הממונה ברקת מתכוון להתיר לבנקים וחברות האשראי לשווק קופות גמל

המהלך, שלטענת ברקת יגדיל את התחרות, דורש תיקון חקיקה בכנסת. רוזנפלד: "זו מלחמת רגולטורים שאת תוצאותיה ישלם הציבור הרחב"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, הודיע כי בכוונתו להתיר את שיווק קופות הגמל להשקעה גם על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי. יש לציין, כי המהלך דורש תיקון חקיקה בכנסת.

בריאיון לגל"צ, בתוכנית הכלכלית של התחנה, הסביר ברקת כי הוא סבור שהמהלך יגדיל את התחרות, יוריד את דמי הניהול וישפר את השירות לחוסכים. "אנחנו רוצים לעודד יותר חיסכון במכשיר המצוין הזה. לאורך ההיסטוריה התשואות טובות יותר מפיקדון בבנק או בעו"ש, שם הריבית אפסית", אמר ברקת.

ברקת | צילום: באדיבות הלשכה

נשיא לשכת סוכני הביטוח, סו"ב ליאור רוזנפלד, מתח ביקורת על כוונת הממונה ואמר: "לא ברור מדוע רשות ההון מנהלת שיח בנושא כה חשוב וכה משמעותי על ציבור החוסכים בישראל, מבלי שפעלה להיוועץ כנדרש עם לשכת סוכני הביטוח כשחקן מרכזי בתחום שיווק מוצרים אלו לציבור. נדמה כי מדובר במלחמת רגולטורים שאת תוצאותיה ישלם הציבור הרחב. גם היום הבנק משמש כיועץ קופות גמל והשתלמות, והנה מסתמן כי קיימת כוונה להעניק לבנקים אמצעי חיסכון נוסף עבור הכסף הפנוי של הציבור, באופן המעורר תמיהה כיצד מהלך שכזה, המשאיר את הכסף בשליטת הבנק, תורם להגברת התחרות", טוען נשיא הלשכה.

מי יערוך מסמך הנמקה?

נשיא הלשכה מוסיף: "האם המטרה היא שכסף פנוי נוסף יישאר בידי הבנקים? מדובר בהפצה של מוצר שיהיה משמעותי במיוחד, קל וחומר לאור הכוונה המבורכת, להעלאת תקרת ההפקדה באפיק קופת גמל להשקעה לסך של 250 אלף שקל. יתרה מכך, מי יערוך מסמך הנמקה מסודר ללקוח, מי יפרוס בפניו את החלופות אם לא סוכן הביטוח המקצועי. כנסת ישראל כבר קבעה בצורה ברורה כי אין מקום להשארת החיסכון בבנקים ויש לפזר את החיסכון. השבוע צומצמו מסגרות אשראי ללקוחות הבנקים הגדולים כדי לצמצם ריכוזיות, והנה דווקא כאן מבקשים להחזיר את הגלגל לאחור בלי כל נימוק ענייני".

סו"ב רוזנפלד מוסיף לשאול מי ייתן את הייעוץ הנכון לציבור שרשות שוק ההון כל כך חרדה לו. לדבריו, בשיווק פוליסות על ידי סוכנויות ביטוח תאגיד בבעלות חברות האשראי, נאלצה הלשכה לפנות לערכאות משפטיות. "אנו סבורים כי מהלך שכזה יש לבצע לאחר בחינת השוק בצורה מעמיקה, בשיתוף עם ציבור סוכני הביטוח, ולא מתוך שיקולים אחרים. אין לנו אלא להצר על כך שהרשות, לשיטתה, חורטת על דגלה את עקרון התחרות, אך זאת מבלי לפקח על מכלול השלכותיו והריכוזיות שהינה פועל יוצא של מהלכים אלו. אנו לומדים את הנושא וממתינים לנתונים מרשות שוק ההון," סיכם נשיא הלשכה את תגובתו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email