"המכללה לפיננסים וביטוח תהפוך למנוף תדמיתי וכלכלי של הלשכה״

רונן דניאלי מספר בריאיון לביטוח ופיננסים על תכניותיו כמנהל הנכנס של המכללה: "בשוק כה תחרותי, נדרשת המכללה למיצוב גבוה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רונן דניאלי מונה לתפקיד מנהל המכללה לפיננסים וביטוח של לשכת סוכני ביטוח, במקומו של איליה ליכטרמן, שפרש לאחר 22 שנים בתפקיד. לדניאלי תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים, ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות בשיווק, שניהם מבר אילן. בעבר כיהן במגוון תפקידים במכללות שונות בארץ, מהם 10 שנים במכללה למינהל בתחומי הכספים, ואף ניהל שלוחות מקצועיות בה. עם מינויו לתפקיד, נפגשנו לריאיון ראשון. מדובר באדם נלהב ושופע רעיונות להצעדת המכללה קדימה, ולהפיכתה למנוף תדמיתי וכלכלי ללשכת סוכני הביטוח.

חוזקות ייחודיות

"המכללה נהנית מחוזקות ייחודיות, אך מצד שני יש בה גם חולשות וסיכונים המהווים איום משמעותי", אומר דניאלי ומפרט, "בצד החוזקות – אין שני לפן המקצועי של המכללה. היא מהווה את האורים והתומים של לימודי הביטוח, מעצם היותה תחת משכנה של לשכת סוכני ביטוח. בנוסף, המעבר למבנה חדש הציב את המכללה בחזית התשתיות האקדמיות והפדגוגיות, תוך בניית כיתות לימוד מהמתקדמות ביותר".

"יחד עם זאת", מוסיף דניאלי, "ישנן גם חולשות, לאור העובדה שחסמי הכניסה לשוק המכללות אינם גבוהים מדי, השוק רווי בשחקנים והתחרות גבוהה מתמיד. חברות ביטוח רבות מקיימות היום קורסים לביטוח והכשרת סוכנים. בשוק כה תחרותי, נדרשת המכללה למיצוב גבוה, שיושג רק על ידי חשיבה אסטרטגית חדשה, תוך טיפול שורש מהותי בכלל המערכות".

דניאלי מסביר כי "ניתוח כלכלי מעמיק של תקציב המכללה, מראה בדיוק מהם הפרמטרים הלוקים בחסר ואינם אקוויוולנטיים לתפעול באוריינטציה כלכלית. השקעה בפרסום, כוח אדם, מערך שיווק ענף ופרסום מקוון יעיל – הם חלק מהנושאים שדורשים שדרוג ופיתוח, ופגעו בהיקפי הפעילות של המכללה".

"בשוק כה תחרותי עלינו להמציא את עצמנו כל פעם מחדש: סל מוצרים רחב יותר, פנייה לפלחי שוק חדשים, הכשרות מקצועיות נלוות וחשובות לסוכן הביטוח, יח"צ, ניהול עסקי וניהול השקעות, וכל מינוף מקצועי, שהן הסוכן והן לקוחותיו יפיקו ממנו תועלת".

יש קמפיין מוצלח למדי של "הטובים לביטוח" שהביא הרבה נרשמים למכללה, טוענים בלשכה. 

"נכון מאוד. המטרה היא מיצוב ותדמית חדשה וגבוהה לסוכן הביטוח. ארגז הכלים של הסוכן חייב להיות רחב כדי לתת מענה לכל דרישותיו של לקוח הקצה, ובכך להיות איש אמונו. גם התרים אחרי מקצוע לחיים וגם הסוכנים עצמם, צריכים לראות במכללה מענה טבעי לשאיפותיהם המקצועיות".

יורחב גם השיווק המוסדי, שיופנה גם למציאת אוכלוסיות חדשות מעבר לחברות הביטוח, כמו אגודות וגופים מקבילים, גורמים מקצועיים, עובדי מדינה וכל הנהנים משנת שבתון, גמול השתלמות עבור הכשרות מקצועיות, או המתכננים פרק ב' בקריירה".

"נקים בעתיד הקרוב מערך לימודים שיתווסף ללימודי הביטוח הקלאסיים, במטרה להעניק ערך מוסף גבוה לסוכן. זה יהיה אשכול לימודים חדש בתוך המכללה".

דניאלי. "ארגז הכלים של סוכן הביטוח חייב להיות רחב"
דניאלי. "ארגז הכלים של סוכן הביטוח חייב להיות רחב"

ואיך מתרגמים כל זאת הלכה למעשה? 

"לשם כך נדרשת, כאמור, חשיבה אסטרטגית והגדרת מטרות חדשה. השקעה במשאבים ותשתיות היא הכרחית. כוח האדם הנוכחי אינו יכול לעמוד הן בתפעול המכללה, והן בשיווקה. נדרש רכז אקדמי שיקדם, ידריך וירענן את מערך המרצים. יש צורך גם לעבות את מערך המרצים. המחשוב במכללה מיושן ונדרשת השקעה במחשוב מתקדם ובפרסום מקוון ברשתות חברתיות, באתרים רלוונטיים ובתחזוקה שוטפת של אתר הבית".

"כיום המכללה מתמקדת ב־10 מקצועות ליבה לשם קבלת רישיון סוכן. בנוסף לכך, יש מגוון רחב של מקצועות משיקים ונגררים כמו פתיחת עסק, ניהול עסקי, השקעות ועוד נושאים שניתן לשווק לסוכני הביטוח ולציבור רחב. יש לשאוף למנעד מקצועי רחב ומקיף".

דניאלי מדגיש כי כל אלו דורשים השקעה גדולה יותר של משאבים מצד הלשכה, ש"מבינה כי בטווח הארוך מדובר בכלי שרת מקצועי לסוכנים ובמינוף תדמיתי וכלכלי שלה".

הוא מספר כי לפני שמונה לתפקיד, זכה לאוזן קשבת מנשיא הלשכה אריה אברמוביץ ומהמנכ"ל רענן שמחי. "שניהם הבטיחו כי הם תומכים בחזון ובראייה המערכתית שלי, ומוכנים לשינוי בתפיסה האידיאולוגית של המכללה, מתוך הבנה ואמונה כי רעיונות אלה יצעידו את המכללה להיות מובילה בתחומה. אני ממוקד מטרה, ויודע בדיוק היכן אני רואה את המכללה בעתיד הקרוב. התמיכה המלאה ורוח הגבית מהלשכה להגדרת מטרות חדשה, תהפוך את המכללה לנכס כלכלי עבורה, תוך שמירה על צביונה המקצועי וסמל למצוינות לתלמידיה".

דניאלי מסכם ואומר, "מינוף כלכלי והאידאולוגיה לשרת את קהל היעד, אינם חייבים להיות אוקסימורון. נהפוך הוא, בהשקפתי זוהי סינרגיה בהווייתה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email