היכן כדאי יותר לחסוך לפנסיה – בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים?

בפאנל שנערך בכנס הפנסיוני בשבוע שעבר, התעמתו שני סוכני ביטוח בנושא החיסכון הפנסיוני אך הסכימו: "רפורמת האג"ח הייעודי - מבורכת"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

איפה כדאי יותר לחסוך לפנסיה – בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים? בנושא זה התעמתו בשבוע שעבר בכנס הפנסיוני באילת סו“ב צבי לב וסו“ב יעל לוי, שניהם חברי הוועדה הפנסיונית בלשכה, ברב־שיח אותו הנחה סו“ב אבי אקהאוס, סגן יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה. לוי סינגרה על קרן פנסיה ולב על ביטוח מנהלים.

”במשך 40 שנות פעילותי כסוכן ביטוח, לא מכרתי ולו תכנית פנסיה אחת“, גילה סו“ב לב, ”כל מי שמכרתי לו ביטוח מנהלים ומגיע לגיל פרישה מברך אותי ומעריך את התוצאות שיש להם בפרישה. אני משתדל ככל שאני יכול, לרכוש תמיד תכנית שבה הרכיבים ברי השינוי הם מועטים“.

סו“ב לוי הגיבה ואמרה כי ”מוצר הפנסיה הוא הכול כלול – גם ביטוח שארים, גם אובדן כושר עבודה וגם קצבה. רוב משקי הבית לא יכולים לעמוד כיום בעלויות ביטוח מנהלים, וקרן הפנסיה היא הפתרון הטוב ביותר שמספק מקסימום הגנות במינימום עלויות“.

סו“ב אקהאוס: הרגולטור מכוון בשנים האחרונות למוצר פנסיוני אחד – קרן הפנסיה. האם נדרשים מוצרים נוספים בעידן המשתנה?

סו“ב לוי: ”כשאני יושבת עם לקוחותיי על הצרכים שלהם, אני תמיד בודקת מה נדרש עוד ברמת המשפחה. קצבת הפנסיה מכסה את נושא השכר של החוסך, אבל אם רוצים להבטיח את עתיד ילדיו, או שיש לו חובות אחרים, נדרשות השלמות לאובדן כושר עבודה (אכ“ע) מלא פלוס חיסכון בקופת גמל להשקעה“.

סו“ב לב: ”אני לא צריך מוצרים נוספים, כי ביטוח מנהלים הוא כיסוי מטריה לאכ“ע, חיסכון ופנסיה. החוכמה היא ליצור את השילוב הנכון וגם להתאים את הפוליסה לשינויים במצב הלקוח, על ציר הזמן של החיסכון הפנסיוני“.

סו"ב אקהאוס סו"ב לוי וסו"ב לב

ירייה ברגל

בהתייחסה לקרנות ברירת המחדל, הבהירה לוי כי היא מודאגת מכך ”שהחברות המנהלות של הקרנות האלו לא יוכלו לעמוד בהתחייבות לשירות ולתשואה“. לב הציע לחכות ולא למהר להצטרף. ”לגבי שינוי ההקצאה באג“ח ייעודי – אנחנו עלולים לחזור לימים שהצעירים מסבסדים את המבוגרים, וזה מה שהביא לקריסת הקרנות הוותיקות. אני צופה שהצעירים יימנעו מלהצטרף לקרנות ויעדיפו מוצרים אחרים, כשבגיל מבוגר הם יצטרפו לקרן פנסיה וייהנו מהאג“ח הייעודי. מהבחינה הזאת, קרנות הפנסיה ירו לעצמם ברגל“, אמר לב.

לוי ציינה כי ”השינוי באג“ח הייעודי של הקצאת 60% לגילאי 60 פלוס הוא שינוי מבורך ולא איום על קרנות הפנסיה, שנותן שקט נפשי בפרישה, עם הצמדה למדד בכל שנה לעומת הצמדה של 100% להשקעות בביטוח מנהלים, ואנחנו זוכרים מה קרה ב־2008. לצעירים יש הקצאה של 10% אג“ח ייעודי, מה שאין להם בביטוח מנהלים“. לב צידד בעמדת לוי לגבי רפורמת האג“ח הייעודי. הוא הוסיף, כי חברות הביטוח עדיין לא מפנימות את השינוי שישפיע עליהן משמעותית.

בתשובה לשאלת המנחה – לאן הולך שוק הפנסיה בטווח הקרוב – ענתה לוי כי ”תהיה יותר תנודתיות במעבר לקרן פנסיה בגילאים הבוגרים. אני מאמינה שבתוך כמה שנים נראה מכרזים של קרנות הפנסיה שיריבו ביניהן על הלקוח. קרן ברירת מחדל תהפוך למוצר מדף ללא ייעוץ וליווי נכון, לצערי“.

לב השיב כי ”פוליסות הביטוח לחיסכון פנסיוני יתבססו על עוגן של ריסק – מוות ואכ“ע, כשאת החיסכון ננייד למוצר שבו יבחר הלקוח בהתאם לצרכיו, כולל לקופות הגמל, שהפכו לשחקן משמעותי. בגילאים 60 עד 67 נשריין למבוטח מקדם גבוה ככל שניתן איפה שניתן“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email