הירידות בבורסה מחקו חצי מהתשואות בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות

בחברות הביטוח הורגש עומס פניות מצד חוסכים – אך ללא תופעות חריגות של משיכה • מנכ"ל הלמן אלדובי: "חוסכים שעברו את משבר 2008 מנוסים יותר – ונוהגים באחריות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סימני ההתאוששות בשווקים אחרי המפולת בתחילת השבוע אמנם הרגיעו מעט את עצבי המשקיעים, אך היומיים הראשונים של השבוע, בהם נרשמו ירידות שערים דרמטיות, גרמו לבהלה בקרב הציבור, ובהם גם החוסכים בקופות הגמל, קרנות ההשתלמות, הפנסיה וביטוחי החיים. אלה הציפו את קווי הטלפון של בתי ההשקעות וחברות הביטוח בדאגה לגורל חסכונותיהם.

הדאו ג'ונס מתחילת השנה
הדאו ג'ונס מתחילת השנה

 

הירידות החדות, שהצטרפו לירידות שכבר נרשמו במהלך החודש, מחקו 1.7% – כמעט חצי – מהתשואה המצטברת מתחילת השנה של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות, שצפויות לסיים את חודש אוגוסט בתשואה שלילית. יש לציין כי שיעור החשיפה של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות עומד היום על כ־34.5% בממוצע – שיעור שיא מאז שנת 2008.

"חלופות המשקיעים"

לדברי רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן־ אלדובי, "על אף הירידות, התשואה בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות עדיין חיובית מתחילת שנה ועומדת על ממוצע של כ־1.5%. גל ירידות דומה ראינו גם ב־2011, בשיא המשבר האירופאי, ומאז שעטו הבורסות ברחבי העולם קדימה לשיאים האחרונים. צריך לזכור שבסופו של דבר יש פרמטרים פיננסים וכלכליים, ומבחינת חלופות המשקיעים כיום בעולם זה או לקנות אג"ח ממשלתיות במכפיל 50 או לקנות מניות במכפיל 16־18. בסופו של דבר, הכלכלה מנצחת. עיקר הטלטלה האחרונה נובע מהצד הפסיכולוגי וממסחר ממוחשב (אלגוטריידינג), שבשונה מהעבר יש לו כיום משקל גדול יותר מנפח המסחר העולמי, שמשפיע על מידת התנודתיות".

TLV25_נקי
ת"א 25 מתחילת השנה

 

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן־אלדובי גמל מוסיף כי "לשמחתנו הלקוחות מכירים ואף מבינים את המשמעות של ניהול חסכונות פנסיוניים לטווח ארוך. זו גם להערכתנו אחת הסיבות לכך שציבור הלקוחות שלנו מגיב בצורה רציונלית ואחראית. אין ספק שלקוחות שעברו איתנו בהצלחה את 2008 הם כיום מנוסים יותר ומבינים את משמעויות של ביצוע שינויים בזמנים כאלה. נכון לעכשיו, איננו רואים פעילות חריגה מצד הלקוחות. יש יותר פניות לקוחות לבירור המצב ולקבלת הסברים, אבל אין תופעות של בקשות משיכה או ניודים חריגים".

"העולם ימשיך לצמוח"

 

לדברי אמיר כהנוביץ, כלכלן המאקרו הראשי  של הפניקס, "כספי המבוטחים בתוכניות ביטוחי החיים והגמל מושקעים בין השאר גם בשוק ההון, ולכן מטבע הדברים אנחנו רואים דאגה מכיוון ציבור החוסכים. עם זאת, צריך לזכור שחברות הביטוח הן לא קרנות נאמנות, והן משקיעות את כספי ביטוחי החיים והפנסיה לשנים רבות. לכן גם המשבר האחרון לא ישפיע על התשואות החיוביות של התוכניות האלה לאורך השנים. למשבר הנוכחי אין את היסודות כמו שהיו במשבר 2008. לאורך זמן קדימה יש מספיק סיבות הגיוניות שהעולם ימשיך לצמוח ולא יידרדר לאחור", אמר כהנוביץ.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email