הלשכה מבקשת התערבות הרשות על רקע התחזות בהצעת ביטוח נסיעות לאומן

היועץ המשפטי של הלשכה ויו"ר ועדת הבריאות פועלים מול חברות ביטוח אוקראיניות שמנסות להציע תחליף לביטוחי הנסיעות של החברות הישראליות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עוד לא ברור כמה מתפללים יורשו לטוס לאומן לקראת ראש השנה, אבל ביטוח נסיעות הם כבר לא יוכלו לקנות מחברות הביטוח בישראל.

כלל ביטוח, שהיתה האחרונה שעוד שיווקה ביטוחי נסיעות לאוקראינה, הנחשבת ל"מדינה שחורה" בגלל היקף תחלואת הקורונה הגבוה אצלה, הודיעה השבוע כי היא מפסיקה את מכירת ביטוח הנסיעות למדינה זו. מדובר גם בפוליסות ביטוח הנסיעות הפרטיות שלה, והן של קופות החולים מכבי וכללית, בהן היא המבטחת של פוליסות אלו.

מתפללים באומן, אוקראינה. למצולמים אין קשר לידיעה. צילום: Shutterstock

שירביט, שפוליסות שלה נמכרו באתרים של סוכני נסיעות המתמחים במגזר החרדי, ביטלה את הביטוח לאוקראינה בתחילת השבוע.

המתחזים חוגגים

אך מתברר שאת מקומן של החברות הישראליות, תפסו חברות אוקראיניות; סוכני נסיעות וגם סוכני ביטוח מציעים פוליסות של חברות ביטוח אוקראיניות למעוניינים לצאת לאומן. מדובר בחלק מהמקרים בעבירה על החוק ובחלק בהתחזות.

בעקבות בדיקה של לשכת סוכני הביטוח בנושא, פועלים היועץ המשפטי של הלשכה, עו"ד עדי בן אברהם ויו"ר ועדת הבריאות בלשכה, סו"ב איגור מורי, מול רשות שוק ההון. "שיווק ביטוח נעשה בישראל רק על ידי בעל רישיון המפוקח על ידי רשות שוק ההון", כותב מורי בפנייה דחופה לרשות שוק ההון".

סו"ב מורי ועו"ד בן אברהם מוסיפים: "בעברה הרשות אף פרסמה אזהרה לציבור ביחס לרכישת ביטוח למול חברות ביטוח זרות ואף ציינה הפניה לחברות הביטוח המורשות לפעול בישראל.

"לאחרונה לאור אי הוודאות הקיימת ביחס לביטוחי הנסיעות לחו"ל הגיעו לוועדת הבריאות בלשכת סוכני הביטוח פניות ביחס לגופים המשווקים לציבור פוליסות ביטוח בריאות/נסיעות לחו"ל או פוליסות הנחזות להיות כאלה, השייכות לחברות ביטוח זרות.

"כך למשל, התקבלו הפניות על אתרים אשר מציעים ביטוח לאוקראינה; מדובר באתרים הנחזים להיות ישראלים, בעלי סיומת ישראלית לכאורה, פונים בשפה העברית לקהל הישראלי, על ידי נציגים דוברי עברית המציעים הצעות ביטוח ממספר טלפון ישראלי, מבצעים גבייה בכרטיסי אשראי מקומיים ישראלים, ברם, לא ניתן לדעת האם מדובר בסוכני ביטוח אם לאו. 

"אנו מבקשים את התייחסותכם הדחופה לעניין על מנת לבחון את הסוגיה ובמידת הצורך אף לפעול להסדיר את העניין מול הציבור מבוטחים בישראל", מסכמים השניים את פנייתם לרשות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email