המועצה הארצית מסכימה פה אחד: די לפגיעה בהכנסות הסוכן

בהשתתפות בכירי הלשכה התקיימה ביום חמישי ישיבה בנושא מעורבות רשות שוק ההון באופן תגמול הסוכן; נשיא הלשכה: "התפתחות משמעותית בנושא החזרי העמלות צפויה מול הרשות בשבוע הבא"; המועצה קוראת לאחדות ועומדת כאיש אחד מאחורי הנשיא
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אנו ממתינים להתפתחות משמעותית מול רשות שוק ההון שצפויה להגיע בתחילת שבוע הבא. במקביל, אנחנו מתייעצים עם סוללת עורכי דין שבודקת את נושא ההגבלים העסקיים והליך משפטי בבג"צ. יש התקדמות מול רשות שוק ההון אך לאור מה ששמעתי היום במועצה ניקח עוד מספר ימים ונשתף את נשיאי הלשכה לשעבר ועוד מספר חברים להתייעצויות נוספות", כך אמר בסוף השבוע האחרון נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד בישיבת המועצה הארצית, שהתכנסה ביום חמישי אחר הצהריים לישיבה שלא מן המניין בנושא מעורבות רשות שוק ההון באופן תגמול הסוכן.

סו"ב מקסים דרעי, יו"ר המועצה הארצית פתח את הישיבה ובירך את המשתתפים הרבים בה: "זהו מאבק של כלל סוכני הביטוח שנאבקים ברווחיות קטנה ותחרות לא הוגנת, אמר דרעי: "אני מתבייש ברמת ההכנסה של סוכני הביטוח. הרגולטור וחברות הביטוח חייבים להטות את אזנם וליבם לעבר סוכני הביטוח, אנחנו שומרי הסף של המבוטחים. אני מברך את הוזלת תעריפי הביטוח לטובת האזרחים אך לא נאפשר תפיסת טרמפ על המהלך למטרת פגיעה בתגמול הסוכן. אנו כאן כדי לתמוך בהנהגת הלשכה במאבק למען פרנסתנו ועתידנו".

ישיבת המועצה הארצית | צילום: באדיבות הלשכה

הדרישה הגיעה מהחברות

נשיא הלשכה ציין כי "אנו תומכים במהלך שמיטיב עם הציבור אך אסור שזה יפגע בסוכני הביטוח, לא בעמלת ההיקף ולא בעמלת הנפרעים. אף אחת מחברות הביטוח לא פגעה עד כה בעמלתנו והיא לא צפויה להיפגע גם אחרי מאי ויוני. באשר לנושא הביטולים, שש שנים לא מקובל עלינו ולכן אנו מנהלים משא ומתן עם רשות שוק ההון וחברות הביטוח. חשוב לי להדגיש, החברות אחראיות לנושא הזה והדרישה הגיעה מהן. החברות לוחצות את רשות שוק ההון בנושא".

סו"ב רוזנפלד הוסיף כי "גם בהסדר לרבים, חברות הביטוח לא היו שם, עתרנו לבג"צ וניצחנו, גם בביטוחי הנסיעות ניצחנו ללא עזרתן וכך יהיה גם בנושא הביטולים. אני קורא לכם לפעול בצורה מסודרת בתיאום עם הלשכה, ולא באופן פיראטי, על מנת להוביל את המאבק בצורה רצינית. כל האופציות נמצאות על השולחן ובקרוב, אני מאמין, נוכל להגיע עם בשורה". עוד הוסיף רוזנפלד: "כפי שעשיתי בעבר, אפגש עם נשיאי הלשכה לשעבר, ונדון ביחד בכלים לפתור את הנושא".

