הישג ללשכה: הממונה מאמץ המלצתה בנושא משיכת כספים מהפנסיה

המשיכה לא תפגע בזכויות המבוטחים. ועדת העבודה והרווחה הורתה לאוצר לפרסם הוראת שעה לפיה גם עצמאים לא מובטלים יוכלו לבצע המשיכה בפטור ממס
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בדיון שהתקיים אתמול (ד') בנושא משיכת הכספים של עצמאים מהביטוח הפנסיוני בפטור ממס, התחייב הממונה על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, ד"ר משה ברקת, לקבל  במלואה את דרישת לשכת סוכני הביטוח כי משיכה מהביטוח הפנסיוני לא תפגע בזכויות המבוטח בשום צורה. הוא הבטיח להוציא חוזר מטעמו שיבהיר זאת.

סו"ב אלון דור, סגן יו"ר הוועדה לביטוח ופנסיה בלשכת סוכני הביטוח ציין בדבריו בוועדה: "התקנות יהוו פגיעה אנושה בעתיד של העצמאיים שהעבר שלהם קרס אך לפחות הגנו על ההווה בכיסוי הביטוחי".

סו"ב אלון דור | צילום: אריאל שנדלמן
פגיעה בפנסיה העתידית

דור מסביר כי במסגרת חוק חובת פנסיה לעצמאים יכול עצמאי אשר הפך מובטל למשוך עד שליש מביטוח הפנסיה שלו, רק שמתברר כי משיכה זו לא רק שפוגעת בעתידו עת יצא לגמלאות אלא גם גוררת פגיעה בזכויותיו החל מרגע המשיכה – הגיל הביטוחי מתאפס ותקופת האכשרה נספרת מהתחלה. זוהי פגיעה קשה מאוד בזכויותיהם של המבוטחים. הלשכה התריעה, כי בכל מקרה של משיכת כספים מחסכונותיו של העצמאי תיפגע בכ-40% הפנסיה העתידית שלו.

דרישת לשכת סוכני הביטוח אשר תהיה תקפה לגבי התקנות ולגבי צו השעה תציל מאות אלפי עצמאים ועצמאיות מאובדן זכויות. מהנהגת הלשכה נמסר כי "לשכת סוכני הביטוח שמה לה למטרה להוות את הפה של העצמאים והעצמאיות ולהגן על זכויותיהם הביטוחיות בפני הממשלה והכנסת על מנת שלא ייפגעו יותר ממה שהקורונה פגעה בהם".

דרישה להוראת שעה

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, הורה לאוצר ליצור הוראת שעה שתאפשר משיכת הכספים בהליך קצר ופשוט יותר, כולל לעצמאים שלא סגרו את העסק למשוך את הכספים בפטור ממס. "ניצור הוראת שעה לתקופת הקורונה שבה נאפשר ונקל על העצמאים שנקלעו למצוקה, ויכול להיות שאפילו לא סגרו את העסק שלהם אבל המחזור וההכנסות ירדו בצורה דרמטית, למשוך את מה שניתן מקרנות הפנסיה ללא מס, באופן מקל. כמו כן נעגן את כל הזכויות הביטוחיות כולל את הסכומים שהיו לעצמאים טרום המשיכה. אני מדבר על רצף זכויות, ביטוח שארים, שארים אחרי פטירה. גובה הסכומים שכוללים גם את הסכום שמשכו – כל זה יהיה מכוסה כאילו לא נמשך, בלי תוספת פרמיה", אמר ח"כ כץ.

עו"ד רועי כהן נשיא להב ומקום שתיים במפלגת תנופה בראשות עפר שלח. "התקנות מתעכבות במשרד האוצר משנת 2017, כבר ארבע שנים ללא כל סיבה, והעצמאים שוב משלמים את המחיר על העיכוב זה ונאלצים לשלם מס של 35 אחוז על המשיכה, בעוד לשכירים יש פטור ממס על רכיב הפיצויים.

"אני מברך את יו״ר הוועדה על דרישתו להוראת שעה, צעד המתבקש שיסייע לעצמאים שיבקשו למשוך את הכסף ללא מס לשרוד את תקופת המשבר. אני קורא לחברי הוועדה לאשר מידית את התקנות כדי שיכנסו לפועל במהרה, כל עיכוב של משרד האוצר הוא על חשבונם של העצמאים", סיכם עו"ד כהן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email