"הנשיא הבא יקבל לשכה טובה יותר ו'נקיה' יותר"

סו"ב יוסי אנגלמן, נשיא הלשכה היוצא, מסכם קדנציה של כ־9 חודשים כנשיא בפועל ומציג את ההישגים וגם את הקשיים והאתגרים בימים שלפני הבחירות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אתחיל מהסוף… היום, 16 דצמבר 2021, מתקיימות בחירות לנשיאות הלשכה ומוסדותיה. הדברים נכתבו בבוקר יום זה, ואני מבקש מכאן לאחל למתמודדים הצלחה רבה!

בכך, אני מסיים תקופה של כ־9 חודשים בה שימשתי כנשיא בפועל, לאחר שהנשיא הנבחר התפטר. התפטרות זו באה לאחר תקופה לא שקטה ולא קלה שעברה על הלשכה ועל מוסדותיה.

"כולנו יודעים כמה חשוב שנעבוד ביחד ולא במלחמה" | צילום: shutterstock

היום ובהסתכלות לאחור, אני יכול להביט בסיפוק לא קטן על שורת ההישגים שהגעתי אליה, ביחד עם חברי בוועד המנהל, בתקופה כה קצרה. ולפני שאני מעביר את השרביט לבא אחרי, ברצוני לציין כי ככל שהדבר תלוי בי, יקבל הנשיא החדש לשכה טובה יותר ואולי אף "נקיה" יותר ברמת ההתנהלות, לאחר שנאלצנו לפטר את המנכ"ל שנמצא לא ראוי, ואני תקווה שימשיך את הדרך שנסללה לכיוון טוב עוד יותר.

פועלים בהרמוניה

בתקופה החולפת, הושגו הישגים כלפי חוץ כמו גם כלפי פנימה, כלפי הבית שלנו. די אם אציין שצנזורה שהייתה קיימת קודם על דעות והתבטאות חברי ההנהלה לא מתקיימת עוד וחבר הנהלה מתבטא בחופשיות גם אם הדבר עומד בניגוד לעמדה המוצהרת ולעמדתי שלי, כנשיא. הוועד המנהל פעל כאיש אחד ובהרמוניה כמעט מלאה תוך קיום דיון פתוח ותהליך קבלת החלטות כמו בכל משטר תאגידי.

עתה, ברשותכם, אשתף אתכם במספר הישגים ראויים לציון שהצעידו את הלשכה קדימה:
חידוש הדיאלוג עם הממונה על רשות שוק ההון: הקשר הטוב והאישי שנוצר עם ד"ר משה ברקת יצר אווירה בריאה של שיתוף פעולה חיובי בין הלשכה לרגולטור. הממונה הולך עם הלשכה ולא נגד הלשכה ובמספר נושאים הדבר גם היה קריטי לציבור הסוכנים למול חברות הביטוח. לא הכל ורוד. ישנם נושאים שרק הבשילו ויש מקום לדחוף ולסכם ביחד. אני תקווה שהנשיא החדש שייבחר ימשיך מהיכן שהפסקתי ויעמיק את הקשר המקצועי (ואף למעלה מזה) והחם עם הממונה. כולנו יודעים כמה חשוב שנעבוד ביחד ולא במלחמה.

מבצע שומר החומות והשריפה בהרי ירושלים: אומנם חלפה תקופה, אך היא ראויה לציון. לא כל יום מצליחה הלשכה (הוועדה האלמנטרית) להקים חפ"ק לטובת אזרחי המדינה תוך ליווי האירועים הקשים והכואבים. זה לא מובן מאליו. ההתארגנות הייתה מהירה ואפקטיבית. מבקש להודות שוב ליו"ר הוועדה, החבר קובי צרפתי.

