הכנה לפרישה ופרישה של בני זוג מאותו מין

רון קשת מסביר ומדגיש מהן הסוגיות המרכזיות לבחון בבואנו לתכנן פרישה של בני זוג מאותו המין; וגם – כיצד יכול המחוקק להשפיע על כך?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במדינת ישראל חיים בזוגיות מלאה בנוסף לזוגות הטרוסקסואלים גם לא מעט בני זוג מאותו המין.

יצא לי בשנה האחרונה לטפל במספר בני זוג כאלו שחלקם חיים בזוגיות מלאה כולל ילדים שאימצו או ילדו (במקרה של נשים) עם חשבונות בנק משותפים וגם בתים שרכשו יחד ומשכנתאות המשולמות מחשבונם המשותף.

אף על פי שמדובר בזוגיות מלאה דה פקטו, עדיין ישנם מאפיינים שונים כאשר אנחנו מגיעים לתחום המוכנות לפרישה ותכנון הפרישה עצמו. הסיפור השבועי הזה נכתב עבור אנשי מקצוע שמטפלים ומכירים זוגות כאלו, כמו גם עבור הזוגות עצמם או מי שמכיר כאלו ויכול להפנות את תשומת ליבם למתבקש.

קשת.

מהן הנקודות השונות כאשר אנחנו מתכננים פרישה של זוגות מאותו המין?
1. כבר בבדיקת המטרות ויעדים לחיים הם דומים יותר ואני מתנצל מראש על ההכללה. יש את המטרות המשותפות כמו רמת חיים משותפת. יש גם את המטרות הנפרדות במיוחד כאשר הם מגיעים לעיתים מסטטוס שונה.

לדוגמה, האחד רווק ואילו השני הגיע מזוגיות עם ילדים ומחויבות. יש כאן לעיתים ניגוד אינטרסים שאינו קל לפתרון כאשר אין הסכמה על הקצאת המשאבים המשותפים למטרות שאינן משותפות ומוסכמות.
2. יש לבדוק את הנכסים, ובמיוחד את הנכסים הפנסיוניים, ולוודא מה יש בכוונת כל אחד מהם לעשות בעניין ההורשה. יש לוודא במדויק לגבי המוטבים בכל אחת מהתוכניות הללו.
3. יש לבחון באופן יסודי האם קיימים הסכמי ממון וצוואות לבני הזוג מאותו המין ולבחון את החלוקה במקרה של פרידה.
4. ישנם מקרים שבהם בני זוג, ממין זכר בעיקר, מאמצים ילד כאשר המשאבים לאימוץ מגיעים מהמקורות של אחד מבני הזוג המסודר יותר כלכלית. מדובר בסכום משמעותי שבמקרה של פרידה ואחזקה משותפת או חלקית עולה הסוגיה – האם מגיע לצד המשקיע זכויות יתר?
5. נקודה נוספת שחייבת להטריד את בני הזוג מאותו המין הוא נושא המס במקרה פטירה. משהו שחייב להטריד ולהגיע לפתרון ברמה החוקית הלאומית, וארחיב מעט: תשלום של סכום ביטוח חיים למוטב קרוב משפחה מדרגה ראשונה פטור ממס, לפי סעיף 88 לפקודה. תשלום של ביטוח חיים למי שאינו קרוב משפחה חייב במס שאותו יקבע פקיד שומה.

הגדרת קרוב היא: בן זוג, אח, אחות, הורה, הוריי ההורה (סבא, סבתא), צאצא, וצאצא של בן הזוג ובן זוגו של כל אחד מהם.

לצורך העניין שלפנינו הגדרת בן זוג היא: אדם נשוי המנהל משק בית משותף עם מי שהוא נשוי לו. תחת המודגש – אדם נשוי – מופיע הקונפליקט כיוון שמרביתם ככולם אינם נשואים.

במקרה של שני בני זוג מאותו המין שאינם נשואים, אולם הם מקיימים את כל הנדרש על מנת להיות ידועים בציבור, יתבקש המוטב לגשת למס הכנסה ולהביא אישור על ניכוי מס לפני קבלת סכום ביטוח החיים, מה שאינו נדרש ממוטב במשפחה של בני זוג נשואים במה שמקובל לכנות ‘משפחה סטנדרטית’.

אלו הם רק חלק מהנושאים שחשוב לשים עליהם דגש בבואנו לטפל בבני זוג מאותו המין. ראוי שגם המחוקק ייתן דעתו לשוני הזה ולפתרון לסוגיית תשלום סכום הביטוח באופן מהיר ויעיל יותר במקרה הזה. שיהיה לכם סוף שבוע נעים ושלעולם לא תצעדו לבד.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email