המכרז השני לקרנות פנסיה ברירת מחדל יוצא לדרך

נקבעו דמי ניהול מינימליים כדי להגדיל את מספר הזוכים. הקרנות שייבחרו יתחייבו לדמי הניהול הנמוכים גם לפורשים לגמלאות ולא רק לחוסכים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שנה וחצי לאחר שיצאו לדרך שתי קרנות הפנסיה ברירת מחדל, מודיעים שר האוצר משה כחלון, והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, על יציאה למכרז השני במטרה שהקרנות שייבחרו יתחילו לפעול בסוף 2018.

במכרז הקודם נבחרו מיטב דש והלמן אלדובי לאחר שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר לניהול חיסכון כספי הפנסיה לציבור הרחב. באוצר וברשות שוק ההון מציינים כי פעילות קרנות ברירת המחדל "הגבירה את התחרות בשוק, גרמה לירידה בדמי הניהול המשולמים בקרנות הפנסיה, והעניקה פתרון זול ליותר מ־100 אלף איש שבחרו להצטרף עד כה לקרנות המוזלות ובכך הגדילו את החיסכון שלהם".

במכרז החדש יש כמה שינויים: לראשונה, המכרז יחייב כי דמי הניהול המוצעים לחוסכים יוצעו גם לעמיתים שפורשים מהקרנות, עם תום תקופת החיסכון, ולא רק לחוסכים. הפעם המכרז הינו לבחירת זוכים לשלוש שנים ולא לשנתיים, וזאת במטרה להגדיל את הסיכויים לבחירתן של יותר משתי קרנות. בנוסף, במכרז החדש ייקבעו דמי ניהול מינימליים הגבוהים מאלה שכיום בשתי קרנות ברירת המחדל הקיימות. הם יעמדו לכל הפחות על 0.1% מהצבירה ו־1.5% מההפקדות השוטפות.

עוד נמסר מהאוצר, כי "ההליך החדש ממשיך את הרפורמה שמטרתה להנגיש מוצר חיסכון פנסיוני איכותי ובמחיר הוגן לכלל הציבור בישראל בכלל ולציבור העובדים הבלתי מאוגדים והפורשים לפנסיה בפרט. עובדים המצטרפים לקרנות יהיו זכאים להטבה משמעותית בדמי ניהול למשך תקופה של עשר שנים ממועד הצטרפותם. במטרה להמשיך בהגברת התחרותיות בשוק שעדיין נשלט על ידי חמש קרנות בלבד, יינתן בהליך יתרון לגופים המנהלים קרנות פנסיה אשר נתח השוק שלהן קטן מ־5%".

שר האוצר מסר: "כפי שהבטחנו, אנו ממשיכים במהלכים להורדת דמי הניהול והגברת התחרות בשוק הפנסיוני. בשנה וחצי האחרונות דמי הניהול המשיכו לרדת והתחרות בשוק גברה. נמשיך לפעול כדי להגדיל את החיסכון הפנסיוני לעובדים בישראל ולהוזיל את העלויות למאות אלפי פנסיונרים נוספים״.

סלינגר מסרה: "אנו ממשיכים לקדם את הרפורמה שמיועדת לעובדים אשר לא עומד לרשותם כוח המיקוח הדרוש לצורך הוזלת דמי הניהול. למעלה מ־100 אלף איש כבר הצטרפו לקרנות המוזלות עד כה ונהנים מהנחה משמעותית בדמי הניהול. ההליך החדש מביא עימו בשורה גם לעמיתים הפורשים לפנסיה, ויאפשר גם להם ליהנות מהנחה משמעותית בדמי הניהול שישלמו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email