הסינים משתלטים על ענף הביטוח הישראלי: גם כלל ביטוח עומדת להימכר לקבוצה סינית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ראשי אי.די.בי וכלל ביטוח יצאו השבוע לסין, כדי לקדם את המו"מ למכירת השליטה בכלל ביטוח לקבוצה הסינית מקרולינק (Makrolink). מקרולינק היא הקבוצה האחרונה שנותרה במרוץ לרכישת השליטה בכלל ביטוח, לאחר ששתי הקבוצות האחרות (סיניות גם הן) – טיינאן־הייפנג, ו־SG) Shanghai Gongbao Business Consulting) שאותה מוביל עו"ד הראל לוקר – הודיעו בימים האחרונים על פרישתן מהמכרז.

קבוצת אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, מחויבת לחתום על הסכם למכירת מניות השליטה בכלל ביטוח עד סוף 2015, זאת בעקבות הוראת המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, בהתאם להחלטת האוצר לאסור על תאגידים ריאליים לשלוט בבנקים ובחברות ביטוח. אם השליטה בכלל ביטוח לא תימכר עד סוף החודש, מניות אי.די.בי בה ימומשו באופן אחר – כנראה באמצעות מכירתן בשוק ההון ללא פרמיית שליטה, כפי שקבעה המפקחת על הביטוח.

בעולם הביטוח יש הסתייגויות ממכירת השליטה לגורמים זרים, ובעיקר לסינים | צילום: fotolia
בעולם הביטוח יש הסתייגויות ממכירת השליטה לגורמים זרים, ובעיקר לסינים | צילום: fotolia

מקרולינק הגישה הצעה לרכישת 55% מכלל ביטוח תמורת 2.48 מיליארד שקל, הצעה המשקפת שווי של כ־4.5 מיליארד שקל לחברה הישראלית. מקרולינק מיוצגת בארץ על ידי עו"ד ריק מן ממשרד גרוס־חודק. ראשי אי.די.בי וכלל ביטוח מנסים בפגישותיהם בסין להעלות את ההצעה של מקרולינק.

כזכור, גם הפניקס עומדת להימכר לקבוצה הסינית פוסון. במסגרת העיסקה, אמורה דלק למכור לפוסון את מלוא אחזקותיה בהפניקס (52.3%) תמורת 1.76 מיליארד שקל. העסקה נסגרה עקרונית ובינתיים מחכים הסינים לקבלת היתר שליטה מסלינגר.

יש לציין, כי בעולם הביטוח יש הסתייגויות ממכירת השליטה לגורמים זרים, ובעיקר לסינים, בחברות הביטוח המחזיקות בידיהן למעלה מ־100 מיליארד שקל חסכונות של מבוטחים ישראליים. "התרבות הכלכלית הסינית שונה מהישראלית. מה יקרה אם יחליטו בסין על הלאמת תאגידים? מה אם החברות הסיניות יעבירו את הכספים לסין?", שאל גורם בכיר בענף הביטוח.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email