הכשרה הפסיקה לשווק ביטוח סיעודי בהוראת מבטחי המשנה

חשש שהישענות רוב שוק הסיעוד הישראלי על מבטח משנה אחד תביא להרעת תנאי הביטוח הסיעודי בחברות הביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברת הכשרה ביטוח הודיעה בסוף שבוע שעבר כי לא תוכל לשווק ביטוח סיעודי החל מה־1 בינואר 2019. הסיבה לכך היא שהחברה קיבלה הודעה על כך ממבטחי המשנה. החברה ביקשה מהם ארכה והיא ממתינה לתשובתם. מפקחי החברה התבקשו לעדכן את הסוכנים שלהם.

מהכשרה נמסר: ”כרגע נמכור ביטוח סיעודי מוגבל לחמש שנים. כמו כן, אנו נמצאים במגעים להחלפת מבטח משנה על מנת לחזור ולמכור ביטוחים סיעודיים כרגיל“.

סו"ב מורי | צילום: באדיבות הלשכה

בתגובה אומר סו"ב איגור מורי, יו"ר הוועדה לביטוח בריאות וסיעוד בלשכה: "לפני 15 שנה פעלו כמה מבטחי משנה בשוק הביטוח הסיעודי בישראל, אבל היום המצב הוא שכל השוק כמעט, למעט חברה אחת, נמצא בידי מבטח משנה אחד – חברת SCOR. העלינו בפני רשות ההון את הבעיה, ששם מודעים לה. חברות הביטוח בישראל שמוכרות ביטוח סיעודי הן בעצם מגה סוכנויות. כולן מוכרות ביטוח סיעודי של מבטח משנה בחו"ל, ולוקחים רק חלק קטן מהסיכון עליהן. רוב העיסוק שלהן הוא בשיווק פוליסה של מבטח המשנה ולא בבניית פוליסה משלהן. כלומר, אם מישהו יתעורר בחברת SCOR בוקר אחד עם תחושות לא טובות לגבי השוק בישראל, עלול להיווצר מצב שהחברה תצא מהשוק או לכל הפחות תקשיח את התנאים. זו תהיה קטסטרופה".

לדברי מורי, בתוך שנה אחת בלבד כל השוק הרע את התנאים בפוליסת הסיעוד כמו דרישה לשלוש פעולות במקום שתיים במבחן רמת החולה הסיעודי; כל השוק הוריד את גיל הכניסה המקסימלי לביטוח. כיום לבני 70 ומעלה אין פתרון של ביטוח סיעודי בחברות הביטוח.

למה SCOR הפסיקה את ההתקשרות שלה דווקא עם הכשרה?
מורי: "הכשרה מכרה את המוצר הזול ביותר עם מרכיבי הסילוק הכי גבוהים בשוק, אז יכול להיות שהתמחור והחיתום שלה לא התאימו יותר למבטח המשנה. אבל זה קריטי שגחמה של מבטח משנה, יכולה להכניס את כל השוק לבעיה".

סו"ב דב ברומר, מומחה לביטוח סיעודי ויועץ לנשיא הלשכה בתחום, מוסיף: "השינויים הדרמטיים שחלו בתוחלת החיים בישראל יביאו לכך, שתוך כמה שנים לא יתקבלו לביטוח סיעודי אנשים מעל גיל 50. כיום הורידו כמה חברות גדולות את גיל הכניסה המקסימלי ל־69. כל נפלטי הביטוח הקולקטיביים, שנשארו ללא ביטוח סיעודי, והם מעל מעל גיל 69, לא יכולים להצטרף לביטוח סיעודי פרטי, גם עם הצהרת בריאות. מבטחי המשנה רק ימשיכו להקשיח את התנאים. לכן מומלץ לסוכנים היום לפנות לצעירים, לעובדי חברות ההייטק, שגם אותם לא יקבלו בעוד כמה שנים כשיתבגרו.

בעקבות פרסומים על כך שמתיקים מו"מ עם מנורה מבטחים בנושא, הכשרה הודיעה כי "טרם נחתם כל מסמך מחייב בין הצדדים וכי מדובר במגעים ראשוניים בלבד, המותנים בין היתר, בצורך בקבלת אישור עקרוני למהלך מרשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, אשר טרם התקבל ואין כל ודאות כי יתקבל". שני המהלכים של מכירת תיק ביטוח המנהלים ומיתון מכירת ביטוח סיעודי יכולים לבשר על כך שהכשרה תתכנס לתחום האלמנטרי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email