הן עצמאיות, מצליחות וגם קוראות לכן – איישו תפקידים בלשכה

בשנה החולפת כיהנו רק חמש נשים בתפקידים בכירים בלשכת סוכני ביטוח. לרגל יום העצמאות - שאבנו השראה מסוכנות שמדגימות עצמאות נשית הלכה למעשה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מעולם לא כיהנה סוכנת ביטוח כנשיאת הלשכה, וכמות הסוכנות בתפקידים כמו ראשי ועדות ויו"ר מחוזות נספרת על כף יד אחת. לרגל יום העצמאות ולקראת הבחירות למוסדות לשכת סוכני הביטוח – סוכנות עצמאיות חברות לשכה מספרות על פעילותן וקוראות לסוכנות הביטוח להרחיב את מספר הנשים המשפיעות בגוף חשוב כמו לשכת סוכני הביטוח. ראשי המחוזות הפנו אותנו לסוכנות הבולטות לדעתם במחוז, והן שיתפו אותנו בהשקפתן.

סו"ב אתי גבע, מחוז השרון

"למה צריך נשים פעילות בלשכה, איזו שאלה? לנשים יש השפעה, משמעות, ידע ויכולת אירגון וביצוע בכל תחום.

"כסוכנת ביטוח מזה 30 שנה, וחברת לשכה ותיקה, השתתפתי בכמה ועדות הלשכה – ועדת נשים, ועדת בריאות, ועדת בית הדין וועדת אתיקה שבה אני עדיין חברה. תמיד שמחתי להיות שותפה בפעילויות אלה, תרמתי מניסיוני ומהידע שצברתי במהלך השנים. בישיבות הוועדות הרגשתי שהנושאים שהועלו ודנו בהם יעזרו לסוכנים והסוכנות במהלך עבודתם.

אילוסטרציה: shutterstock

"עיסוק בביטוח היה שייך בעבר לגברים, ב-30 השנים האחרונות נשים רבות חברו לעולם הביטוח כסוכנות עצמאיות, ומניסיוני הסתבר שבשיווק שבצענו הייתה אוזן קשבת לנו הסוכנות גם מצד הגברים, ואפילו המכירות היו טובות; כשם שצלחנו כסוכנות במכירות, הבנו שחשוב שנשתתף בפעילויות הלשכה ונמלא תפקידים בכל תחום כמו חברינו סוכני הביטוח, וועדות הלשכה הן בתחומים רבים, שכולנו כסוכנות מעורבות בהם במהלך עבודתנו היום יומית. כמו כן, דעות, רעיונות, תפיסות עולם שמטבען שונות אצל בני אדם – ועל אחת כמה וכמה בין נשים לגברים.

"לצורך שמירה על לשכה חזקה וטובה חשוב לערב בין החשיבה הנשית לגברית, השילוב הנ"ל יעזור לנו לחזק את הפעילות ולשומרה לאורך זמן. כבר היום מנוהלות מספר פעילויות בלשכה על ידי סוכנות והן זוכות להערכה רבה; נותר לנו רק לבחור בדרך הנכונה".

סו"ב חוה פרידמן וינרב, מחוז תל אביב והמרכז

"'משבר זו הזדמנות' – זה המשפט שאימצתי לפני שנים רבות. החיים זה מה שאנחנו מחליטים לחלום, לחשוב ליצור ולהגשים. התחלתי את דרכי עם 'ירושה שלילית' וגמרתי אומר בליבי – שלא אהיה שם, אלא אהיה במקום אחר. חלמתי והגשמתי.

"לאחר שירות צבאי משמעותי, התחלתי לעבוד בחברת הביטוח 'אליהו' במסגרת סוכנות הביטוח של שלמה אליהו. זה היה בית ספר לחיים, ושם החלטתי שאני רוצה לגדול ולהיות במובילים. התחלתי כפקידה זוטרה בהדפסת תעודות חובה; יכולתי להישאר שם באזור הנוחות, אבל התשוקה לעשייה והדרייב הפנימי הביאו אותי מיד להתחיל ללמוד במכללה לביטוח.

"לאחר שמונה שנים החלטתי להתקדם ולצאת לדרך חופשית כסוכנת ביטוח; הצבתי לעצמי יעדים ואתגרים, והחלטתי שתקרת הזכוכית לא קיימת עבורי.

