היטל הבריאות קוצץ: 30% על רפואה פרטית וחברות ביטוח; 10% על שב"ן

בפגישה בלשכת סוכני הביטוח סיכמו יו"ר ועדת הבריאות בלשכה ומנכ"לית ארגון הרופאים העצמאים על שיתוף פעולה הדוק למניעת ההיטל על הרפואה הפרטית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ההיטל בשיעור 40% על חברות הביטוח וספקי הרפואה הפרטית, כמו גם על הקופות המספקות ביטוחים משלימים (שב"ן), קוצץ בישיבת הממשלה שאישרה את תקציב המדינה.

בישיבת הממשלה, בלילה שבין ראשון לשני, הצליחו פקידי משרד הבריאות לקצץ את גובה ההיטל, בעיקר כדי להגן על הביטוחים המשלימים הזולים יותר של קופות החולים. לפי ההחלטה שהתקבלה, ההיטל לא יהיה אחיד: על שירותי בריאות שיצרכו באמצעות שב״ן יוטל היטל על קופות החולים בשיעור 10% בלבד במקום 40% במקור, ולשירותים שיספקו חברות הביטוח ושירותי הבריאות הפרטיים ההיטל יעמוד על 30% במקום 40%.

המפגש שהתקיים השבוע בלשכה בהובלת מורי ומשהיוף | צילום: גיא קרן

בענף הביטוח ובקרב הרופאים העצמאיים נערכים למאבק בהיטל בוועדות הכנסת לאחר שהתקציב יעבור לאישורן. השבוע התקיימה בלשכת סוכני הביטוח פגישה בין יו"ר ועדת הבריאות, סו"ב איגור מורי, ומנכ"לית ארגון הרופאים העצמאים "ארצ"י" סיגל משהיוף. במפגש נדון שיתוף פעולה הדוק בין לשכת סוכני הביטוח ובין ארגון הרופאים העצמאים לטובת מניעת סעיף ההיטל על הרפואה הפרטית שמתוכנן בחוק ההסדרים.

מעבר לכך נדונה גם בעיה בתחום רופאי ההסדר של חברות הביטוח שמערימות קשיים בפני הרופאים ומונעים בכך מהלקוחות להשתמש בפוליסות הבריאות.

"הכנסת יד לכיס"

בתגובה על הקיצוץ בשיעור ההיטל אמר סו"ב מורי: "40% או 30% מס נוסף הם בפועל הכנסת יד ישירות לכיס האזרחים הזקוקים לטיפול רפואי. לא את הטייקונים או את חברות הענק המדינה ממסה, אלא את אזרחי ישראל החולים. במשך שנים המדינה הרעיבה את המערכת הציבורית, ופתרון למכאובם מצאו האזרחים במערכת הפרטית, בכספם שלהם. כעת המדינה פשוט שודדת את חוליה ומייקרת את השירות הרפואי בעשרות אחוזים. ההיטל המוצע נופל באופן מלא על הלקוחות, באותה צורה בה המע"מ משולם על ידי הלקוח הסופי ורק מועבר על ידי בית העסק.

"התוצאה המיידית של העלאת המס המעוותת הזו תהיה התייקרות של שירותי הרפואה ומעבר של רוב המעמד הבינוני והנמוך לצרוך אך ורק שירותי רפואה ציבורית, שגם כך עמוסה וטובעת. תורים לרופא ולניתוח יתארכו יותר, החולים ימותו בתור כי הפתרון שהיה זמין להם קודם לא יהיה זמין.

"וכמובן הסיפור המומצא על תוספת של 940 מיליון לתקציב המדינה (לא למערכת הבריאות) לא יתממש כי אם הרפואה הפרטית תקטן גם המיסוי עליה לא יתקיים. וכך, למרות כל הבטחות הפוליטיקאים, גם מעלים מיסים ופוגעים באפשרות של האזרחים לקבל שירות רפואה זמין וגם מאבדים בפועל חלק מהמיסים שהמערכת העבירה למדינה קודם. זאת לאור הגזירות המוצעות בחוק ההסדרים שיפגעו ביכולת האזרחים לרכוש שירותי רפואה פרטית המכוסים על ידי ביטוחי הבריאות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email