סו"ב מיקי נוימן, יו"ר הוועדה הפנסיונית: "לרשות שוק ההון אין סמכות לקבוע עמלות מקסימום ולא לגעת בהכנסותינו. רק שר האוצר וועדת הכספים יכולים לעשות זאת. לכן, הם עוקפים זאת באמצעות אישור המוצר בריסקים בביטוח המנהלים. לבקשת החברות הרשות מחייבת להכניס סעיף של החזר במהלך שש השנים. הסיפור הזה סוגר את רוב עבודת המוקדים. סוכן שיעשה עבודה על התיק שלו יצא מכלל סכנה. באשר למכירה חדשה, מתנהל משא ומתן מול הרשות ובמידת הצורך נמצה תהליכים משפטיים. אני אופטימי באשר לסיכויים להגיע להצלחה בנושא".

"המו"מ עם רשות שוק ההון ימשך גם בשבוע הבא", אמר סו"ב ליאור הורנצ'יק, מ"מ נשיא הלשכה. "האמירה שלנו ברורה מאוד: לא נרוץ לבג"צ רק בשביל כותרות. נעשה זאת אך ורק לאחר בדיקה מעמיקה ונציג זאת בוועד המנהל. חברות הביטוח ברובן ממשיכות לשלם עמלות ואנו נילחם בכך. בנושא שש השנים, גם רשות שוק ההון מבינה ששגתה. לאחר מיצוי כלל התהליכים נשקול הליכה לבג"צ", הוסיף הורנצ'יק.

דגל אדום לרשות

עו"ד עדי בן אברהם, היועמ"ש של הלשכה אמר בישיבת המועצה: "חשוב להבהיר – אין כאן חוזר, נייר עמדה או מסמך הבהרה, אלא מסמך פנימי בין חברות הביטוח לרגולטור בנושא אישור תעריפים. על כן, לא ידענו על כך מראש. כעת אנו מרימים דגל אדום ומבהירים שאם נצטרך נפנה להליכים משפטיים".

נשיא הלשכה לשעבר, סו"ב יוסי מנור סיפר כי בשבוע האחרון הוא סקר את כל מדינות אירופה ומלבד מדינה אחת, כולן לא מתערבות בנושא עמלות הסוכנים, אלא בגילויי עמלה והגנה על החוסכים. "חברות הביטוח צריכות לגלות את השכר שהן משלמות לשכירים שלהן", הוסיף מנור וציין "המוקדנים של חברות הביטוח לא כפופים לביטול עמלות. אם כל החברות דורשות ביטולים של 6 שנים – זה קרטל לכאורה. כל התעריפים שיצאו כעת יקרים יותר מכל התעריפים שמכרתי בחצי השנה האחרונה. אז איך בתעריף החדש לא ניתן לשלם? אנחנו צריכים להפעיל את מלוא עוצמתנו וכולנו מול חברות הביטוח", אמר.

סו"ב אודי כץ, ששימש גם הוא כנשיא הלשכה בעבר, הוסיף: "אנחנו צריכים כעת לגייס את הלובי הפוליטי שלנו ולהציג את הנתונים לוועדת הכספים שיכולה לסגור את הדלת בפני הממונה על הביטוח אחרי שנציג את מאזני חברות הביטוח מול הכנסות הסוכן".

אסור להתפשר

נשיא הלשכה לשעבר, סו"ב אריה אברמוביץ': "לרשות שוק ההון יש אסטרטגיה לבטל את עמלות ההיקף ולהוריד עמלות בריסקים. חוק ההסדרים הבא יעסוק ככל הנראה בכך. לכן, אסור לנו להתפשר על שום דבר כעת. אסור לנו לתת לפיקוח להיכנס לצדדים המסחריים בינינו לבין חברות הביטוח. כל פשרה שתהיה היום תיתן לגיטימציה להתערב לנו בעמלות".

"בנושא הזה אין בינינו חילוקי דעות וכולנו מאחורי הנהגת הלשכה – לא נאפשר פגיעה בהכנסות הסוכן", אמר סו״ב אורי צפריר, יו״ר ועדת התקנון.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email