"המשכתי בלימודי גישור, דירקטורים, CLU, נרשמתי למועדון MDRT בכירי סוכני ביטוח חיים. משנת 2004 ועד 2020 פעלתי רבות במסגרת לשכת סוכני הביטוח במועדון MDRT בישראל. מאז ומעולם משאת חיי היו לימודי משפטים. החלטתי שזו המתנה שלי לעצמי ביום הולדת 60. הגיע הזמן להגשים חלום זה. נרשמתי ללימודים וסיימתי בהצלחה תואר ראשון ותואר שני במשפטים. נותר לי חלום נוסף – עבודת דוקטורט – וגם את זה אשלים.

"כיו"ר ועדת אתיקה בלשכת סוכני הביטוח, אימצתי והטמעתי פתרון תלונות בדרך הגישור, ואכן, התלונות הרבות שהגיעו לפתחנו נפתרו בצורה מכובדת, הותרנו את  בית הדין מחוסר עבודה. הוכחנו שניתן לפתור מחלוקות אחרת.

"בקדנציה זו ביקשתי לקחת לידיי את המכללה ולעשות בה שינוי מהותי; בשמנו החדש – 'מרכז ההכשרה' – נפעל ונעשה לטובת חברינו הסוכנים בלימודי העשרה מקצועיים. הסוכנים חברי הלשכה יזכו לערך מוסף מעובדת היותם חברי לשכה.

"בקדנציה זו נבחרי הלשכה מנו 26 סוכנים ורק 5 נשים כיהנו בתפקידים; יש מקום לנשים להימנות על נבחרי הלשכה ולעשות למען כולם. אני קוראת לחברותי הסוכנות להתנדב ולתרום מזמנן ומיכולותיהן לטובת כלל הסוכנים".

סו"ב שרה שטיינמן, מחוז השרון

"הצטרפתי לענף הביטוח בשנת 1988, עם תחילת פיתוח פוליסת הבריאות הראשונה בידי הראל חברה לביטוח. סוכנות הביטוח שלי 'תוכניות מרפא', שהוקמה לצורך קידום ושיווק הפוליסה בתמיכת חברת הראל, הנה מהמובילות בענף ביטוחי הבריאות והראשונה שהחלה בשיווק של הפוליסה באותה השנה.

"מאחר שנושא הבריאות מאוד עניין אותי, והבנתי שהוא מאוד מתאים לנשים, גם חלק גדול מהצוות בסוכנות היה נשים, שגם היום עדיין עובדות כסוכנות ביטוח איכותיות ומקצועיות ואף תורמות מניסיונן באמצעות פעילות בלשכת סוכנות הביטוח במגוון נושאים, לאורך השנים.

"אני עצמי, יחד עם סו"ב אלי ויקלמן, שהיה יו"ר הועדה לבריאות, הוצאנו את המדריך הראשון לביטוחי בריאות עבור סוכני הביטוח, שממנו יכלו הסוכנים לקבל כלים ולהבין את מהותו של ביטוח הבריאות שהיה ענף חדש. בעת העבודה על המדריך אף נתתי הרצאות לסוכנים בכנסים שונים של הלשכה ומצאתי את עצמי מעורבת יותר ויותר בפעילות למען הסוכנים, ולכן התנדבתי ביחד עם סוכנות נוספות לפעילות שוטפת של הלשכה.

"במרוצת השנים למדתי שניהול נשי הוא ניהול משתף שרואה את טובת העניין, ובכל תחום שנכנסנו אליו בלשכה נעשתה עבודה מצוינת.

"פעילותן של נשים סוכנות בלשכה הנה חיונית, ומשקפת את המעורבות שלנו בענף כולו, קיים סיפוק גדול לכל מי שתורמת מעצמה למען הזולת ומצליחה להביא לידי ביטוי גם את יכולותיה האישיות, ואני מאד ממליצה לנשים להצטרף ולהשתלב בפעילות הלשכה".

בריג'יט קדוש, מחוז ב"ש והדרום

"אני בת 57, בענף הביטוח מגיל 20. התחלתי כפקידת שירות ומהר מאוד הפכתי לסוכנת עצמאית המנהלת עסק פרטי. בבאר שבע אני תמיד מתנדבת לסייע בפעילות הסניף והמחוז.

"לדעתי, שילוב נשים אסרטיביות ודומיננטיות בתפקידי מפתח בלשכת סוכני הביטוח הוא שילוב מנצח. התקופה הנוכחית מחייבת לעצור, לחשוב ןלבנות מתווה שהוא סולם יעקב גם נוגע בשמיים וגם נטוע בקרקע.

