המשק חזר לעבודה – ואיתו גם גנבי הרכב

החל מחודש ינואר נצפתה עלייה חדה של כ־240% בניסיונות גניבת רכב. הקטגוריות המבוקשות: רכבי פנאי שטח ודו גלגליים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המערך המבצעי של Pointer, חברת איתור והשבת כלי רכב גנובים, מסכם את הרבעון הראשון של שנת 2021 בגנבות רכב ומדווח כי החל מינואר, ולאחר סיומו של הסגר האחרון, חלה עלייה חדה של 240% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

על פי הסיכום, שליש מניסיונות הגניבה הם של רכבי SUV. ג'יפונים ורכבי שטח שהופכים ליותר ויותר פופולריים על הכביש, הופכים גם למבוקשים במיוחד על ידי גנבי הרכב. כ-35% מסך הגניבות, עם גידול של 38% ביחס לתקופה המקבילה. גם כלי רכב דו גלגליים מראים המשך מגמה של עלייה בגניבות.

ברוב גניבות הרכב, כמעט 70%, נעשה שימוש במשבש סלולארי, דבר המעיד על כנופיות מאורגנות.

"פקק שהשתחרר"

מנכ"ל פוינטר, אילן גולדשטיין, מציין כי "הגידול בניסיונות גניבות רכב הינו תוצאה של 'פקק שהשתחרר' עם חזרת המשק לשגרה. גנבי הרכב 'חזרו לעבודה' לאחר תקופה ארוכה בה הסגרים ונוכחות משטרתית כבדה על הכבישים צמצמו מאוד את פעילותם.

"חוליות הגנבים פושטים על אזורים מתואמים מראש עם חלוקת תפקידים הכוללים רכב הסעות, רכב סיור מקדים לאיתור כלי הרכב שאותם רוצים לגנוב, רכב 'מוביל' המסיע את הפורצים ומדווח לנהג הרכב הגנוב שנוסע מאחור על מחסומי משטרה בדרך ונהגים שמסיעים את הרכב למשחטות בשטחי הרשות. אנחנו מזהים גניבות 'מוזמנות' עם אפיון של הסגמנט ודגם ספציפי לגניבה והעברתו לשטחי הרשות לצורך פירוק או מכירה".

שיטות גניבה פופולריות
  • שכפול מפתח: שיטת הגניבה המובילה עדיין היא שכפול מפתח "גולם" בתהליך הגניבה, תוך כדי התחברות לשקע OBD שבאמצעותו מתחברים למחשב הרכב. הגנבים מקודדים מפתח חדש ומוחקים את המפתחות הקיימים.  כ-42% מסך ניסיונות הגניבה שנרשמו, התבססו על שיטה זו. לעומת 45% בתקופה המקבילה אשתקד ו-50% בשנת 2019 – ירידה איטית אך עקבית.
  • תקיפה אלימה: תקיפה אלימה של הרכב על ידי החלפת מחשב הרכב היוו 34% מסך הגניבות יחסית ל-28% ברבעון המקביל אשתקד. גידול חד של 21% ביחס לתקופה המקבילה ו-41% ביחס לשנת 2019.
  • גניבת מפתחות מבית הלקוח (דאבל): כאשר קיים קשר ישיר בין פריצה לבית הלקוח ולרכב בחניה הצמודה. גניבות אלה היוו 11% מסך הגניבות שנרשמו השנה, לעומת 7% בתקופה המקבילה אשתקד. נתון זה מוסבר על ידי יציאה של אנשים מהבית לאחר הסגר האחרון והחזרה לשגרה אחרי הקורונה. גידול של 57% משנה שעברה.
  • גניבה בידי מורשה: מתבצעת בדרך כלל על ידי שכפול מפתח בידי משתמש מורשה שקיבל מפתחות וקוד חוקי של כלי הרכב. שיטת גניבה זו היוותה 10% מסך הגניבות שבוצעו השנה. לעומת 18% בתקופה המקבילה אשתקד. ירידה של 44% אשר מוסברת בשיפור המצב הכלכלי וחזרה לשגרה אחרי הקורונה.
  • שוד וגניבת רכב מונע: היוו 3% מסך הגניבות השנה. ללא שינוי ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

תמונה ראשית: shutterstock

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email