הממשלה אישרה את תקציב המדינה – גיל הפרישה לנשים יעלה ל-65

לא יהיה קיזוז מקצבת הזקנה למקבלי שכר מעל 6,000 ש"ח לחודש. עוד נקבע כי גיל הפרישה יעלה באופן הדרגתי לאורך 11 שנה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ממשלת ישראל אישרה ביום שני בבוקר את תקציב המדינה לשנים 2021-2022, שאחד מסעיפיו הוא העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-65.

על פי התכנית, גיל הפרישה לנשים יעלה עד לגיל 65 באופן הדרגתי, לאורך 11 שנים: עלייה של 4 חודשים בשנה למשך 3 שנים ו-3 חודשים בשנה למשך 8 שנים נוספות.

פרישת נשים. ישור קו עם מדינות ה-OECD צילום: shutterstock

על פי תכנית התקציב, המהלך ילווה בסל של כלים משלימים לסיוע לנשים מבוגרות: הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה לנשים שנפלטות משוק התעסוקה בגילאים מבוגרים ל-12 חודשים, הגדלת מענק עבודה לנשים עובדות, תקציב ייעודי להכשרות מקצועיות ולמלגות לשילוב נשים בשוק. במשרד האוצר מציינים כי גיל הפרישה לנשים בישראל הוא מהנמוכים בעולם (62 בהשוואה ל-65.8 בממוצע במדינות ה-OECD), וישראל היא אחת המדינות הבודדות בהן נותר פער בין גיל הפרישה לנשים לבין זה של גברים (67).

עלייה בתוחלת החיים

"גיל הפרישה הנוכחי לנשים אינו תואם את העלייה המשמעותית בתוחלת החיים ואת התהליך המתמשך של הזדקנות האוכלוסייה בישראל. בפרט, גיל הפרישה הנמוך לנשים משפיע לרעה על שיעורי התעסוקה של נשים מבוגרות ועל מעמדן בשוק העבודה, ומוביל לפגיעה ביכולתן לשמור על רמת חיים הולמת בתקופת הגמלאות", אומרים באוצר.

עוד מודגש בהסברים כי "ללא העלאת גיל הפרישה לנשים הזדקנות האוכלוסייה תוביל לגידול דרמטי בתשלומי קצבאות הזקנה והוצאות הבריאות של המדינה, מה שעלול לפגוע ביציבות הביטוח הלאומי. לנוכח כל הסיבות הללו, גיל הפרישה לנשים יועלה בהדרגה, ולצידו יקודמו צעדים רבים שמטרתם לצמצם את ההשפעה של העלאת הגיל על נשים מבוגרות שקרובות לגיל הפרישה, יחד עם צעדים לעידוד תעסוקת מבוגרים".

לצורך כך אושר גם סעיף משמעותי נוסף בתקציב לפיו יגדל סכום ההכנסה שמקבלי קצבת אזרח ותיק רשאים להשתכר ללא קיזוז קצבת הזקנה (דיס-ריגארד), כך שגם מקבלי קצבת זקנה ששכרם גבוה מכ-6,000 ש"ח יוכלו לקבל קצבת זקנה מלאה.

"תגדיל תעסוקת נשים"

העלאת גיל הפרישה, לצד הצעדים התומכים, היא "בין הצעדים המבניים המשמעותיים ביותר שניתן לבצע למשק הישראלי", מדגישים באוצר, "הרפורמה צפויה להגדיל את שיעורי התעסוקה של נשים מבוגרות ואת הקצבה הפנסיונית שלהן בתקופת הגמלאות, להגביר את יציבות הביטוח הלאומי, למנוע את הצורך בהפחתת הקצבאות של גמלאי קרנות הפנסיה הוותיקות ולצמצם את אי-השוויון בין גברים לנשים בשוק העבודה".

לאחר האישור בממשלה עובר התקציב לאישור בוועדות הכנסת ובמליאת הכנסת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email