"המצב גרוע ממה שהיה בקורונה"

סו"ב אבי שבי, יו"ר סניף אשקלון, מדבר בראיון על החוויה האישית, המקצועית והחברתית שלו כסוכן ביטוח בעיר המטווחת ללא הפסקה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בסבב הזה שבין החמאס לבין ישראל, אשקלון הפכה לאחד היעדים המטווחים ביותר; ההערכה מדברת על מאות טילים שנורו אל העיר בתוך 10 ימי מבצע "שומר החומות", שגרמו להרס רב, פגיעות בנפש ולחרדות בקרב תושביה. סו"ב אבי שבי, יו"ר סניף אשקלון בלשכה, מדבר איתנו בראיון מיוחד על מה שעובר עליו ועל סוכני האזור בימים אלה. כשבמהלך הראיון, ודקות ספורות לאחריו, נשמעות עוד אזעקות בעיר.

"אני כבר בן 49 וכל חיי אני מתגורר באשקלון. חוויתי לצערי את כל מבצעי צה"ל בעזה וגם את ירי הרקטות הספוראדי על אשקלון בין מבצע למבצע. כילדים היינו אוספים את חלקי הרקטות שהתפוצצו, עוד לפני כיפת ברזל, וגם אחריה לא התייחסנו למטחים עלינו בחשש גדול.

סו"ב אבי שבי | צילום: צאפלין סטודיו

"אבל הפעם זה אחרת לגמרי – הרקטות שמשוגרות אלינו עמוסות בחומר נפץ וגורמות נזק גדול כשהן נופלות בשטח בנוי. כיפת ברזל מיירטת 90% מהרקטות, אבל ה-10% שפוגעות גורמות להרס עצום. ליד הבית שלי נפלו 2 רקטות וגרמו להרס של עשרות כלי רכב כתוצאה מרסיסים שהתפזרו לכל עבר וכמה מבנים נפגעו קשות", מספר שבי.

"גם מערכות כיפות ברזל קרובות לביתי וקשה לשאת את הרעש שלהן לצד התפוצצות הטילים עצמם. זה לא משהו שאפשר להתרגל אליו – זה פוגע באיכות החיים, יש מעט שעות שינה, ואי אפשר להישאר אדיש למה שקורה בקרבתך.

"יש שכונות שלמות באשקלון עם בתים ישנים, ללא אמצעי מיגון, ששם מתגוררים זקנים ואנשים סיעודיים שלא מסוגלים להגיע למרחבים מוגנים בתוך 30 שניות, כי מרחק ההליכה אליהן הוא כחמש דקות; הם פשוט נשארים בבית ומתפללים 'שמע ישראל'".

אתגר מסוכן

איך אתם מסתדרים עם רכישת מוצרים בסיסיים לנוכח צפיפות האזעקות וההתרעות לקראת אזעקות צפויות?
"לקנות מוצרים בסיסיים כמו מזון הפך להיות אתגר מסוכן – השליחים של הרשתות, וגם של המסעדות, לא עובדים מחשש לחייהם. אז אנחנו מחשבים מתי כדאי לצאת לקניות ומתי לא, וזה קשה במיוחד בחג ובשבת; אז אנשים מגיעים לסופר באותו זמן בערך, ממלאים עגלות עד לעייפה, כי אין לדעת מתי יוכלו לצאת שוב, והתורים ארוכים והאנשים בחרדות גם בקניות. אי אפשר להזמין ממסעדות, אז מבשלים בבית, בין אזעקה לאזעקה".

זה בטח משפיע עליכם גם נפשית.
"לחוות אזעקות ופיצוצים של 3 מטחים בשעה מכניס את הגוף לסטרס, כשהוא כבר עייף גם מחוסר שעות שינה.

"הבן הצעיר שלי מעיין, בן 15, נולד לתוך הירי על אשקלון, הוא מכיר את זה מאז שהיה תינוק. אבל הפעם הוא ממש לחוץ. הוא כועס על כך שהאנשים במרכז ובצפון מצקצקים בלשון מהתמונות בטלוויזיה, אבל הם לא מבינים את הלחץ הנוראי בו אנחנו חיים. אמר לי שכדאי שהפרשנים בערוצים השונים יבואו לכמה שעות לאשקלון לפני שהם מציעים הצעות לגבי המבצע. ילדים בני 11-12 חזרו להרטיב בגלל הבהלה והפחד".

כל הסוכנים באזור אשקלון וסביבתה עובדים בקושי, המצב יותר גרוע ממה שהיה בקורונה; המשרדים סגורים, העובדות בבית כי מסגרות החינוך אינן פועלות, וגם אין פעילות ב'זום'.

"חלק מהסוכנים מצליחים להיעזר בסוכנים קולגות מהמרכז והצפון בחידוש פוליסות ללקוחות; יש ערבות הדדית, שוכחים מהמלחמות הפנימיות – כולנו באותו ענף וכולנו ערבים זה לזה; המתקפה הבאה יכולה להיות גם על הצפון".

החרגת סעיף טרור

מה אתה שומע מהלקוחות שלך?
"ציבור הלקוחות רואה בסוכני הביטוח את הכתובת הראשונה בזמן פגיעה; חוץ מאמפתיה והכוונה למס רכוש, אין לנו מה לעשות יותר, לצערנו. כולי תקווה שישלמו להם כמה שיותר מהר, אבל רק הבוקר נודע לי משני לקוחות שביתו של אחד מהם נפגע והשני רכבו נפגע עוד ביומיים הראשונים של המבצע, שטרם הגיעו אליהם ממס רכוש.

"מה שעוד מכעיס אותנו זה שיש חברות ביטוח שבעת חידוש ביטוח דירה/רכב מחריגות את סעיף נזקי טרור, למרות שהפוליסה הקיימת של המבוטח כוללת אותה. במקרים אחרים, יש חברות שמייקרות סעיף זה פי שניים. הוועדה האלמנטרית בלשכה חייבת לפעול בנושא. לא מדובר ברכישת פוליסה חדשה – אבל אם מחדשים פוליסה קיימת, זה לא הוגן".

מי יפצה על שכר העובדים?
סוגיה נוספת: עד לרגע זה המדינה לא הכריזה על המצב כמצב מלחמה, כמו שהיה במבצע צוק איתן למשל ובסבבים נוספים. בהגדרה של מצב מלחמה המדינה מפצה את המעסיקים על שכר העובדים שלא מגיעים לעבודה. "המשרדים שלנו סגורים, העובדים והעובדות לא מגיעים, כי חייבים להישאר עם הילדים בבית. בשלב זה אנחנו משלמים להם את מלוא המשכורת מבלי שמישהו יפצה אותנו על כך, בשעה שהמכירות צנחו משמעותית".

מה אתה יכול לומר לסוכנים ולסוכנות בלשכה, לסיכום המצב?
"כולי תקווה שנראה בקרוב את הערבות ההדדית בין סוכני הצפון/המרכז לבין סוכני הדרום מתועלת גם לטובת הלשכה שלנו. כולנו משפחה אחת ואין מקום למלחמות פנימיות בימים אלה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email