הענן החליף את הקלסרים: הכירו את ביטוח האחריות המקצועית כנגד נזקי סייבר

סוכני הביטוח חשופים אל פשיעת סייבר שחשוב להתגונן נגדה; מביטוח צד א' לסיכוני סייבר ועד נזקי צד ג'
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כניסת סוכן הביטוח לעולם הדיגיטלי הוא מהלך בלתי נמנע וככל שהסוכן ישקיע בתוכנות ובטכנולוגיה מתקדמות, יעילותו תגדל ויכולת השיווק שלו תגבר.

בעבר נזהרנו שלא לזרוק קבצים מודפסים לפח ללא גריסה שמא יימצאו נתונים אישיים של לקוחותינו בפח האשפה ויהיו גלויים ל"חורשי מזימות". כיום כל המידע שיש לנו בכל אחד מתחומי הפעילות מקובצי לקוחות, ביטוחים, הוצאות והכנסות ועוד כהנא וכהנא מידעים, כולם מרוכזים בספריות במחשב ובענן. כמעט אין קלסרים עמוסי דוחות, מכתבים חשבונות והתחשבנויות. הכל מרוכז במחשב.

מה אם כן הבעיה? לכאורה הכל טוב. אך לא כך הוא. עתה אנו נחשפים לסוג אחר של גנבי מידע או כאלה המסוגלים להשתלט לנו על מחסני המידע האגורים אצלנו.

ביטוח מפני מתקפת סייבר.
| צילום: shutterstock

מצב חדש זה מכונה פשיעת סייבר. אנו בעצם חשופים לשני איומים. האחד, איומים נגד נזקים העשויים לפקוד את משרדנו כמו לשבש את מערכות המחשב, לגרום לאובדן מידע ולדרישת תשלום כופר כדי שלא יינזקו אותנו. לזה נקרא מעתה סיכוני סייבר צד א'.

אנו לא יכולים להעריך את גובה הכופר הנדרש מחד גיסא, ואת עלות שיחזור המידע מאידך גיסא. ברור שלכל סוכן רמת הסיכון שונה. חשיפת המשרדים הגדולים המאחסנים מידע בגיבויים מחוץ למשרד שונה מסוכנים שאינם מקפידים על כך. ויחד עם זאת הנזקים עשויים להיות גם לתוכנות ההפעלה כך שהנזק יהיה יותר משמעותי. אגב, אין ערובה שהפורצים לא יפרצו פעם נוספת. בקיצור, סיכון שיש חשיבות לגדרו ולבטחו.

נזקי צד ג'

המקרה האחר שיכול להתפתח לצרה ממשית הוא פריצה למחשבים שלנו, שליפת מידע אישי על לקוחות, כמו כתובות, מספרי זהות, הוראות קבע, סוגי ביטוח, פרמיות משולמות וכן הלאה. המידע הזה יכולים לעשות בו שימוש פלילי, וכן חדירה לרשות הפרט.

במקרה זה יתכן שניתבע על ידי גורם שהוא צד ג'. אין בידנו אפשרות להעריך את הנזק שיגרם ללקוח שכמובן אנו ניתבע גם על נזקים ישירים וגם על נזקים עקיפים.

כדי להגן על עצמנו הרחבנו את ביטוח האחריות המקצועית שלנו כנגד נזקי סייבר צד ג' ללא עלות לכל המבוטחים. ודאגנו לאופציית רכישת ביטח סייבר לצד א' שהינו רובד הרחבה בתוספת תשלום הנמוכה ביותר האפשרית.

לדוגמה, מחזור של עד מיליון שקל בגבול אחריות של מאה אלף שקל בפרמיה של 275 שקל. אני פונה אליכם שלא להקל ראש, לפנות אליי ישירות וכחברי לשכה המבוטחים בביטוח אחריות מקצועית ולרכוש את כיסוי הסייבר לצד א'.

הכותב הינו מנהל עסקים בליסוב סוכנות לביטוח

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email