הלשכה תבקש התערבות הרשות בפרסומי גופים הממליצים על משיכת הפנסיה

לאחרונה העבירה הלשכה שמות של שתי סוכנויות מהצפון שעסקו בכך. נשיא הלשכה אנגלמן: "הרשות הקלה במדיניות ההלוואות ופדיונות מקופות גמל וקרנות פנסיה במהלך הקורונה. צריך לערות חשיבה מחודשת בנושא"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחר המאבק של הלשכה ושרות שוק ההון, ביטוח וחיסכון באתרים המתחזים ל"הר הביטוח" ובגופים הפועלים ללא רשות תחת שמו של משרד האוצר, תבקש הלשכה התערבות הרשות גם בפרסומי גופים הממליצים על משיכת הפנסיה טרם המועד.

מדובר בפרסומים של גופים הממליצים לחוסכים בקרנות פנסיה וקופות גמל להשתמש בשירותיהם למשיכת הכספים הצבורים, גם ללא התפטרות מהעבודה וללא אישור מעסיק. הם מציעים בדיקה חינם אבל על כל יתר השירותים הם לוקחים עמלה מכובדת של כ-10% בממוצע. יש לציין כי כמו במקרים של הגופים המתחזים לאתרי מדינה, גם רוב הגופים הממליצים לסייע בפדיון מוקדם של חסכונות פנסיוניים הם סוכני ביטוח. הלשכה העבירה לאחרונה שמות של שתי סוכנויות מהצפון שעסקו בכך.

צילום מסך של הודעה שנשלחה למבוטחים
נקלעו למצוקה כלכלית

בלשכה טוענים, כי מעבר לעובדה שמדובר בהליך שכל חוסך יכול לעשות בעצמו מבלי להשתמש בחברה מתווכת, הרי שמדובר בפרסומים המזיקים מאוד לחוסכים לפנסיה, שכן משיכת הפנסיה טרם עת עלולה להשאיר את המושכים ללא הכנסות כשיפרשו מעבודתם. יש לציין כי משיכה בטרם המועד גם מלווה ברוב המקרים בתשלום מס בשיעור של 35%. עוד נטען כי פרסומים אלו תפסו תאוצה בשנה האחרונה עקב הקורונה שהביאה רבים למצוקה כספית בשל הפסקת העבודה באופן חלקי או מלא, והם מחפשים מקורות כספיים שיסייעו להם לעבור את התקופה הקשה.

לדברי נשיא הלשכה בפועל סו"ב יוסי אנגלמן: "המצב הרגולטורי אשר מאפשר את הפרקטיקה המתוארת בדבר משיכת כספים מקופות גמל, שתכליתן ביטחון כלכלי לעת פרישה, מטרידה מאוד ומעוררת אי נוחות, קל וחומר כאשר סוכני ביטוח, פועלים כל העת עבור הציבור על מנת לשמר על חסכונותיו למועד הפרישה.

"תיאורים מעין אלה מהווים 'מכשול בפני עיוור', שכן ספק אם הלקוח מבין את המשמעות של משיכת כספי הפנסיה ביחס לעתידו הכלכלי, וזאת מעבר לעובדה כי מדובר על 'משיכה שלא כדין' אשר מובילה לשיעורי מס בגובה עשרות אחוזים מיד במועד המשיכה.

"בכוונתי לפעול בעניין זה בפגישתי הקרובה מול ראש רשות שוק ההון, מר משה ברקת, על מנת להוביל לתיקון המצב".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email