הסכם: מעסיקים יחויבו להעסיק גם בעלי מוגבלויות בהיקף של 3ֵ% מכוח האדם בחברה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים חתמו בשבוע שעבר על הסכם לפיו כל המעסיק לפחות 100 עובדים יצטרך לקלוט עובדים עם מוגבלויות פיזיות או נפשיות בהיקף של 3% מכוח האדם בחברה.

ההסכם הוא יוזמה משותפת של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושל נשיא לה"ב, לשכת ארגוני העצמאים, רו"ח אהוד רצאבי, המשמש גם כיו"ר איל"ן (איגוד ישראלי לילדים נפגעים). על פי ההסכם, בשנה הראשונה ייערכו המעסיקים לקליטת עובדים עם מוגבלויות, בשנה השנייה הם יקלטו עובדים עם מוגבלויות בהיקף של 2% מכוח האדם בחברה ובשנה השלישית – 3% מהיקף כוח האדם בחברה.

לדברי ניסנקורן, "בישראל חיים 800 אלף איש עם מוגבלויות וההסכם הזה נותן להם כבוד ומסייע להם להשתלב במעגל העבודה. ההסכם הזה הוא מהפכה ביחסי העבודה ובחברה". ניסנקורן קרא לממשלה ללכת בעקבות המגזר העסקי ולקבוע גם היא ש-3% מהמועסקים במשרדיה ובחברות והתאגידים בשליטתה יהיו אנשים עם מוגבלויות.

רצאבי ציין כי "זה רגע היסטורי. כנציג ארגוני המעסיקים וכיו"ר עמותת איל"ן אני שמח שהגענו להסכם מחייב להעסקת בעלי מוגבלויות. משק המשלב אנשים בעלי מוגבלויות הוא אינטרס של כולם: של המדינה, של העובדים ושל המעסיקים. "לפני כשנה וחצי החליטה בצעד אמיץ נשיאות הארגונים העסקיים ובראשה צביקה אורן ליזום הסכם קיבוצי מחייב עם ההסתדרות להעסקת בעלי מוגבלויות, למנות אותי כנציגם לדון עם ההסתדרות על עיקרי ההסכם ולהביאו לאישור. אני שמח שהיום אנו יכולים לברך על המוגמר, להביט בגאווה על הדרך שעשינו ולהודות על כך שהצלחנו באחת המשימות החשובות לחברה הישראלית. מדובר על הסכם בעל חשיבות מוסרית ציבורית וכלכלית רבה, שיש בו כי לעזור בשילובם של בעלי מוגבלויות בקהילה בהיותם גורם תורם שווה ערך לכלכלה, שיתרום לצמיחת התוצר השנתי בסכום של כ-5 מיליארד שקל. כולי תקוה כי המגזר הציבורי, לאחר שהתווינו את הדרך, ילמד מאתנו וילך בעקבות המגזר העסקי.

"מדובר במהפכה שתפתח אלפי הזדמנויות חדשות בשוק התעסוקה עבור אנשים עם מוגבלות ותעניק להם הזדמנות שווה לשילוב אמיתי בחברה הישראלית. בעמותת איל"ן אנו נתקלים יום יום בסיפורים מרגשים של אנשים מוכשרים שלא משתלבים בשוק העבודה בשל מוגבלותם. לאחר הסכם זה נפתח בפניהם סוף סוף חלון הזדמנויות חדש. אנו מאמינים ששילוב אנשים עם מוגבלות בשוק התעסוקה יוביל לשילובם הנכון ביותר בחברה לרווחתם האישית ולמען היותנו חברה טובה יותר."

עוד ציין רצאבי כי מדובר בתרומה למשק ולכלכלה הישראלית שבאה לידי ביטוי, בין השאר, בהגדלת כוח הקנייה המצוי בידי המועסקים עם המוגבלות והעלאת התוצר המקומי במשק. נשיא לשכת סוכני הביטוח אריה אברמוביץ שלח לרצאבי מכתב, שבו בירך על "המהלך החשוב שיזם, בשיתוף עם אורן ועם ניסנקורן, לשילוב תעסוקת אנשים בעלי מוגבלויות, שללא ספק מהווה תקדים של ממש ויוביל לשינוי משמעותי בחברה הישראלית. בשמי ובשם חברי לשכתי, אנו מביעים את תמיכתנו והערכתנו למהלך חשוב זה".

בתוך כך, השיקו ממשלת ישראל והשותפות הבין מגזרית לקידום תעסוקת אנשים עם מוגבלות בג‘וינט ישראל את "עבודה נגישה", פורטל דרושים ייחודי לאנשים עם מוגבלויות. בלוח משרות ייחודי ונגיש ממתינות למעלה מ-500 משרות המיועדות לאנשים עם מוגבלויות. בנוסף, אפשר למצוא באתר כתבות, מידע רלוונטי וכלים המסייעים לאנשים עם מוגבלות במציאת עבודה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email