"לנשים תודעת שירות גבוהה ורוח חדשנות. נשים מנהיגות אשר יודעות לשלב אמביציה עם עשייה וברוח זו של מבט אופטימי קדימה לעבר העתיד, ישכילו 'הגברים' בלשכה וישלבו נשים למען עשייה מבורכת ומנצחת – זה יחזק את הלשכה".

סו"ב מירב ג'והן, מחוז ת"א והמרכז

"אני מתחייבת בזאת שכל עוד אהיה בלשכת סוכני הביטוח אפעל למען עתידם, רווחתם והצלחתם של סוכני וסוכנות הביטוח.

"ב-2012 התחלתי את צעדיי הראשונים בעולם הביטוח, ומיד נחשפתי לפעילות של לשכת סוכני הביטוח באמצעות שלמה אייזיק ומוטי קינן, ומאז ועד היום אני מתנדבת באהבה גדולה בלשכה לטובת סוכנים וסוכנות הביטוח.

"במהלך השנים הללו הייתי בוועדת הצעירים וניהלתי את תוכנית המנטורים שבמסגרתה חיברתי בין סוכנים ותיקים לסוכנים צעירים. בקדנציה הנוכחית אני חברת מועצה, חברת סניף תל אביב, חברת ועד סניף תל אביב, חברה במערך יח"צ ופרסום של הלשכה, חברה בועדה למעמד האישה וסגנית יו"ר הוועדה הבינדורית – ועדה ששמה לה דגל לתת לסוכנים הוותיקים את הכלים להמשיך להצליח ולשגשג.

"אני רואה בעשייה זו זכות ומפצירה בנשים להשתלב בפעילות הלשכה. בואו ותנו יד ועזרו לכולנו להפיץ את דבר לשכת סוכני הביטוח ליטול חלק פעיל בקדנציה הקרובה על מנת להביא לכך שכל סוכן וסוכנת יהיו תחת האיגוד המקצועי היחיד שלנו, ובכך לחזק אותו מבחינת כמות הסוכנים והסוכנות, וכמובן מבחינה כלכלית – ככל שיהיו מספר חברים רב יותר כך נהיה בעלי כוח ובעלי השפעה.

"מכאן אני קוראת לכן – סוכנות יקרות בואו ותשפיעו על עתידנו, וכל סוכנת שתחפוץ להשתלב בפעילות הלשכה אשמח להיות לה לעזר.

"מאחלת לכולנו בחירות טובות ומוצלחות, שנעסוק רק בעשייה ברוכה ושנהנה מהקדנציה הנוכחית מהדרך להצלחה ומתוצאותיה".

סו"ב רונית ליאור, מחוז ירושלים

"חייתי את חיי הרבה לפני שנולדה תורת ה-NLP, ועוד לפני שנכתב הספר 'הסוד'; לפי אותם עקרונות – אם יש לך חלום בראש, תתמקדי וצאי להגשים אותו.

"אחרי 15 שנה כשכירה בחברות ביטוח, מתוכן 10 שנים כמנהלת מחוז ירושלים, היה לי חלום להקים תאגיד ביטוח עצמאי שיספק מגוון פתרונות לסוכן הביטוח, סוכנות שתבצע עבור הסוכן שיתופי פעולה שונים וזאת על מנת למקסם את יכולותיו בזמן הפנוי שלו בעבודה לטובת עשייה. בית אמיתי לסוכן הביטוח.

"ב-2013 הקמתי את 'אבני דימונד'ס' בירושלים; ב-2018 את 'כוכב הצפון' סוכנות לביטוח, סוכנות המספקת שירותים לסוכנים באזור הצפון; בשנת 2019 נולדה 'ביי אנד דרייב' סוכנות לביטוח ביחד עם חברת הרכב המובילה ביי אנד דרייב – שירותי מימון, ששמה לנו את הפוקוס על ביטוח רכבי יוקרה.

"לא היתה לי היכרות מוקדמת אם אף אחד משותפיי, פשוט נולד לי רעיון בראש, זיהיתי את ההזדמנות העסקית ודפקתי להם בדלת. הצגתי תוכנית עסקית ובקשתי לקדם פיילוט על חשבוני. הגעתי תוך אמונה מלאה לדרך ולפעולות שאני מבצעת ויצרתי יש מאין.