פרויקטים חברתיים

אפליית הסוכנים מהחברה הערבית: הלשכה לקחה על עצמה לפתור את בעיית האפליה הקיימת בחברה הערבית שאינה קיימת בחברה היהודית – סוכני ביטוח בחברה הערבית מתקשים (בלשון המעטה) למכור תעודות חובה. עשינו מאמצים כמעט מכל כיוון: הצעת חוק פרטית, לובינג בקרב חברי הכנסת, גיוס קולות לטובת הסוכנים שלנו. מאמצינו לא תמו. עלינו להמשיך ולפעול במרץ כדי שאפליה זו תיפסק.

פרויקטים התנדבותיים: הלשכה קיימה ועדיין מקיימת מספר פרויקטים ראויים לציון: תמיכה בשכבות החלשות בנושא פרישה. מדובר בפרויקט משולב של הרשות, המשרד לשוויון חברתי וסוכני הביטוח; פרויקט של תמיכה, ליווי ויעוץ לחולי סרטן מול מוסדות וחברות ביטוח; ופרויקט בניית מערך חינוך פיננסי לתלמידי בתי הספר בפריסה ארצית בגיבוי משרד החינוך, הכלכלה והשלטון המקומי. פרויקט אחרון זה טרם הבשיל לגמרי לכדי עשייה רחבה ויש כמובן להרחיבו ולפעול לקידומו ומכאן אני יוצא בקריאה לנשיא החדש – אנו, סוכני הביטוח יכולים לתרום הרבה לדור הצעיר. לנו לא היה חינוך פיננסי. היום זה אפשרי. בהזדמנות זו מבקש להודות לכל מי שלקח חלק בפרויקטים חשובים אלו.

סו"ב יוסי אנגלמן | צילום: באדיבות המצולם

הקמת קרן לסוכנים: הקורונה פגעה בלא מעט מסוכני הביטוח חברי הלשכה. חשבנו עליהם, לא הפקרנו אותם. באנו בדברים גם עם חברות הביטוח שהביעו את רצונן גם הן לסייע לכל סוכן ביטוח שנפגע מהקורונה ועומד בתנאי הסף. הפרויקט גם הוא בתחילת הדרך ואני תקווה שהלשכה ומי שיעמוד בראשה, ימשיך את הדרך.

שינויים בתוך הלשכה

מנכ"לית חדשה: לפני כחצי שנה נכנסה מנכ"לית חדשה ללשכה. היא החליפה מנכ"ל שפוטר מהלשכה בשל התנהלות שחלקה לא תקינה. בתקופה קצרה נאלצה להיכנס ל"עשיית סדר" מחדש של מבנה וארגון הלשכה, לרבות ברמת העובדים. העשייה היא מרובה והדרך מורכבת ולא קלה. הרי אנו מדברים באנשים אך גם בסדרי עבודה תקינים. עלינו להידמות לכל ארגון שרוח העשייה לטובת החברים בו באה מהמקום של ההזדהות המלאה עם הדרך. לצערי, המצב בלשכה דורש עוד ועוד שיפורים בדרך להצלחה.

דמי חבר: חשבתי שיש מקום לקבוע דמי חבר אחידים ונמוכים יותר. בעניין זה, לא כל כך הצלחתי ואני תקווה שהנשיא החדש יביא תקווה לחברים. עם זאת, הצלחתי לבצע "מבצע גבייה" של דמי חבר. חשבתי שלהיות חבר בלשכה שלנו זו גאווה. להיות שייך למועדון שרוצים בך אינו נחלת כולם. קצת התאכזבתי ואינני תמים. הרבה חברים שואלים "מה יצא לי מהחברות". אין לי תשובה לשאלה זו למעט לומר – אני גאה להיות במקום שחשוב להיות בו, להצעיד אותו קדימה ולתרום את חלקי ובהתנדבות עבור חברי הסוכנים. השנה ביקשו מספר חברים להיגרע מהלשכה ואחרים הפסיקו לשלם את דמי החבר. זה לא קל לי כנשיא. אבל, ב־9 החודשים אני חש שתרמתי קצת לתחושת ה־ביחד ופחות ל־לחוד.

