הכירו את יושבי ראש המחוזות

בשבועות הקרובים נכיר מקרוב את יושבי ראש המחוזות – מי הם, קצת על חייהם הפרטיים וגם תובנות שלהם על הענף בכלל וסוכני הביטוח בפרט • והפעם – יו"ר מחוז חיפה והצפון – סו"ב מיכה אדוני
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב מיכה אדוני אוהב ויודע לכתוב; כך למשל הוא כותב בכל שבוע טור מקצועי בתחום הביטוח, שמתפרסם לא אחת גם בעיתונים הארציים. הוא מרואיין תדיר ברדיו, מעביר הרצאות מקצועיות במכללות מה שהופך אותו לבעל סמכא וידען בתחום הביטוח. מיכה הוא חבר לשכה ותיק (37 שנה) ומשמש בנוסף לתפקידו כיו"ר מחוז חיפה והצפון של לשכת סוכני ביטוח, גם כחבר הוועד המנהל וחבר המועצה הארצית ב־12 השנים האחרונות. יש לו דור המשך – בנו, שעובד אתו בסוכנות.

מיכה אדוני, נשוי לחגית ואב לארבעה – רן, מור, הילה ושלום. הוא מתגורר בטבריה ובבעלותו סוכנות הביטוח "מיכה אדוני" שהוקמה ב־1980 ויש לה מוניטין רב בעיר.

סו"ב אדוני. יחסי סוכני הביטוח וחברות הביטוח אינם כבעבר

לדברי אדוני, סוכנות הביטוח שבבעלותו "מצטיינת באמינותה ומעניקה רמת שירות גבוהה ומקצועית. סוכנות הביטוח מייצגת את רוב חברות הביטוח, זאת כדי לתת למבוטחים את ההצעה המשתלמת ביותר. משרדיה נמצאים בטבריה והיא פועלת ברוב ענפי הביטוח. העובדים נבחרים בקפידה רבה – בדגש על מקצועיות, מצוינות ,הגינות ,זמן תגובה מהיר – ורמת שרות גבוהה".

מעבר מעמלה לשכר טרחה

בתשובה לשאלה איך הוא רואה את יחסי סוכני הביטוח וחברות הביטוח אומר אדוני: "יחסי סוכני הביטוח וחברות הביטוח אינם כתמול שלשום. הן שכחו מנין כל הכסף הרב הגיע אליהם, ופוגעות כל העת בעמלתו של הסוכן; הן עובדות גם עם סוכן וגם מפעילות 'ישירים' מעל ראשי הסוכנים. בנוסף, חברות הביטוח שותקות כאשר הם עדות לפגיעה מתמשכת בסוכן הביטוח מצד כל גורמים שונים", הוא מדגיש.

לדבריו, מה שמטריד כיום את סוכן הביטוח היא הירידה המתמדת בהכנסתו מול עליה בהוצאות "וכל זאת במקביל למאמץ היתר שעושה הרגולציה ביחד עם התקשורת, לייתר את סוכני הביטוח, להקטין את נתח השוק שלהם ואת רווחיהם", טוען אדוני ומוסיף כי "הכיוון המסתמן של הפיקוח הוא מעבר מעמלה לשכר טרחה, וזו לטעמי תהיה רעידת אדמה לסוכני הביטוח. זה קרה במדינות מסוימות ורוב סוכני הביטוח התאדו. פגיעתן של חברות הביטוח בסוכנים גדולה יותר אף מהרגולציה. הן רוצות יותר כסף".

חיזוק הקשר עם הפריפריה

מה תכניותיך במחוז לקדנציה הנוכחית?
"מחוז חיפה והצפון נחשב למחוז מוביל ומודל לחיקוי בלשכת סוכני הביטוח. אני מתכוון לבצע סיעור מוחות ביחד עם חברי ולבדוק מדוע רק כ־20% מהסוכנים מגיעים לכנסי הלשכה. זה לא נכון ולא יכול להמשך. צריך חישוב מסלול מחדש. לי אישית יש תכניות בנדון. עם היבחרי לקדנציה נוספת אצדיק את האמון שניתן לי וליו"ר סניף חיפה סו"ב אניה לוין.

אנו נדאג לשלב סוכנים בעשיה תוך כדי חיזוק הקשר עם הפריפריה; נדבר ונפגוש את סוכן הקצה, נהווה אוזן קשבת ונעביר את מסר הלשכה וחשיבותה הרבה לסוכן ולחיזוק מעמדו – כוחנו בגודלנו ובאחדותנו. זהו צו השעה. צירוף סוכנים צעירים ואחרים כחברי לשכה, הטמעת מודל הסניורים, מתן כלים מקצועיים ביחד עם המכללה בסניף חיפה והצפון.

"אני רואה גם חשיבות רבה לטיפוח הקשר הטוב עם מנהלי חברות הביטוח. דגש נוסף יינתן לחיזוק הקשר עם המגזר והפיכתו לשותף פעיל בלשכה. יש לנו במחוז הצפון יו"ר נבחר של סניף טבריה גליל והעמקים, סו"ב מוחמד חטיב, ואני אתן לו גיבוי ותמיכה לקידום שני המגזרים".

יש לך מסר לסוכני הביטוח, לסוכני המחוז?
"אני צופה שיהיו לנו ארבע שנים קשות ומאתגרות בענף הביטוח בכלל ולסוכן הביטוח בפרט. יש הרבה איומים על עתידו של סוכן הביטוח ומעמדו. אני מבקש שתחזקו את הבית – הלשכה שהיא החותם המקצועי שלנו והגוף היחיד שיכול להגן עלינו. אמנם הלשכה אינה כל יכול אך ככל שתהיה גדולה וחזקה יותר, היא תוכל לעשות יותר. לכן, חשוב להגיע לכנסים, להתמקצע, לבצע שילוב בינדורי, דיגיטציה, להטמיע נושא תכנון פרישה, לגבות שכר טרחה בהתאם למותר. מה שהיה לא יהיה יותר, וכל הנ"ל הם אשר יהפכו אותנו נחושים ומאמינים יותר בעצמנו. לכן מותר לכם גם לשאול מדי פעם את עצמכם: "מה אני עושה למען הלשכה?".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email