הפילנתרופית מהבנק שלא היתה מסוגלת להגיד לא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

Happy young businesswoman enjoying money rain.

כאשר הגברת ח' פסעה למשרדי כחלק מקבוצת לקוחות בנק שהיו במבצע פרישה, לא יכולתי לדמיין את העתיד להתרחש. נכנסה למשרדי גברת בגיל הפרישה, שעל פי לבושה ניכר שהיא שומרת מסורת. כאשר התחלתי עם השאלות הרגילות ידעה לספק מענה מגובה המסמכים על כל שאלותיי. שאלות כמו מה הם מקורות המחייה נענו על ידה באופן שגרתי. כאשר בחנו יחד את מטרות ויעדי החיים שלה, הסתבר שהיא אלמנה שחיה בדירה בדרום תל אביב ברמת הוצאות צנועה של כ־8,000 שקלים לחודש. הכנסותיה הקבועות, לעומת זאת, עמדו על כ־22,000 שקלים לחודש, זאת מעבר לצבירות בקופות גמל ובקרן ההשתלמות.

מה שהתניע את הדרמה שהתרחשה הם דוחות הבנק של 3 החודשים האחרונים, אותם בכלל לא התבקשה להביא. כשראיתי את הדוחות – חשכו עיני. עשרות הוראות קבע – מעשרות ועד מאות שקלים לחודש, שהסתכמו ב־15 עד 20 אלף שקלים בחודש. ההוצאות הללו גרמו לכך שהיו לה הלוואות בסכומים ניכרים.

הסתבר שחשבון הבנק היה באופן תדיר ביתרת חובה. שאלתי את השאלות הנדרשות והסתבר שהיא תורמת לעשרות גופים. אכן צדקת גמורה, שעשרות גופים ניצלו את טוב ליבה וגרמו לה לתרום סכומים גבוהים פי 2 ויותר מהוצאותיה החודשיות. כששאלתי איך הגיעה אליהם – ענתה שהם הגיעו אליה. בטוב ליבה לא ידעה לסרב, וכשלא היה לה מספיק, לקחה הלוואות למימון התרומות.

כששאלתי האם ההתנהלות נראית לה? טענה שלא ישנה בלילות מדאגה, אבל לא ידעה איך לסרב להם. שאלתי אותה האם תהיה מוכנה להעביר את השליטה אלינו על מנת לחלץ אותה מהמצב הלא נעים.

לאחר שהתחלנו בתהליך ביטלנו את כל הוראות הקבע וקבענו מסגרת של מעשר. כלומר, 2,000 שקלים לחודש, שהתחלקו בין מספר גופים שהיתה מעוניינת לתרום להם. לקח לנו כשנה לכסות את ההלוואות וליישר את חשבון הבנק שלה, שנמצא פתאום ביתרת זכות.

היו בתהליך הזה עליות ומורדות. שני מקרים זכורים לי יותר מכל – במקרה הראשון היה כאשר התבקשה להביא אישורים על כל התרומות שלה לצורך החזר מס. הגיעו שני קרטונים שכיסו את שולחן העבודה הענק בחדר הישיבות וגלשו גם לרצפה. המקרה השני היה שיחת טלפון בערב ראש השנה, כששמעתי ממנה את המשפט הבא – "תודה שהצלתם את חיי".

כיף לעשות הבדל בחיי אנשים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email