דוח רו"ח קובי נבון: קצת קשה לדבר על הנושא הזה. מדובר בדו"ח קשה, טעון, כואב ואפילו קצת מביש. זה נכון שחשדתי כי יש מקום לערוך בדק בית, הובלתי החלטה והתקבלה החלטה אמיצה למנות איש מקצוע כדי שהוא זה שיעשה את בדק הבית. ביקשתי שקיפות מלאה. יש לבדוק ללא רחמים באם אנו פועלים בידיים נקיות, במנהל תקין ובממשל תאגידי ראוי. האמת, לא פיללתי לתוצאות שהתקבלו ולא קל היה לי לקרוא על הכשלים וההתנהלות הלא תקינה (בלשון המעטה). אבל, מהתחתית הזו עלינו לקום ולצעוד לעתיד טוב יותר של הלשכה.

יישום המלצות הדוח

בתקופת הדו"ח, הגיעה המנכ"לית החדשה שלקחה על עצמה סדרת תיקונים מידיים מחויבים שנדרשו בלשכה. לא נעים להתחיל כך את התפקיד. אך לשמחתי, היא שיתפה פעולה וכבר עם כניסתה החלו השינויים בלשכה פנימה. שינויים אלו ובאופן מיידי, יצרו חיסכון כספי גדול בלשכה שנבע מקביעת התנהלות חדשה. להתנהלות זו נדרשה הסכמה של העובדים. עובד שלא הסכים והתנגד, ביקש לסיים את דרכו בלשכה. נשארנו עם עובדים שמוכנים לצעוד יחד ללשכה טובה יותר. גם שינוי ארגוני פנימי התחייב באופן מידי – הלשכה צריכה להיות בנויה באופן שייתן מענה לעבודת המוסדות שלה ולמען החברים. הדרך רק החלה. הדו"ח מחייב עבודה צמודה עם הבודק, צעידה יד ביד שבסיומה, אני יודע, תהיה לשכה מנוהלת שתעמוד בכל ביקורת עתידית במידה ותהיה.
אני סמוך ובטוח שנשיא חדש שיחליף אותי ימשיך את השינויים הנדרשים עפ"י הדוח ולא יעלים עין מהצורך לסיים את יישום ההמלצות.

"לחזור להיות חברים"

כאן המקום לציין כי הוועד המנהל אימץ את ממצאי הדוח שהוגש, אימץ את המסקנות והמלצות הבודק ואף הודיע כי יש להמשיך בבדיקה באותם תחומים שטרם נבדקו. על עבודת המנכ"לית, שלא הייתה פשוטה ועדיין מצפה לה דרך ארוכה של תיקונים, אני מבקש להודות בשמי ובשם הוועד היוצא ואני קורא לוועד שיכנס לאפשר לה להמשיך ביישום הנדרש.

ולסיום: הימים האחרונים בלשכה היו ימים קשים, טעונים ומאתגרים. בשונה מהמתואר לעיל, הסתיימה ההרמוניה שהייתה מנת חלקי בוועד המנהל. מעתה, נחלקו החברים בהתאם לשיוך הפוליטי שבחרו והמילים הקשות שיצאו אחד כנגד משנהו היו קשות ומיותרות. אין לי ספק כי בחלוף הזמן, לאחר הבחירות ופרסום התוצאות של הנבחרים, ישקטו הרוחות והם יחזרו לנורמות התנהגותיות שהכרתי במהלך החודשים שלי כנשיא ובעיקר – נחזור להיות חברים. חברים של סוכנים.

זה עתה נודע לי על בחירתו של שלמה אייזיק לנשיא הלשכה. אני רוצה לברך אותו ולאחל לו בהצלחה בתפקידו. שלמה נשיא ראוי, אעשה הכל על מנת לסייע לו ואהיה לצידו בכל מה שיצטרך. בהצלחה שלמה – אני רואה כבר צעד ראשון וחיובי שלך לאיחוד שורות הלשכה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email