הכירו את המוצר חדש שאושר לשיווק על ידי סוכני הביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השבוע אישרה ועדת הכספים של הכנסת תקנות המאשרות שיווק של הקפ"מ, גם לאלה שאינם בעלי רישיון יועצי השקעות, ובכך בעצם נפתחה לסוכני הביטוח דלת הפצה נוספת של מוצרים פיננסים. מה זה בעצם קפ"מ? הקפ"מ הוא קרן פיקדונות ומלוות – קרן נאמנות סולידית מאוד שמתחרה בפיקדון הבנקאי.

הקפ"מ המתוכנן יהיה מוצר פשוט, שיבטיח ריבית ידועה ויהיה אטרקטיבי לישראלי הממוצע. יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר אמר במהלך הדיון כי "מדובר במוצר שבא להיטיב עם הצרכנים. הוא מאפשר לקבל ריבית גבוהה גם למשקיע קטן. הוא מאפשר לו לקבל ריבית כמו משקיע גדול.

בעצם, זה סוג של קרן כספית שמשקיעה בפיקדונות ובמק"מ לטווח קצר מאוד, שנהפכת לסוג של אלטרנטיבה לפיקדונות בנקאיים. לקוח קטן מקבל ריבית נמוכה בבנק, ואילו לקוח גדול מקבל ריבית גבוהה בהרבה. המכשיר הזה מאפשר לאותו לקוח קטן לקבל ריבית גבוהה כמו לקוח גדול. אדם שלא מגיע לבנק עם סכום כסף גבוה מקבל ריבית נמוכה מאוד.

אנו מציעים כאן מוצר שבו גם אדם שאין לו כסף רב יוכל לקבל ריבית יותר טובה. השם 'קפ"מ' לא נבחר סתם, אלא בשל העובדה שהמוצר הזה מתחרה בפיקדונות הבנקאיים". אמנם כיום יש סוג של קרן נאמנות סולידית, שנקראת "קרן כספית", שערוץ ההשקעה בה גדל ב-1,000% בחמש שנים האחרונות ועומד על 53 מיליארד שקל (מתוך 195 מיליארד שקל המושקעים בענף הקרנות), אך מנהל מחלקת ההשקעות ברשות ניירות ערך דודו לביא הסביר מה השוני בין הקרנות הכספיות לפק"מ.

"אמנם יש קרנות כספיות כיום, אבל בעולם המוצרים יש שני סוגי מוצרים: מוצרים מיועצים – אפשר להציע אותם ללקוח רק על פי חוק הייעוץ. יש מוצרים אחרים, דוגמת הפיקדון הבנקאי, שחוק הייעוץ לא חל עליהם, ואז כל אחד יכול להציע אותם. הרעיון שבבסיס ההצעה הזו הוא לקחת את המוצר הקיים – את הקרן הכספית, שחלות עליה הוראות חוק הייעוץ, להפוך אותה למוצר יותר שמרני, ולהחריג אותה מחוק הייעוץ".

בכך אפשר לראות את המשך המגמה בשוק, לפיה סל המוצרים שמשווק סוכן הביטוח הולך וגדל, וסוכן הביטוח נהפך לאיש הכספים והביטוח של הלקוח ומטפל בו לא רק בנושאים ביטוחים, אלא גם בנושאים כספיים ופיננסים. אם עד היום סוכני הביטוח טיפלו בחסכונות פנסיונים לטווח ארוך (קופ"ג והשתלמות) וכן בחסכונות לא פנסיונים לטווח ארוך (פוליסות חסכון), מהיום הם יוכלו לטפל גם בחסכונות ובפיקדונות לטווח קצר, וזאת עוד סיבה טובה להיכנס לתחום הפיננסים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email