הלשכה: הממונה מאפשר לחברות האשראי להציע ביטוח למרות השימוש הבעייתי במידע שברשותן

חודשיים אחרי MAX - ישראכרט קיבלה רישיון סוכנות ביטוח; הרישיון הוענק לחברה השבוע ע"י הממונה ברקת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, חתם ביום שני השבוע על היתר שליטה ורישיון לחברת כרטיסי האשראי ישראכרט לתחום הפצת מוצרי ביטוח. על פי הרישיון, הסוכנות מורשית לפעול בענפים מסוימים בלבד ותתמקד בתחומי הביטוח הכללי והנסיעות לחו"ל. עוד קובע הרישיון, כי ישראכרט תעבוד מול 4 חברות ביטוח לפחות, בעמלה אחידה.

לדברי הממונה, הסוכנות מתכוונת להציע ללקוחות מגוון של מוצרי ביטוח שיותאמו עבורם, תוך הורדת עלויות למבוטח וחווית שירות גבוהה וטכנולוגית.

המאבק בכניסת חברות כרטיסי האשראי לענף הביטוח. צילום: shutterstock
המאבק בכניסת חברות כרטיסי האשראי לענף הביטוח. צילום: shutterstock

עוד נמסר מרשות שוק ההון, כי ההליך בוצע לאחר בדיקה מעמיקה של צוות הרשות בהובלת אוהד מעודי, סגן בכיר לממונה ובחינת התכניות העסקיות של החברה במהלך החודשים האחרונים, לרבות בחינה בתחום הגנת הסייבר ואבטחת המידע, מתוך הכרה בחשיבות ההגנה על פרטיות לקוחות החברה ומערכות המידע. במהלך התהליך וידאה הרשות כי החברה לא תעשה שימוש במידע המצוי אצלה על מנת להפלות לקוחות וכל שימוש במידע יעשה בהתאם להוראות הדין ולטובת התאמה אישית של המוצרים לצורכי המבוטחים.

ברשות מדגישים, כי כניסתה של ישראכרט תגביר את התחרות בענף התיווך בביטוח בו כ-85% מסוכני וסוכנויות הביטוח עובדים עם עד שתי חברות ביטוח בלבד מתוך כ-15 חברות פעילות וכן 50 הסוכנויות הגדולות מקבלות יותר מ-50% מסך העמלות שמקבלות כ-1,200 הסוכנויות הפעילות. בנוסף, כניסתה של הסוכנות תעודד שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים כגון תקבולי ביטוח באמצעות ארנק דיגיטלי, העברת תשלומי ביטוח באמצעות אפליקציה ועוד.

שימוש בעייתי במידע

הממונה ברקת ציין: "הצטרפותה של ישראכרט לתחום הביטוח נועדה להגדיל תחרות בשוק הביטוח לטובת הצרכנים, על מנת לשפר את התאמת המוצרים ולהפחית עלויות בקרב ציבור המבוטחים. הצעד הנוכחי הינו המשך ישיר לרצונה של הרשות לקדם את מודל הסוכן האובייקטיבי שמטרתו, בין היתר, לבטל את ההטייה ליצרנים המשלמים עמלות גבוהות יותר לסוכן, ולאפשר בחירה רבה וטובה יותר לציבור המבוטחים. אני רוצה להודות לשר האוצר ולסגן שר האוצר שתומכים בנו בקידום התחרות בתחום לטובת אזרחי ישראל".

מלשכת סוכני הביטוח נמסר בתגובה: "הממונה על שוק ההון ממשיך לאפשר לחברות האשראי להציע ביטוח, זאת למרות שחברות האשראי מודות בשימוש הבעייתי שהן עושות במידע שיש ברשותן וההזהרות החוזרות ונשנות מצדנו. אנו נמצה את כל הכלים העומדים לרשותנו על מנת להבטיח תחרות הוגנת המשרתת את הציבור".

יש לציין, כי הלשכה גייסה לטובת המאבק את הלובי שלה בכנסת ואף גובשה בידי יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, הצעת חוק נגד כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח. בנוסף, הלשכה הגישה תביעה מנהלית באמצעות משרד עו"ד יגאל ארנון ושות' לבית המשפט המחוזי בירושלים לביטול את החלטת ברקת להעניק רישיון סוכן ביטוח לחברת מקס, או לחלופין בלבד להורות כי הממונה "ישקול מחדש את בקשת מקס לקבלת רישיון סוכן ביטוח, בשים לב לנזק התחרותי הצפוי מכניסתה לתחום התיווך בביטוח ולרבות בחינת הצורך בהטלת מגבלות על פעילות מקס בתחום זה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email