב אידיאלי עבורן – מחד הן משווקות פוליסות קולקטיביות בדמי ניהול אפסיים, ומאידך מאלצות את סוכן הביטוח לשווק לחוסכים פוליסות בדמי ניהול גבוהים". אברמוביץ הדגיש כי החברות עושות כל שביכולתן כדי להיאבק בהחלטת הרגולטור, במטרה להימנע מלהיטיב עם ציבור המבוטחים.

יובל ארנון, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכת סוכני הביטוח, הוסיף כי "ניתוק דמי הניהול מהתגמול הוא הפתרון הטוב ביותר. אנו מצפים שחברות הביטוח יציגו את המודלים שלהם וכוחות השוק יגרמו לתחרותיות". לדברי ארנון, הלשכה מעודדת סוכנים לגבות עבור שירותים שונים אותם הם נדרשים לתת שלא במסגרת חוק השליחות החל עליהם, והכל תוך שקיפות מלאה ללקוחות.

תומכת בתחרות

מנכ"ל איגוד חברות הביטוח והתאחדות החברות לביטוח חיים, מאיר שביט, הגיב לדברים ואמר ש"כיוון שהמרצת הפתיחה שהגישה התאחדות החברות לביטוח חיים כנגד המפקחת על הביטוח תלויה ועומדת בבית המשפט, לא יהיה זה ראוי שאתייחס לשאלות בנושא זה מחוץ לכותלי בית המשפט. ודאי שעדיין מוקדם להתייחס לפעולות שינקטו לאחר שבית המשפט יכריע בנושא לכאן או לכאן".

שביט הוסיף כי "לעמדת התאחדות החברות לביטוח חיים, גזירת עמלות הסוכנים – סעיף הוצאה מרכזי בשיווק מוצרי חיסכון פנסיוני – מדמי הניהול שגובים הגופים המוסדיים, שהוא סעיף ההכנסה היחיד של המוסדיים, תואמת את הוראות הדין, נכונה מבחינה כלכלית ותומכת בתחרות".

מהפיקוח על הביטוח נמסר בתגובה כי "בכוונת הפיקוח לטפל בקרוב בניגוד העניינים הנובע מכך שהגורם המתפעל הוא הגורם המשווק. לגבי נייר העמדה הנוגע לעמלות סוכנים – מודלים המתאימים לנייר העמדה נבחנים בימים אלה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email