ב-2020 הקמתי את 'אמונה' סוכנות לביטוח, המספקת גם היא, שירותים לסוכני ביטוח באותו פורמט, תחת מטריה של ליווי מקצועי, יעוץ משפטי צמוד לכל נושא טיפול בתביעות, שיתופי פעולה בין סוכני ביטוח חיים לבין סוכני אלמנטרי.

"ככל שחלפו השנים ראיתי איך העץ הארגוני שלי הופך להיות כזה בדיוק כפי שראיתי בדמיוני בתחילת הדרך העצמאית שלי. משימות רבות עוד לפני, אין יום שלא מתרחש דבר חדש בין אם במסגרת תוכנית ובין אם בביצוע.

"בין יתר המשימות, לקחתי על עצמי תפקיד התנדבותי בבית הדין של לשכת סוכני הביטוח. נהניתי לקחת חלק בסיוע לפתרון סוגיות ומחלוקות משפטיות בין סוכנים, וכן להעניק ללשכה העצמה נשית בתפקיד של שליחות והכרעה. שלוש השנים וחצי בבית הדין בהחלט נתנו לי את הפן המעשי ללימודי משפטים, אותם לקחתי על עצמי בנוסף לעשייה המקצועית".

סו"ב אניה לוין, מחוז חיפה והצפון

"בשנת 2013 הצטרפתי ללשכה ונכנסתי לוועדת סוכנים צעירים בה כיהנתי כסגנית של יו"ר הוועדה דביר רפ. עד היום כל חברי הוועדה שומרים על חברות. אני מאוד מתגעגעת לאותה תקופה של עשייה משותפת באווירה מאוד ידידותית, ללא פילוגים או סכסוכים. קיבלנו את מלוא התמיכה של חברי הלשכה הוותיקים ותמיד ידענו שישנה אוזן קשבת. האמנו בלב שלם שהלשכה היא משפחתנו ותמיד נוכל להיעזר אחד בשני.

"אני זוכרת שהיינו ממתינים לצד שערי בניין ביה"ס בו הועברו מבחנים לרישיון סו"ב והזמנו את הנבחנים להצטרף ללשכה מיד עם קבלת הרישיון.

"אני אומרת בגאווה כי אנשים כמו אריה אברמוביץ', שוש כהן, יובל ארנון, יואל זיו, ורדה לבקוביץ', אריאל מונין ורבים אחרים – אלו האנשים שחינכו אותנו מבחינה מקצועית והשרישו בנו את עקרונותיהם. בזכותם נקשרתי לפעילות בלשכה וב-2017 התמודדתי ונבחרתי ליו"ר סניף חיפה והצפון.

"אני משוכנעת שסניף חיפה מיוחד במינו. נכון להיום זה סניף הכי גדול בלשכה, בו משתלבים אנשים ממוצא ודתות שונות באחווה ואחדות. לכהן בתפקיד יו"ר סניף הייתה זכות גדולה בחיי והשתדלתי להוביל אותו כראוי ולהיענות לכל בקשת עזרה שהתקבלה. בחזרה קבלתי מלא הודעות ושיחות חמות וזה נתן לי סיפוק אדיר, כוח ורצון להמשיך בעשייה למרות שלפעמים היו תקופות מאתגרות במיוחד.

"כשסו"ב יוסי אנגלמן פנה אליי עם ההצעה להעלות להצבעה את שמי כסגניתו בישיבת המועצה, כמעט באופן מידי החלטתי לקחת את זה על עצמי.

"בשבועיים הקרובים אני מתכננת שיחות עם ותיקי הלשכה משני הצדדים בשולחן עגול על מנת לדון בבעיות הקיימות ואפשרויות לפתרונן. לכל חבר לשכה יש זכות להישמע ולא רק בפורומים או בקבוצות וואטסאפ. אני מאמינה שחוכמה לא נמצאת במקום אחד ומתכוונת להוכיח שדיאלוג פתוח לא רק חושף חילוקי דעות אלא הרבה פעמים מיישב אותן.

"לבסוף, אני רוצה לקרוא לנשים לקחת חלק פעיל יותר בענייני הלשכה. תקופת הקורונה הוכיחה לעולם כולו שנשים מאוד אפקטיביות לא רק בניהול באופן כללי אלא בניהול משברים ומצבי חירום בפרט".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email