הישג ללשכה: המפקחת צפויה לפתוח את שוק ביטוחי המנהלים לתחרות

יובל ארנון: חוסכים עם דמי ניהול גבוהים יוכלו לקבל מוצר אלטרנטיבי בדמי ניהול נמוכים יותר, ועם מקדם מובטח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

”מתחילת הקדנציה הנוכחית בלשכה, אנחנו מעלים את סוגיית הניודים בביטוחי המנהלים בפני האוצר ובכנסת, כדי להיטיב את מצבם של הלקוחות שלנו. כנראה שבדומה למים שחוצבים בסלע, לאט לאט טיפטפנו עוד טיפה ועוד טיפה, ולבסוף הצלחנו להשפיע. ההנחיה הזו באה בראש ובראשונה לשרת את הלקוחות. חוסכים עם דמי ניהול גבוהים יוכלו לקבל מוצר אלטרנטיבי בדמי ניהול נמוכים יותר, ועם מקדם מובטח“, אומר יו“ר הוועדה לביטוח פנסיוני יובל ארנון, בתגובה לפרסום ב“גלובס“, לפיו המפקחת דורית סלינגר צפויה להודיע בקרוב על פתיחת שוק ביטוחי המנהלים לתחרות.

סלינגר צפויה להתיר את הניוד של הפוליסות בין חברות הביטוח, תוך שמירה על מקדמי ההמרה.

עם זאת, בשל חשש האוצר מכך שבעתיד החברה שאליה נוידה הפוליסה לא תוכל לעמוד בהתחייבות למבוטח בגלל התארכות תוחלת החיים, הוא צפוי לקבוע מנגנון לייקור דמי הניהול. מנגנון זה יתאפשר אם וכאשר תהיה עלייה בתוחלת החיים בהתאם ללוחות האקטואריים של האוצר.

בכל מקרה, החברה המקבלת לא תורשה להעלות את דמי הניהול בפוליסה שנוידה אליה לרמה שגבוהה יותר מזו שהיתה בפוליסה המקורית. האפשרות לנייד פוליסות ביטוחי חיים צפויה לשפר את מצב הלקוח שיוכל לפעול להשגת דמי ניהול מופחתים, גם אם יישאר באותה חברה.

לדברי ארנון, ”כבר בפגישת ההיכרות הראשונה שנערכה עם סלינגר העלינו את העניין ואת הצורך בפתרון נושא ביטוחי המנהלים, מתוך הצורך לשרת את קהל הלקוחות שלנו ששבוי בדמי ניהול גבוהים, ואינו מסוגל לקבל תנאים טובים יותר כי אין לו אפשרות לנייד את הביטוח.

”במקביל, יצאה חקיקה ב-2012 שהוביל ח“כ חיים כץ וקבעה תקרה לדמי הניהול בביטוחי מנהלים ובקופות גמל. התקרה שנקבעה היא נמוכה יותר מדמי ניהול שמשלמים לקוחות ולא מסוגלים להוריד אותם. לכן לקחנו את הנושא וביקשנו לדחוף אותו, מכיוון שהוא משרת את ציבור החוסכים באופן משמעותי. משלא נענינו על ידי הפיקוח, כתבנו הצעת חוק שנתנו לח“כים שונים, שהסכימו לקדמה. היא כבר היתה על המדוכה, ואז הגיעו הבחירות וטרפו את הקלפים“.

ארנון מסביר כי ”מטבע הדברים, חברות הביטוח הגדולות, בעלות תיק גדול של ביטוחי מנהלים, שדמי הניהול הגבוהים שלהם תורמים לרווחים שלהן, גילו את ההתנגדות הגדולה ביותר לניוד. הן יצטרכו להיערך בהתאם: לנסות לשמר את הלקוחות בתנאים טובים יותר מאלה שקיבלו עד כה, או לאפשר ללקוחות להעביר את הביטוח לחברה אחרת, עם שימור המקדם המובטח. יש לזכור כי מוקדם עדיין לדבר ולראות מה קורה. אני מניח שבקרוב ייצאו תקנות מסודרות, בדמות חוזר או טיוטת חוזר, שיבהירו איך בדיוק יתבצעו הניודים. אבל אין ספק כי מדובר במהלך חיובי, שאותו אנחנו מובילים זמן רב“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email