הסיפור על הלקוח הראשון שלי

רון קשת בטור אחרון לשנת 2017: ניהול כספי הפורש עוברים שינוים והתאמות למצבו הפוטנציאלי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כאשר חשבתי מה ראוי לפרסם כפרק האחרון לשנה זו, נזכרתי דווקא בלקוח הראשון שלי שטופל באמצעותי בתכנון פרישה.

הסיפור החל לפני מספר שנים כאשר הופניתי למנכ"ל של אחת מחברות הבת של קונצרן ענק. לא הבנתי מה מצופה ממני מאחר שזה היה כאמור הלקוח הראשון שלי. הגעתי אליו במקור על מנת לנייד קופת גמל. במסגרת השיחה הוא פנה אלי וציין שהוא בגיל הפרישה והתוכנית המקורית הייתה שהוא יפרוש בגיל הפרישה הרשמי 67.

הוא קיבל לידיו את מסמכי העזיבה, הגיש אותם למס הכנסה ואז הגיע הטוויסט בעלילה – המעסיק ביקש שיישאר עוד קצת. האיש שלנו שמח וטוב לב הפעיל את מכשיר הניווט היומיומי שלו והמשיך להגיע למקום עבודתו הקבוע.

רק שלאח הגדול היו עבורו תכניות שונות. שומת מס מפתיעה בגובה של כ־250 אלף שקל הגיעה אליו בדרישה להשיב את הכספים שקיבל כהנחה במס על פיצויים כפורש. בנקודה הזאת פגשתי אותו – מבולבל, מופתע וחסר אונים. זאת לא הייתה מטרת הפגישה ואף על פי כן שאל אותי: “אתה יכול לעזור לי? ואם כן כמה זה יעלה?”. נקבתי בסכום הראשון שעלה על דעתי, ובאופן מפתיע שמעתי אותו אומר כן.

קשת. 

כתלמיד באותה התקופה בהסמכה של תואר C.F.P צלצלתי למנהלי הקורס וסיפרתי להם שפניתי ללקוח וכאשר נקבתי בסכום הופעתי מההסכמה, ואם ככה מה עושים עכשיו. קיבלתי הדרכה קצרה ויצאתי לדרך. בתוך פרק זמן קצר יחסית קיבל הלקוח את הסכום חזרה.

מכאן התפנינו להכין עבורו תוכנית פרישה מאחר שהמשרה שלו הייתה לשנה אחת. התוכנית כללה בקשה לאישור של המשכיות לפוליסות מבטיחות התשואה שלו ל־5 שנים נוספות. ניהול הכספים שלו עבר שינוי והתאמה למצבו כפורש פוטנציאלי, ועל פי הנכסים שלו הסתבר שניתן לעמוד ברמת החיים שהוא חי ויחד עם זאת העמידה ביעד הייתה ממש על הקצה.

בתום אותה שנה הסכם העבודה שלו הוארך בשנה נוספת וגם כאן נערכה פגישת עדכון. השנה השנייה חלפה גם כן ובחידוש ההסכם שלו עם המעסיק קיבלנו שיחת טלפון: ”הוצע לי לרדת לחצי משרה, אני מתלבט מה לעשות”. גם כאן קיימנו פגישה ושינוי בהערכות, הכולל משיכת כספים ממקורות אחרים שהיו לו להשלמת ההכנסה.

בשנה שחלפה, הודיע לנו ידידנו על פרישה סופית. כל מה שהיה כרוך בהעברת הכספים אליו, כולל ענייני מיסוי, בוצע וההתאמות למשיכת הקצבאות שלו טופלו. חשבנו שכאן הסתיים הסיפור, אולם לא כך היה.

לפני מספר חודשים החלו להגיע הודעות על סיום תקופת חמש השנים של הפוליסות מבטיחות התשואה. מדובר בסכום של 1.4 מיליון שקל וכאן נוצרה התלבטות האם להפקיד לקופה שתשלם קצבה או קופת גמל ומשיכת אנונה. גילו ומצב בריאותו הכריעו את הכף. בימים אלו מתבצע ניוד של אותם הכספים לקופות גמל שהותאמו לכך, כולל הוראות למשיכה חודשית להשלמה.

כשאני מביט אחורנית אל הלקוח הראשון שלי והדרך שעשינו יחד מתעצם לו משפט הסיום הרגיל שלי – שלעולם לא תצעדו לבד.

הכותב הוא מנהל מרכז הפרישה של לשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email