המבוטחים צריכים לסמוך על עצמם, ולא על המדינה

מומחים סבורים שישראל תחווה בקרוב רעידת אדמה עוצמתית והרסנית, אז למה כמיליון בתים אינם מבוטחים מפניה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שוב רעדה האדמה ושוב מוצגים בכלי תקשורת מראות קשים של מבנים הרוסים, שקרסו באחת וקברו תחתיהם את כל מי שהיה במקום, את כל מי שלא הצליח לברוח, את כל רכושם. אלפי נפגעים והרוגים, והמספרים לצערנו רק ימשיכו לעלות.

שוב רעדה האדמה ושוב זה היה בארץ רחוקה, אלפי קילומטרים מאתנו. אמנם ישראלים יש בכל מקום – אבל שוב זה היה רחוק מכדי שהמדינה תחליט לעשות צעדים ברורים ונחושים יותר להבטחת כיסוי מרבי לאזרחיה, כאשר חלילה האדמה תרעד ממש תחת רגלינו בארץ הקטנה שלנו.

נכון שאנחנו רק 67 שנה מתנהלים כמדינה, ויש סדרי עדיפויות, הדחוף דוחק את הטיפול בשאר המשימות, ההווה דוחק את העתיד, ואז מה אם המומחים הסיסמוגרפים טוענים שהרעידה בוא תבוא? הרי בינתיים שום דבר לא רועד, אז נחזור לשגרה.

על פי הרישומים, במדינת ישראל יש כ-2.4 מליון בתים, ומתוכם רק כ-1.6 מליון מבוטחים. מתוך הבתים המבוטחים רק כ-1.4 מיליון רכשו כיסוי ביטוח של רעידת אדמה, כך שישנם כיום כמיליון מבנים שאינם מבוטחים בביטוח כנגד סיכון רעידת אדמה. המשמעות היא שמבחינה ביטוחית יש פערים גדולים בין המצוי והרצוי.

האם על המדינה להטיל חובת ביטוח רעידת אדמה?

זו שאלה שעולה מדי כמה וכמה שנים, אך לבטח אינה זוכה לאהדה פוליטית. איש לא ירצה להיות חתום על הגדלת מסים, והרי הטלת חובת ביטוח רעידת האדמה כמוה כמס.

האם על המדינה לתת הטבת מס למי שמבטח רעידת אדמה?

כאשר המדינה רוצה לתמרץ אזרחים לרכוש כיסוי ביטוחי, כדי שלא ייפלו כנטל על קופתה, היא מפעילה את מנגנון ההחזר (ניכוי/ זיכוי), כמו בהחזר על תוכניות פנסיה. הרי ברור כי בעקבות רעידת אדמה, למדינה יש מוטיבציה להוריד את הנטל הכלכלי שיוטל עליה, ולכן עליה לעודד רכישת ביטוח כנגד רעידת אדמה. אבל למתן הטבת מס על רכישת ביטוח רעידת אדמה נדרש תקציב, שלא בהכרח קל להשיגו ממקומות אחרים.

אנו מניחים שלמרות שהמדינה לא מעודדת בצורה אקטיבית כל אזרח הרוכש כיסוי כנגד רעידת אדמה – עדיין הנושא חשוב לה, ואפילו מאוד. אם כך, על המדינה לכל הפחות לצאת בקמפיינים לעידוד הציבור לרכוש הגנות ולהגביר את המודעות. מדינת ישראל לא עשתה מספיק בכדי להביא לידיעת הציבור את החשיבות ברכישת ביטוח דירה וברכישת כיסוי ראוי לרעידת אדמה.

רק באחרונה הושק מחולל הדירות. אנו מצפים כי האוצר, המוביל את תודעת הצרכנות, ירחיב את היריעה ויוסיף למחולל באותיות קידוש לבנה את התמצית הכי חשובה: כל אזרח במדינה, ראוי שיבטח את רכושו ובמיוחד למקרי קטסטרופות.

הרי המחיר הוא לא חזות הכול, ולנו סוכני הביטוח יש שליחות גדולה בנושא. יש עוד כמיליון דירות בישראל שאינן מבוטחות בכיסוי הנכון עבורם. עלינו להעביר את המסר הזה לכל בית בישראל. אנו מעריכים כי הציבור אינו יודע שמדובר בעלות לא גבוהה יחסית, שמקנה שקט נפשי.

יש הטוענים כי אם תפקוד רעידת אדמה את ארצנו – כולם יסתובבו המומים ברחובות ולא יהיה על מי לסמוך. ואולם ההבדל בין מי שרכש ביטוח ומי שלא יהיה, הוא בכך שזה שרכש יידע לפחות שאחרי שיתפוגג אבק ההריסות – יהיה לו לאן לפנות.

זו המשימה שלנו, הסוכנים. אנו מנהלים את הסיכונים של המבוטחים שלנו, ולכן עלינו להקפיד להביא את המידע ללקוחות, להסביר את החשיבות של ביטוח נכון, ולדאוג שכולם קודם כל יסמכו על עצמם, ולא על המדינה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email