הישג ענק ללשכה ולמבוטחים: טופס "היעדר התביעות" מהאינטרנט בחינם

לאחר מאבק עיקש שנמשך שנתיים, הרשות מאפשרת לבעלי רכב לקבל בחינם את דו"ח עבר ביטוחי ב"הר הביטוח" • רוזנפלד: "נרשם הישג משמעותי לציבור, מדובר במהפכה של ממש"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רשות שוק ההון הודיעה כי החל מהשבוע יכולים מבוטחי הרכב לקבל חינם, בלחיצת כפתור, דו"ח עבר ביטוחי מרוכז ל־3 שנים ("דו"ח היעדר תביעות"). מדובר בהישג ענק למבוטחים וללשכת סוכני ביטוח שנאבקה לטובת הנושא בשנתיים האחרונות מול הרשות.

כעיקרון, דו"ח עבר ביטוחי נשלח למבוטח בסיום כל שנת ביטוח. הדו"ח אמור לכלול את פירוט התביעות בהתייחס לרכב המבוטח או לחלופין דו"ח המצביע על היעדר תביעות. מבוטחים אשר הדו"ח מראה לגביהם "היעדר תביעות" במשך 3 שנים זוכים לקבל הנחה ברכישת פוליסת רכב.

ישראל גרטי | צילום: יוד צילומים אילת

הבעיה היא שעד היום התהליך היה בירוקרטי ולא פשוט, בפרט למבוטחים שעברו מחברת ביטוח אחת לאחרת, או שלא קיבלו את הדו"ח בדואר. עד עכשיו, מבוטח שהיה רוצה ליהנות מהנחה ברכישת פוליסה, היה נדרש להעביר אישור לחברת הביטוח ולשמור את הדו"ח במשך שלוש שנים או לחלופין לבקש העתק של הדו"ח מהחברות בהן היה מבוטח בשלוש השנים האחרונות, בין אם באמצעות פנייה לכל אחת מהחברות שביטחו אותו בשלוש השנים האחרונות ובין אם באמצעות כניסה נפרדת לאזור המידע האישי שלו בכל אחת מהחברות השונות.

פניות ציבור שהגיעו לרשות שוק ההון, הראו שמבוטחים שלא הצליחו לקבל את המידע לגבי היסטוריית התביעות מסוכן הביטוח שלהם או מחברות הביטוח, שילמו מחיר גבוה יותר על פוליסת ביטוח הרכב. במקרים מסוימים, חלק מהמבוטחים שאירעה להם תאונה, קיבלו פיצוי מופחת מחברת הביטוח בגלל שלא העבירו אליה את דו"ח התביעות.

הבשורה היא שמהיום אפשר לקבל את הדו"ח בלחיצת כפתור, בצורה פשוטה ויעילה, ובחינם. לאחר הזדהות פשוטה ב"הר הביטוח" יתאפשר מהיום לכל אחד לקבל דו"ח מרוכז מכל חברות הביטוח, ללא הצורך לאתר את המידע בכל חברה בנפרד ואף ללא צורך לדעת באיזה חברות היה מבוטח בשלוש השנים האחרונות.

סו"ב הורנצ'יק | צילום: גיא קרן

השינוי צפוי להקל משמעותית על ציבור המבוטחים בשלב רכישת הביטוח וכן למנוע מצבים של ביטול הנחת היעדר תביעות וגביית פרמיה גבוהה ולעיתים אף ביטול פוליסות עקב אי העברת הדו"ח לחברה המבטחת.

הישג משמעותי

בתגובה מסר נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רונזפלד: "לאחר מאבק עיקש בן שנתיים, של לשכת סוכני ביטוח, נרשם הישג משמעותי לציבור, מדובר במהפכה של ממש למי שנדרש לרכוש ביטוח חדש ועד היום נדרש לאסוף את הטפסים מחברות הביטוח השונות בכדי לקבל הצעה חדשה ואופטימלית לפוליסה".

עוד הוסיף הנשיא: "אנחנו ממש מתרגשים מההישג הזה של הלשכה. קיימנו מאבק עיקש לאפשר את כל התנאים להתממשותו. היו עיכובים משפטיים ואחר כך טכנולוגיים, אבל אנחנו המשכנו להציף את הנושא פעם אחר פעם מול רשות שוק ההון. אני מבקש לברך את ראש רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, על הישג טכנולוגי שיעשה לכל בעל רכב את החיים קלים יותר".

מ"מ נשיא הלשכה, סו"ב ליאור הורנצ'יק: "קו הפעולה שקבע נשיא הלשכה, לפיו יש לשים סוף לסאגה של אישורי היעדר התביעות, ביחד עם נחישות הוועדה האלמנטרית הביאו לתוצאה הנכונה ועל כך אני מברך".

תעודת חובה דיגיטלית

צעד נוסף של הרשות לקידום הדיגיטציה והפחתת הבירוקרטיה כלפי ציבור המבוטחים, הוא בענף ביטוח רכב חובה. כיום מחייבות הוראות החוק את חברות הביטוח להנפיק תעודת ביטוח מקורית שנשלחת בדואר לכל מבוטח. תהליך זה הקשה מאוד על מבוטחים רבים שהיו מעוניינים לבטל את פוליסת ביטוח החובה מסיבות שונות – כמו מעבר לחברת ביטוח אחרת או בשל מכירת רכב והעברת בעלות. המבוטחים היו נדרשים למצוא את תעודת הביטוח המקורית ולשלוח אותה בחזרה לחברת הביטוח ורק לאחר מכן היו זכאים לקבל החזר של הפרמיה ששילמו.

ביטול בלחיצת כפתור

הרשות מפרסמת היום טיוטת הוראה לחברות הביטוח במסגרת שינוי הפוליסה התקנית לביטוח רכב חובה, שתאפשר למבוטחים לקבל מחברות הביטוח תעודת ביטוח חובה דיגיטלית. הרשות תחייב את חברות הביטוח לאפשר למשתמשים ברכב לוודא קיומו של כיסוי ביטוחי בתוקף באופן דיגיטלי ולעיין בתעודת הביטוח באתר החברה. עם המעבר לעולם בו יהיה ניתן להנפיק תעודת ביטוח דיגיטלית, ייקבע מנגנון שיאפשר לכל מבוטח לבטל את תעודת הביטוח בצורה פשוטה ומהירה ולקבל את כספו בחזרה במהירות, במקרה של מכירת הרכב או ביטול הפוליסה.

הממונה ברקת: "הרשות פועלת במטרה להקל על ציבור המבוטחים ומאמינה כי כלים דיגיטליים הם אמצעי משמעותי לשם שיפור מצב המבוטחים והשירות הניתן להם. הרשות תמשיך לפעול לטובת מיצוי זכויות המבוטחים ותפעל גם מול החברות כדי שיביאו בשורה דיגיטלית שתעניק חווית שירות ברמה גבוהה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email