המדינה מחייבת את אזרחיה לבצע בדיקה מקדמית – אך מטילה עליהם את התשלום עבור בדיקה פנסיונית

המדינה מחייבת אותנו לחסוך ליום הפרישה – וגם גובה על כך כסף שלא בצדק. ואז היא מגדילה לעשות, ויוצרת אפליה בין מודרי אשראי לבין הזכאים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מה המשותף לדברים הבאים: נסיעה בכביש 6 לעומת כביש רגיל, נסיעה בתחבורה ציבורית אל מול רכב פרטי, שליחת ילד לגן פרטי מול גן עירוני והמרת כסף זר בדואר כשמנגד האפשרות להמרה אצל חלפן פרטי? המשותף לכל המקרים הללו היא זכות הבחירה העומדת לטובת האזרח באשר להחלטה מהי האופציה הטובה ביותר מבחינתו.

האם אנו יכולים לתאר מצב בו המדינה מחייבת אותנו לנסוע בכביש 6, או מכריחה אותנו לשלוח את הילדים רק לגן פרטי? האם נסיעה ברכב משלנו היא כורח? אלה כמובן מקרים לא הגיוניים ולא ישימים, שהיו בוודאי גורמים למרד אזרחי, אם היינו נדרשים לבצע את שלוש הפעולות האחרונות כשהקובעת לגביהן היא המדינה.

כביש 6
כביש 6. המדינה יכולה לחייב אותנו לנסוע ולשלם? | צילום: עופרה שי, ויקיפדיה

על חשבון המבוטחים

אבל בכל הקשור לחיסכון פנסיוני, זה בדיוק המצב. כל אזרח חייב כיום לשלם מכיסו 26 שקלים, ולחשוף את פרטי כרטיס האשראי שלו. ולשם מה? כדי לקבל את שהחוק מחייב שיקבל כאזרח במדינת ישראל: פנסיית חובה. מדוע עובד אשר נשלח על ידי מעסיקו לסוכן הביטוח כדי שיצטרף לקרן פנסיה, או כדי שימשיך תוכנית קיימת עמה הגיע למעסיק, צריך להוציא מכיסו 26 שקלים רק כדי לקבל את המגיע לו על פי חוק? שלא לדבר על כל אותם עובדים מוחלשים ללא כרטיס אשראי פעיל ברשותם, הנאלצים לשלם סכום זה תוך המתנה ארוכה עד קבלת קוד דרך דואר ישראל ה"מהיר", ובינתיים אינם מוגנים בכיסוי ביטוחי כלשהו.

אם מדינת ישראל, באמצעות אנשי אגף שוק ההון, החיסכון והביטוח, מגיעה למסקנה כי יש חשיבות מקצועית לכך שכל אזרח שמצטרף לתוכנית פנסיונית יעבור בדיקה מקיפה מקדמית, עליה לקחת על עצמה את עלות הבדיקה ולא להפיל זאת על העובד. במקביל, לא יכולה המדינה להפלות אזרחים רק משום שאינם מחזיקים כרטיס אשראי ברשותם, ועליה לצרפם באופן מיידי וללא השהיה לתוכנית פנסיונית, תוך מתן אפשרות להשלים או לשנות את התוכנית, לאחר קבלת קוד המסלקה.  אין בכוונתי לפטור את איש המקצוע העומד בראש התוכנית הפנסיונית מבדיקה מקצועית ויסודית באשר למבוטחים. עם זאת, המדינה היא זו הצריכה לשאת בעלותה במסגרת התקציב השנתי. הרי טובת האזרחים קודמת לכל, לא כך?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email