הלשכה מחריפה את המאבק נגד כניסת חברות כרטיסי האשראי לענף

נשיא הלשכה מבקש את התערבות היועמ"ש לממשלה, מבקר המדינה ונציב שירות המדינה. "התנהלות דורסנית וחסרת סבירות והגינות של רשות שוק ההון"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עליית מדרגה בהחרפת מאבקה של הלשכה נגד כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח ונגד התנהלות הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, בנושא.

ביום שלישי השבוע שלח נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, מכתבים דחופים ליועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, למבקר המדינה מתניהו אנגלמן ולנציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ, בהם הוא קורא להם להתערב במהירות בכוונת רשות שוק ההון להעניק רישיון סוכן/תאגיד לחברת כרטיסי האשראי מקס. "אנו מבקשים כי תפעלו בצורה מיידית ומהירה מול רשות שוק ההון, על מנת לאפשר ללשכה הליך הוגן וראוי, שישמע מתוך נפש חפצה״, מסביר רוזנפלד במכתבים.

סו"ב ליאור רוזנפלד | צילום: באדיבות הלשכה

"אכזבה גדולה של 4,800 חברי לשכת סוכני ביטוח בישראל ביחס להתנהלות חסרת סבירות, שאינה מידתית ואין בה ולו קורטוב של הגינות ויחס הוגן מטעם רשות שוק ההון ביטוח וחסכון כלפי הגופים הכפופים לה, תוך הפרה בוטה של כללי צדק, העדר הבנה ואפליה”, כתב רוזנפלד.

חוסר הוגנות מצד הרשות

במכתבים סוקר נשיא הלשכה את השתלשלות האירועים במהלך התקופה האחרונה, בהם מודגשת התנהלותה הלא הוגנת של רשות שוק ההון, שהציגה בפני הלשכה "אולטימטום" למועד שימוע בתוך 4 ימים (07.07.2020), מועד בלתי סביר מבחינת היערכות הלשכה, שאם הלשכה לא תעמוד בו – תבוטל זכותה לשימוע.

כל זאת למרות ש"נערכו בין הצדדים דיונים ברורים, דיונים מכובדים בסיומם אף סוכם כי הלשכה תפעל לנסות ולהציג את מלוא טענותיה, מתוך מטרה כי מלוא הטענות ישקלו בכובד ראש, בצורה נקיה וחפה מכל אינטרסים של בעלי עניין וממון, והכל לטובת הציבור״.

עוד הוא מציין, כי הלשכה התקשרה עם אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים והמקצועיים בתחום, קיבלה חוו"ד מקיפה מפרופ' עדי אייל, מומחה כלכלי בעל שם עולמי בתחום, ועוד חוו"ד של פרופ׳ זיו רייך, מומחה בעל שם בתחום הביטוח, המשקפת את הסיכונים בכניסת חברות כרטיסי האשראי לשיווק ביטוח.

"כפועל יוצא מהאולטימטום של הרשות, נכנסה הלשכה לפעילות אינטנסיבית״, כותב רוזנפלד, ״וזאת כדי להיערך עם כל החומרים שבידה לקראת השימוע״.

״לדחות את ההחלטה״

שלושה ימים לפני מועד השימוע נערך דיון בוועדת הכספים בה השתתף הממונה: "בסיומה יצאה אמירה חד משמעית, כי נושא מתן רישיון סוכן ביטוח לחברת אשראי מצריך בדיקה מעמיקה ואין מקום לקבל החלטה כלאחר יד, בנושא כל כך קריטי ומשמעותי”, טוען נשיא הלשכה ומוסיף: "הלשכה סברה כי לאור עמדת ועדת הכספים, שהתקבלה מכל קשת המפלגות הפוליטיות, ללא הבחנה, ולאור חוו״ד המקצועיות והערוכות בצורה עניינית וברורה ולאור הטעמים המשפטיים שהוצגו, נזכה לקבל את השימוע בתוך תקופת האולטימטום למול הממונה. אלא שלצערנו, נראה כי המושג ׳הכל אישי׳ לא פסח על רשות שוק ההון, וכך היינו עדים להתנהלות מקוממת שהחלה ביום השימוע ולא חדלה מאז".

לטענת רוזנפלד, שעות ספורות לפני השימוע, פורסם במעריב ראיון עם ד"ר ברקת, שבו אמר, בין היתר: "לא אכנע ללחצי הסוכנים. אתיר מכירת ביטוח על ידי חברות כרטיסי האשראי״.

לדברי נשיא הלשכה, חרף העובדה כי ראש הרשות כבר סגר את הדלת בפני ניהול הליך השימוע בנפש חפצה, הרי שהלשכה לא ויתרה על זכותה והתכנסה לשימוע שנערך בשיחת זום בשעה 14:00, אז התברר מיועצו הבכיר של הממונה אוהד מעודי, כי הממונה הודיע שהוא לא ישתתף בדיון אותו הוא קבע ואשר נשלח מיומנו.

