המצפן הדיגיטלי של האיחוד האירופי לשנת 2030

סו”ב יוסי מנור פותח צוהר לאסטרטגיה הדיגיטלית של הנציבות האירופית, ואיך שיתוף פעולה בין מדינות רבות יסייע להטמיע אותה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הנציבות האירופית הודיעה על "החזון" – היעדים והדרכים שלה לשינוי דיגיטלי מוצלח של אירופה עד שנת 2030. תקשורת זו מתבססת על האסטרטגיה הדיגיטלית של הנציבות מפברואר 2020. היא מציעה "מצפן דיגיטלי" אשר יתרגם את שאיפותיו הדיגיטליות של האיחוד האירופי לשנת 2030 למונחים קונקרטיים והם מתפתחים סביב ארבע נקודות קרדינליות.

1. מיומנות האזרחים – עד שנת 2030 לפחות 80% מכלל המבוגרים צריכים להיות בעלי כישורים דיגיטליים בסיסיים, ובאיחוד האירופי צריכים להיות  מועסקים 20 מיליון מומחי טכנולוגית מידע, כשיותר נשים צריכות לעסוק במשרות כאלה.

מנור | צילום: באדיבות המצולם

2. תשתיות – עד אז על כל משקי הבית של האיחוד האירופי להיות בעלי קישוריות מהירה לאינטרנט; הייצור של מוליכים למחצה חדישים וקיימים באירופה צריך להיות 20% מהייצור העולמי; מהפכת הקוונטים בעשור הקרוב תהווה תחליף שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות. דוגמאות ליישומים אפשריים כוללים: פיתוח מהיר ויעיל יותר של תרופות וכן הגברת האבטחה על תקשורת והעברת נתונים.

3. טרנספורמציה דיגיטלית של עסקים – עד 2030 שלוש מתוך ארבע חברות צריכות להשתמש בשירותי מחשוב ענן, ביג דאטה ובינה מלאכותית; יותר מ-90% חברות קטנות ובינוניות צריכות להגיע לפחות לרמה בסיסית של עוצמה דיגיטלית; ומספר חדי-הקרן של האיחוד האירופי אמור להכפיל את עצמו.

4. דיגיטציה של שירותים ציבוריים – כמו כן, כל השירותים הציבוריים המרכזיים צריכים להיות זמינים ברשת; לכל האזרחים תהיה גישה לרשומות הרפואיות האלקטרוניות שלהם ועוד.

פרויקטים מרובי מדינות

כדי לטפל טוב יותר בפערי היכולות הקריטיות של האיחוד האירופי, הנציבות תאפשר הפעלה מהירה של פרויקטים מרובי מדינות, בשילוב השקעות מתקציב האיחוד האירופי, המדינות החברות והתעשייה. הנציבות תתבסס על התאוששות ועמידות המימון של האיחוד האירופי.

כמו כן, מציעה הוועדה לפתח מסגרת של עקרונות דיגיטליים, כגון גישה לקישוריות באיכות גבוהה, למיומנויות דיגיטליות מספקות, לשירותים ציבוריים, לשירותים מקוונים הוגנים ולא מפלים – ובאופן כללי יותר, להבטיח שאת אותן הזכויות החלות במצב לא מקוון – ניתן יהיה לממש באופן מקוון. ניתן היה לעגן עקרונות אלה בהצהרה חגיגית ובין מוסדית בין הפרלמנט האירופי, המועצה והנציבות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email