העשיר הצנוע

גם אנשים בעלי הון רב מעוניינים למקסם את הזכויות המגיעות להם על פי חוק; אחד מהם, שהגיע אלי ליעוץ, לימד אותי שיעור נאה בצניעות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

את ההשראה לטור הזה קיבלתי בביקור באנגליה בשבוע שעבר, כשראיתי כמה דגמי רכבים שלא הגיעו ארצה. למה? כי הם מיועדים לאנשים עשירים בלבד, אפילו לעשירים מאוד.

במהלך השנים יצא לי לטפל במספר קטן של אנשים כאלו, שהגיעו אלי לתכנון פרישתם. תתפלאו, גם אנשים עשירים מאוד מעוניינים למקסם את הזכויות המגיעות להם על פי חוק.

גם אנשים עשירים מעוניינים למקסם את הזכויות המגיעות להם על פי חוק | צילום: fotolia

אחד כזה, כ', הגיע אלי לפגישה מבלי שקיבלתי עליו כל חומר רקע מהגורם שהפנה אותו אלי. הוא נכנס לחדר הישיבות הקטן של לשכת סוכני ביטוח לבוש במכנסי דגמ"ח צבאיות, חולצה פשוטה וסנדלים והתנצל על האיחור הקל. "לא ידעתי שההליכה מהרכבת בעזריאלי לוקחת כל כך הרבה זמן".

משהו חסר

לאחר היכרות קצרה והסבר על האופן שבו אנחנו מבצעים את תהליך תכנון הפרישה אצלנו ציין בפני: "ראה, אני מנכ"ל של חברה שנמצאת כעת בתהליך של מכירה לגוף גדול. בשלב ראשון קיבלתי סכום של 8 מיליון דולר ובתוך כחצי שנה יושלם לי החלק השני בסכום דומה. מאחר שאני בגיל פרישה, מה עוד שהבעלים החדשים מעוניין במנכ"ל מטעמו, הוחלט שאפרוש. בנוסף, יש לנו בבעלות משפחתה של אשתי נכסי נדל"ן מניבים, שמהם אני מקבל שכר כחלק מהבעלים בחברה בע"מ כבר שנים רבות".

אבל, הוא הוסיף, "אני חייב להיות גלוי". "פניתי באופן אישי לפני מספר חודשים לייעוץ פרישה" ותוך כדי שאמר זאת שלף מתרמילו קלסר מסודר להפליא של חברה שעוסקת בתחום הזה. "קיבלתי מהם תמונת מצב מדויקת להפליא באשר לתוכניות הפנסיוניות שלי, כולל המלצות לגבי מיסוי, קבלת הפנסיה שלי ואפילו המלצות לגבי הפוליסות הפרטיות המיותרות שלי" .

אז מה אתה עושה כאן שאלתי? "הסוכן שלי התעקש שאפגוש אותך. האמת היא שהם הכינו לי תיק יפה, אבל משהו בתחושה שלי ושל רואה החשבון שלי גורם לי להבין שאולי חסר משהו". ומה חסר לך? "אני לא ממש יודע, אבל ההתנהלות היתה טכנית לגמרי, כאילו הייתי מספר תעודת זהות ולא בן אדם".

תוך דקות ספורות הבנתי במה מדובר. האיש העשיר והצנוע הזה התכוון לתרום חלק לא קטן מהממון שצבר למטרות טובות למען הציבור. הוא רכש לשני ילדיו דירה ולא היתה לו כוונה להוריש להם הרבה מעבר לזה. רמת המחייה שלו היתה צנועה מאוד ואפילו סגפנית. ההצעה הראשונה שלי התקבלה על ידו – סגירת הכספים שיועדו למטרת הקצבה שלו והעברתם לדור הבא. הוא הופתע מאוד כשהעליתי בפניו את האפשרות לקבל קצבה דרך החברה שהוקמה על ידי משפחת אשתו, שהוא מחזיק בחלק קטן בלבד מהבעלות בה.

תהליך של קבלת "פנסיה תקציבית" מהחברה המשפחתית נכנס לתוקף תוך פרק זמן והוא קיבל סכום של כ־8,000 שקלים בחודש, שיחד עם הקצבה של אשתו וביטוח לאומי, הספיק למחייתו הצנועה. כל יתרת הכספים שקיבל ועמד לקבל ישמשו אותו לתרומה למטרות צדקה.

כשהפגישה השנייה הסתיימה קיבלתי תזכורת נוספת לאדם המדהים שהיה אצלי. "מר כ', זכור לי שהגעת ברכבת. להזמין לך מונית לעזריאלי?", שאלתי. "אין צורך", השיב לי, לקח את התרמיל הצבאי ואמר לי "אלך ברגל".
ולכם חברי וקוראי אאחל סוף שבוע נעים ושלעולם לא תצעדו לבד.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email