"הסדנאות היו מלאות והסוכנים רוצים להמשיך ולהתמקצע"

סו"ב אבי אקהאוס, סגן יו"ר הוועדה הפנסיונית, מסכם מנקודת מבטו את הכנס הפנסיוני ה־ 40 באילת, על תרומתו המקצועית של הכנס לסוכן הבודד ומסקנות לעתיד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ראשית אתייחס לתובנות שלי לגבי היחסים שבין רשות שוק ההון לבין חברות הביטוח והסוכנים, כפי שעלו מנאומי נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, ויו"ר איגוד חברות הביטוח יאיר המבורגר. בעקבות הדברים שהשלושה נשאו בכנס, נראה שנדרש מהלך מקרב בין שלושת הקצוות של המשולש, נוכח הרגולציה המשפיעה על מערכת היחסים עם הסוכנים ופעילותם. נראה כי הסוכנים מרגישים שיש הקצנה והגבלת פעילויות בשוק ומצד שני אדישות של חברות הביטוח למצב שנוצר מול רשות שוק ההון. לסוכנים יש כרגע ציפיות ותקווה שהמהלך של נשיא הלשכה מול הרשות יצליח לצמצם את שיעור הנזק שנוצר ממשבר הריסקים שהחל בפברואר 2019.

רגולציה הלכה למעשה: מבחינה מקצועית הכנס עסק בהטמעת הרגולציה בקרב הסוכנים באמצעות מספר סדנאות ללימוד פרקטי של הנושאים. הייתה התעניינות רבה בקרב הסוכנים בתכני החוזרים וההתנהלות הנדרשת מהם בהתמודדות היומיומית. הסדנאות עסקו בנושאים: צירוף לביטוח, מסמך הנמקה חדש, חוזר השירות החדש, הסכמי שכר טרחה מול לקוחות. הסדנאות היו מלאות והסוכנים רוצים להמשיך וללמוד את הנושאים האלה. הלשכה תשקיע במהלך השנה הקרובה בקורסים נוספים למעוניינים.

אקהאוס. "צריך פתרון למשבר הריסקים" | צילום: באדיבות המצולם

דיגיטציה: לסוכן הבודד קשה להתמודד עם עולם הדיגיטציה, בעיקר עקב העלויות של רכישת כלים טכנולוגיים המתאימים לרוח החוזרים והטמעתם במשרד. נדרשת עבודה ותהליך של הסוכנים ושל הלשכה בתיאום מול רשות שוק ההון, כדי שסוכנים בודדים יוכלו להטמיע את הכלים האלה ובסוכנויות.

הוועדה הטכנולוגית תידרש להנגיש לסוכנים הבודדים את המערכות הראויות לרכישה ולשימוש. נדרש שהספקים לא רק ימכרו לסוכנים את המערכות אלא ילוו אותם בהטמעתם בעבודה עד שהסוכן ישלוט במערכת. בזה ייבחן ספק טוב.

הלובי הפוליטי: מאחר שהכנס התקיים בתקופת בחירות ונהנה מעלייה לרגל של חברי כנסת ושרים, התחזקה התחושה שבכנסת הבאה הלשכה חייבתלחזק לעצמה לובי פוליטי משמעותי עוד יותר מבעבר. אם בעבר מהלכים של שוק ההון התבצעו בשיתוף עם ועדת הכספים בכנסת, הרי שמשבר הריסקים הראה שרשות שוק ההון פעלה בדרך עוקפת ועדת הכספים.

לשלוט במוצרי הפנסיה העדכניים: הכנס הדגיש בתקופה זו את הצורך של הסוכן להתמקצע, לשלוט ברגולציה ולא פחות – לשלוט בעולם המוצרים העדכני. במציאות של ביטוח מנהלים מוגבל, ללא ריסק, במציאות של קרנות פנסיית תקנון אחיד, של ביטול הסכמי רבים וכניסת קרנות נבחרות לשוק החל מה־1 לאפריל 2019, נדרשת הסתגלות והיערכות מידית של הסוכן למול הלקוחות – מעסיקים ולקוחות פרטיים כאחד.

בכנס עלתה השאלה כיצד רשות שוק ההון מאפשרת מצב שבו רק חברת ביטוח אחת מציעה ביטוח מטרייה לקרן פנסיה בעולם בעייתי של ביטוח מנהלים מוגבל. בקרב הסוכנים יש ציפיה שהרשות תוציא הוראה מחייבת לחברות הביטוח האחרות להוציא אף הן ביטוח מטריה לקרנות שבבעלותן.

פתרון למשבר הריסקים: גם לאחר הכנס עדיין אין הבנות עם הממונה על שוק ההון בעניין משבר הריסקים. כפי שהצהיר נשיא הלשכה, אין בכוונתו להסכים לעניין ה־6 שנים ביטולים בריסקים. הפעולות הנדרשות הן נחרצות והן יינקטו במו"מ ואו בכלים משפטיים, ככל שיידרש. הסוכנים מצפים לפתרון המשבר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email