"המשבר הבא יהיה הביטוח הסיעודי, משבר גדול בהרבה מהפנסיה התקציבית"

כך לדברי נשיא הלשכה סו"ב שלמה אייזיק בדברים שאמר בכנס הבריאות • "בכוונתו למצב את הלשכה כגוף זהה במעמד שלו ללשכת רואי החשבון"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אין ביטוח סיעודי במדינת ישראל היום, וזו שערורייה ממדרגה ראשונה. לצערי הרב, יש היום בלוף במסגרת קופות החולים, שכביכול נקרא ביטוח סיעודי; אבל זה לא ביטוח, זה אירוע שקופות החולים לוקחות 80% מהנטל הכלכלי, והסיטואציה היא כזו שמאה צעירים מסבסדים היום בן אדם מבוגר שנמצא במצב סיעודי וזה משהו שלא ייתכן במדינת ישראל".

כך אמר נשיא הלשכה סו"ב שלמה אייזיק בנאומו בכנס הבריאות של הלשכה שהתקיים ביום שני השבוע בגני התערוכה.

שלמה אייזיק בכנס הבריאות 2022. צילום: גיא קרן

"אני מעדיף שיהיו על מדף מוצרי סיעוד שמזכים את המבוטח בשלוש IDL מאשר שלא יהיה בכלל. ואנחנו חייבים להחזיר את המוצרים האלה למדף, כמו מוצרים אחרים שנעלמו משם ופוגעים באיכות חייהם של אזרחי המדינה", הוסיף אייזיק. "מה שיקרה זה שבעוד עשור יהיה אזרחים מבוגרים יותר במדינת ישראל שלא ידעו שאי פעם היה ביטוח אובדן כושר עבודה מקצועי, שאי פעם היה ביטוח סיעודי, שפעם הייתה נכות מקצועית, וזו תקלה רצינית. אנחנו חייבים לעשות מאמץ לאומי, מאמץ ברשות, על מנת להשיב מוצרים שנעלמו מהמדף, ובראשם הביטוח הסיעודי, לטובת אזרחי מדינת ישראל".

עוד ציין אייזיק, כי "לפי כל המחקרים, עד 2030 צפויים לחיות בישראל כ-15 מיליון איש, ומתוכם 14-16% מעל גיל 67. תעשו את החשבון ותראו שהמשבר הגדול הבא יהיה הסיפור של הביטוח הסיעודי, משבר הרבה יותר גדול מהפנסיה התקציבית".

אין כפל ביטוח

אייזיק התייחס לביקורת שהשמיעה רשות התחרות לפיה קיים כפל ביטוח: "אני בענף הביטוח יותר משלושים שנה, ואני לא יודע מה זה כפל ביטוח. אני יודע שאם בן אדם הלך לעולמו ויש לו 18 ביטוחי "ריסק", הוא יקבל את הפיצוי מ-18 מקומות שונים כאלה ואחרים. הפכו את זה למשהו על מנת לנגח את סוכני הביטוח, אבל אין דבר כזה כפל ביטוח. ואם בכפל ביטוח עסקינן, בין השב"ן לבין פוליסות ביטוח רפואי-פרטי אין שום בעיה – שב"ן זה לא ביטוח ואין לו שום בעיה שיבטלו אותו. אבל המקור שממנו נולד השב"ן הוא כדי לייצר הכנסה נוספת מחוץ לסל הבריאות לטובת קופות החולים. בואו נשים את הדברים על השולחן, זו מטרת השב"ן – לגייס כסף לטובת קופות החולים, אין שם שום התחייבות לכלום".

נשיא הלשכה סיפר על מעורבות הלשכה בהרבה מאוד הסדרות, טיוטות וחוזרים של רשות שוק ההון, והתייחס בין היתר לרישוי החדש בבריאות: "מהלך נכון מבחינתנו שמביא לידי ביטוי את המקצועיות הנדרשת בענף הבריאות, שהוא ביטוח מאוד מורכב עם אחריות מאוד גבוהה, וכל זה לצד רפורמה שצפויה במוצרי הבריאות. ברפורמה יש הרבה חורים עדיין שצריך לסתום, ואני מקווה שכך יעשה. אנחנו השקענו בזה לא מעט שעות מול הרפרנטים שלנו בשוק ההון, ואני מקווה שההמלצות שלנו יתקבלו".

"רפואה שחורה"

"בחוק ההסדרים יש רעיון שחוזר על עצמו מדי שנה, להטיל מס על מי שצורך פוליסות ביטוח רפואי פרטי, בין אם זה על נותני השירותים ובין אם זה על בתי החולים. זו הזיה בלתי רגילה שנועדה לתקל את הרפואה הפרטית על מנת להגדיל את הרפואה הציבורית ובסופו של דבר לייצר רפואה שחורה שתייצר פקקים ברפואה הציבורית".

עוד אמר נשיא הלשכה כי הוא מרוצה מקצב ההצטרפות של חברים וחברות חדשים ללשכה מתחילת השנה: "עברנו היום את 400 חברות וחברים שהצטרפו ללשכת סוכני הביטח מתחילת השנה, וזה יפה מאוד. אני מתכוון למצב את הלשכה כגוף זהה במעמד שלו ללשכת רואי החשבון בישראל. התחלנו כבר במהלך", ציין אייזיק, "ואני מקווה שעד תום הקדנציה שלי נגשים את החלום הזה. אני משתף פעולה באופן מלא גם עם מנהלי ההסדרים, ואני רוצה לרתום למערכה שאנחנו מייצרים ביחד גם את המתכננים הפיננסיים, על מנת לאחד כוחות ולייצר כוח מקצועי יותר גדול ורחב למול כל האיומים שעומדים לפתחינו, וגם מול אותם דברים שאנחנו רוצים לקדם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email