״העברת הזמן״

״הרשות צירפה לשימוע, למראית עין, מכלול מכובד ומרשים של עובדי הרשות אשר הקשר בינם לבין הבקשה מקרי ביותר וכל מהותם לייצר אצטלה של דיון מעמיק. יתרה מכך, לאורך כל הדיון, נדמה היה כי כל תכליתה של הישיבה ׳להעביר את הזמן׳ וניכר היה שמרבית עובדי הרשות, שהשתתפו בישיבה, וכפי שאף ניתן יהיה ללמוד מצפייה בסרטון השימוע שהקליט את חלקה של הישיבה, בכלל לא היו מעורבים בישיבה, אלא שימשו כניצבים סטטיים לצורך ׳הפקת השימוע׳. התנהלות שכזו לא מכבדת ולא ראויה לרשות שלטונית במדינת ישראל״, טוען נשיא הלשכה.

״בנוסף, למרות שבסיום השימוע שהתקיים ביום חמישי ציין מעודי כי ילמדו את הנושא ואת הטיעונים וחוות הדעת, כבר ביום ראשון הממונה אמר בפודקסט בעיתון דה מרקר את עמדתו המפורשת כי יתיר את כניסת חברות האשראי וכי הוא מצא פתרון ל׳עודף המידע׳ שברשותן. בין היתר אמר ברקת:

 "יש טענה לגיטימית שהעלו חברי הכנסת, בין היתר, על המידע העודף של חברות כרטיס האשראי. אנו ערים למידע הזה, עשינו הליך מאוד סדור; זה לא מחטף, עושים דיונים עם בנק ישראל, עם רשות ההגבלים העסקים אצלנו פנימה מעל שנה, היה ניתוח בנושא של המידע, אנחנו חושבים שצריך להיות מרפא לדבר הזה, והמרפא שאנו הגענו אליו הוא שחברות כרטיסי אשראי יהיו סוכן אובייקטיבי. הן לא יוכלו לעבוד עם יצרן אחד, אפילו לא שניים. הן ייקחו מגוון של יצרנים בשוק, הן יקבלו את אותה עמלה על פני מוצרים דומים ובסופו של דבר האינטרס שלהן יהיה לקחת את המידע שיש בידיהן ואם כבר להשתמש בו, אז זה רק להתאמת הצרכים לטובת הציבור". 

רוזנפלד בפנייתו מתייחס לפודקסט ומדגיש: "שוב הממונה מצהיר מעל כל במה כי סימן את המטרה וכעת הוא מנווט לעברה, מבלי שהוא נותן לשום דבר לעצור אותו, לא דיון בוועדת הכספים בה קשת נרחבת מכל מגזרי הציבור הבהירה לו כי טרם הבשיל המועד למהלך כה משמעותי. ראש רשות התחרות ציינה כי יש צורך בתיקוני חקיקה, הלשכה מציגה חוו״ד של פרופ' ידועים ובעלי שם אשר סבורים שאין מקום למהלך, אלא שרשות שוק ההון כבר החליטה והיא מפרסמת את החלטתה על גבי כל עיתון שיבקש לשמוע.

התנהלות שכזו אינה התנהלות ראויה של רשות המבקשת לקבל את עמדות הגורמים שעלולים להיפגע, ראוי היה, ולו למראית עין, לאפשר ללשכה להביע את דעותיה בצורה מכובדת וראויה, לפרוס את הנימוקים ולאפשר לה לנסות ולפתוח צוהר לכיוון פעולה אחר. ברם, הממונה לא טרח אפילו להגיע ולשמוע את הטענות, אלא כאמור כבר פרסם את עמדתו מספר שעות לפני השימוע". 

הצעת החוק בנושא

נשיא הלשכה מציין בסיום פנייתו ליועמ"ש לממשלה, מבקר המדינה ונציב שירות המדינה, כי על שולחנה של כנסת ישראל הונחה הצעת חוק מטעם חבר הכנסת מיקי זוהר בתמיכתם של חברי כנסת נוספים, לאיסור כניסת חברות האשראי לתחום שיווק פוליסות ביטוח כסוכן ביטוח.

"בעבר, כאשר סוכנויות הנסיעות לחו"ל הגישו הצעת חוק דומה לשיווק פוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל, לנוכח עמדת בית המשפט העליון כי אין לשווק ביטוח ללא רישיון, השאירו הממונים על רשות שוק ההון את המצב הבלתי חוקי, בו בוצעה מכירת ביטוח על ידי סוכנויות נסיעות, מהטעם שקיימת הצעת חוק להסדרת הנושא.

"והנה דווקא כעת, כאשר קיימת הצעת חוק שעניינה באיסור מתן רישיון לחברות אשראי, דווקא כאן לפתע מתעלמת הרשות מעובדה זו ושועטת במלוא הקצב למתן אישור לחברות האשראי בטרם יינתן לנבחרי הציבור לקבל החלטה בעניין זה.

״התנהלות שכזו, מטעם רשות שלטונית, חורגת מכל כללי המנהל התקינים. רשות שוק ההון פעלה בצורה דורסנית, עת קיבלה החלטה בצורה כה מקוממת ואנו מבקשים כי כבודו יבחן את ההתנהלות הזו ויפעל להוביל את הרשות לחדול מהתנהלות זו כלפי מפוקחיה”, מסיים רוזנפלד את פנייתו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email