הכירו את האקדמיה לחינוך פיננסי לילדים ובני נוער

חינוך פיננסי חשוב בדיוק כמו חינוך לביטחון, תזונה בריאה ואפילו שפה ⋅ ירון בן עמי, מייסד "אקדמיקידס" מסביר איך פועל המיזם ומדוע כל כך חשוב לפעול לחינוך פיננסי כבר מגיל צעיר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חינוך פיננסי הוא דרך חיים, בדיוק כפי שאנו מקנים לילדינו מגיל צעיר תובנות כמו חציית כביש בבטחה, תזונה בריאה, חינוך לבריאות, אפילו שפה. אנו חייבים ללמד אותם לפתח הרגלים וכישורים שיימשכו כל החיים, להניח יסודות לעתיד פיננסי.

חינוך פיננסי הוא חלק בלתי נפרד מתכנון פיננסי והם ביחד חלק בלתי נפרד מחיינו. בשנים האחרונות אני עוסק בתכנון פיננסי, הודות לתיק הפנסיוני שבניתי במהלך השנים, כי לפני היותי מתכנן, הינני בעל רישיון פנסיוני ומנהל סיכונים. בזכות המותג שבניתי, בזכות האנשים שהם המשפחה שלי שעטפו אותי, לימדו אותי את השיטה והליווי שקיבלתי, זכיתי לאפשרות להתחיל לבנות עצמי כמתכנן פיננסי מוסמך.

חינוך מתחיל כבר מגיל צעיר | צילומים: דרור סיתהכל, Shutterstock

היה לי קל להתחבר לעולם התכנון הפיננסי, כי הוא דומה מאוד לשיטה בה התנהלו בשיא. עד כדי שבתחילת הלימודים לתכנון חששתי שמא לא יחדשו לי דבר, כי המתודה לא שונה. אך אין לי ספק כי לימודים אלו ורכישת התעודה, הביאוני היום למחוזות חדשים וטובים יותר.

רוב העמיתים שלי מכירים אותי היום כ־"אקדמיקידס" – אקדמיה לחינוך פיננסי לילדים ־ובני נוער. לפני כחצי שנה, הצגתי בכנס מתכננים פיננסיים את המותג והצעתי למתכננים להצטרף. רבים פנו אלי, ניסיתי לסייע באמצעות העברת מערכי שיעור, שיחות טלפוניות, ליווי לשיעורים שאני מעביר בבתי ספר. הפרויקט עבד מצוין, אבל לא צבר תאוצה.

דרך חיים

הבנתי שכדי להגשים את החזון שלי "להקים גוף שיפיץ את החינוך והתכנון הפיננסי בכל בתי הספר בארץ" אני צריך מוצר, מוצר בו יוכלו המתכננים להשתמש ולעטוף אותו בתמיכה מקצועית מתחום מערכת החינוך. לשם כך, חברתי לירדן פינטו מוסינזון, שליוותה אותי בשנה האחרונה בתחום הפדגוגי. ירדן ניהלה בשנתיים האחרונות את פרויקט חינוך פיננסי השני בגודלו בישראל, ברשת אורט והיא בעלת ידע וניסיון מהטובות בארץ. ולפני מספר חודשים קיבלתי רוח גבית רצינית ממיכל דליות – סופר נני, שתומכת בשיטה שלנו – שמקורה במחקרים שנערכו בארצות הברית על פני שנים רבות ובהם הוכח כי למרות תכניות רחבות היקף בהן התלמידים למדו בבתי הספר ובמכללות במהלך השנים חינוך פיננסי, הם לא הפכו למוצלחים יותר בבגרותם.

השיטה שלנו לוקחת את הלימודים ממוסדות החינוך אל תוך בתי הילדים, אל תוך חיי המשפחה, באמצעות טיפים להורים, כלים שימושיים וליווי התא המשפחתי, לתוך חיים פיננסיים מושכלים ומובנים יותר. בדיוק כפי שיש משפחות המחליטות לאמץ אורח חיים בריא יותר ולשם כך משנות הרגלי תזונה, מכניות מזון בריא לבית, עושות כושר וכו'.

פלטפורמה למתכננים פיננסיים

כך פועלת השטיה – שמטרתה להפוך את החינוך והתכנון הפיננסי לדרך חיים, לחלק מאורח חייה של המשפחה. כיום קיימים מערכי שיעור מובנים ומגובשים למתכננים, ליווי פדגוגי ופסיכולוגי של ומיתוג.

המיזם שלנו – מהווה פלטפורמה למתכננים פיננסיים, הרוצים ללמד חינוך פיננסי בכל מסגרת חינוכית ולעשות אקסטרה לילדים וגם לעצמם. מספר מתכננים כבר התחילו את התכנית וקיבלו פידבקים מדהימים, בקשות לערוך סדנאות למורים ולהורים ועוד הצעות התורמות לכל הצדדים. לאחרונה פונים אלי גופים רבים כגון מועצות מקומיות, עיריות, בתי ספר ברחבי הארץ והדרישה לתכנים שאקדמיקידס מספקת גוברת מידי יום. אני פונה אליכם, מתכננים פיננסיים המעוניינים להפיץ את הבשורה, לקחת חלק במיזם ולפנות אלי לשיתוף פעולה שיקדם אתכם לאופקים חדשים.

הכותב מתכנן פיננסי מוסמך, אקדמיקידס לחינוך פיננסי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email