הליך הגישור – תהליך לידה

כיצד הליך הגישור, המתקיים מחוץ לכותלי בית המשפט, יכול לחסוך לכם הרבה זמן, כסף וגם טראומה נפשית?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רב קסמו של הליך הגישור המסיים סכסוכים בשיתוף והסכמה – והשאלה היא איך ומה אופי התהליך.

ובכן, תכלית תהליך הגישור הינה לחסוך מצדדים לסכסוך כלשהו להגיע בכלל לבית המשפט (מניעת הטראומות הנפשיות ובזבוז הזמן והכסף הרב הכרוכים בתהליך משפטי), ולסיים את הסכסוך בצורה מכובדת ושיתופית.

נפשו של הגישור הינה ההבנה שכבר בתחילה מסכימים הצדדים על עצם ההגעה לגישור (שבכל רגע יכולים הצדדים להפסיקו), על זהות המגשר, תנאי הגישור (סודיות מוחלטת, גילוי נאות, כבוד הדדי, צורת התהליך ומשכו וכו') וכמובן נושא הסכסוך (שלרוב אין הוא כלל הנושא עליו חשבו הצדדים).

נפשו של הגישור הינה ההבנה שכבר בתחילה מסכימים הצדדים על עצם ההגעה לגישור

לאחר שלמדו הצדדים שאפשר להסכים למרות האמוציות, מתחיל המגשר "לנקות את השולחן מרעשי רקע", לזהות את מניעי הסכסוך האמיתיים והאינטרסים ולבנות עם הצדדים את תנאי סיום הסכסוך וההיפרדות (לעתים אף ממשיכים יחדיו) כשבסוף התהליך יש הסכם גישור עליו חותמים הצדדים והמגשר וניתן להגישו לבית המשפט שיאשררו כהסכם מחייב.

אין פלא שאופי התהליך כמו גם אופי המגשר (מנהיגותי מחד ואנושי, סבלני ובעל חשיבה מקורית – מאידך) מזכירים את תהליך הלידה שגם בו, למרות הטראומה, החשש והלחץ, חשוב לשתף פעולה ולהרגיע כדי להגיע לסוף טוב וללדת תוצאה טובה ובריאה.

הבוררות לעומת זאת, היא תהליך קשיח בו שמיעת הצדדים אינה מקבלת מקום רב (לעתים בכלל לא) כיוון שהבורר שואב את כוחו מהחוק ממש (לרבות "ארגז כלים" ותקדימים לרוב הכוללים שכר טרחתו ככל שירצה) והחלטתו סופית וחותכת (גם אופיו של הבורר הוא יותר אופי של שופט) לרבות גובה שכר טרחתו.

קשיחות התהליך גורמת לערעורים רבים מצד צדדים שאינם מרגישים כי שותפו או התבטאו דיים (ומכאן שוב עומס תיקים בבתי המשפט) ופסקי בוררות רבים מתבטלים, בייחוד כשצדדים שהגיעו לתהליך בכורח שופט (או עקב הסכמים קודמים וכובלים). לכן, תהליך זה מומלץ אך ורק לצדדים שהחליטו לסיים את הסכסוך ויהי מה.

ההחלטה בין גישור לבוררות תלויה באופי הצדדים ורצונם לסיים את הסכסוך כי ברור שלוחמנות יתר תוביל לבית משפט וחיסרון הכיס יוביל לגישור או בוררות )הרצון להישמע יוביל לגישור ועייפות הגוף והנפש – לבוררות(.

כיום יש תהליך חדש הנקרא "גישבור" והוא מבוסס על הסכמת הצדדים לגישור כי בתנאים מסוימים (למשל אם לא הגיעו להסכמה תוך מספר ישיבות מסוים) יהפוך המגשר אוטומטית לבורר ויפסוק את פסק הבוררות.

הגישור והבוררות בראי המשפט: בתי המשפט משתמשים בהליכי הגישור והבוררות כמסלול להקטנת כמות התיקים ושולחים את הצדדים (גם ללא רצונם) להליכים אלה והתוצאות בהתאם, כיוון שרבים חשים כי "לא קיבלו את יומם" בבית המשפט.

ונזכיר לבסוף את היוזמה האחרונה לבוררות בתביעות בין מבוטחים לחברות ביטוח שמטרתה סגירת תיקים אך השאלה היא אם מסלול הבוררות ייטיב עם "המבוטח הקטן" המצפה לקבל הגנה (אחרת לשם מה הלך לסוכן ביטוח) ובמקומה יקבל מכונה לסגירת תיקים בה "לא יקבל את יומו" כבגישור ואם יפסיד – יהא ערך הפסדו היחסי גדול משל חברת הביטוח – ומסיבות ברורות.

הכותב הינו מגשר ובורר, מנכ"ל ויו"ר לשכת המגשרים בדימוס, סוכן ביטוח חבר ועדת יח״צ וקשרי חוץ בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email