הפרשות סוציאליות לפנסיה – גם מעל גיל הפרישה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תובע החל לעבוד אצל מעסיקו בגיל 72 ופוטר בגיל 82. התובע הועסק כמכונאי במוסך, וככזה חל עליו צו ההרחבה לענף המוסכים. הוא פוטר על ידי מעסיקו ולאחר מכן הגיש תביעה אשר התייחסה בין היתר לעובדה שלא הופרשו עבורו כספים לפנסיה. המעסיק טען להגנתו כי בעת קבלתו של התובע לעבודה הוא היה בן 72 ומאחר והוא החל לעבוד לאחר גיל פרישה, הרי שביחס למרכיב הפרשות פנסיוניות הוא  כלל לא היה מחויב בגינם.

בית הדין, בטרם נותן הכרעתו, בוחן את צו ההרחבה לפנסיית חובה שם נקבע כי הוא יחול על כל עובד המועסק או שיועסק בכל מקום עבודה, גם על מי "שפרש מעבודתו בגיל פרישת חובה ומקבל קצבה". כלומר, צו ההרחבה חל על כל עובד המועסק במקום עבודה, ובלבד שאותו עובד לא נכנס לטווח החריגים אשר נקבעו בצו ובין היתר מדובר על חריג ביחס לעובד שפרש מעבודתו בגיל פרישת חובה ובנוסף הוא מקבל קצבה. שימו לב, ש"קצבה" כאמור לעיל, לא כוללת קצבאות וגמלאות מהמוסד לביטוח לאומי.

עו"ד בן אברהם | צילום: גיא קרן

בית הדין קובע כי קצבה היא תשלום חודשי קבוע המשולם מהמדינה או קרן הפנסיה או ביטוח מנהלים והמעסיק, כך התברר, לא בדק מול התובע אם הוא מקבל קצבה שכזו בטרם קיבל החלטה שלא להפריש כספים כנדרש. יתרה מכך, מוסיף בית הדין וקובע כי העובד לא צריך ולא מחויב לפנות למעסיק ולבקש שיפרישו עבורו לפנסיה, מאחר ומדובר על חובתו של המעסיק לעשות כן, כחלק מחובותיו כמעסיק כלפיו עובדיו. משכך מחייב בית הדין את המעסיק לשלם לעובד את ההפרשות הפנסיוניות.

בשלב זה לא ידוע אם יוגש ערעור על פסק הדין, אך מה שצריך לזכור מכך הוא שהמעסיק צריך להכיר את ההסדר התחיקתי החל על העסק שלו לעניין ההסדר הפנסיוני הרלוונטי לגבי עובדיו; על המעסיק לוודא מול עובדיו הפרשות פנסיוניות בהתאם לסטטוס העובד בעת תחילת עבודתו (האם העובד מגיע עם תוכנית פנסיונית פעילה או שלא) – לדבר יש השלכות, בין היתר, על מועד תחילת ההפרשות הפנסיוניות; וכן, המעסיק צריך לוודא את גילו של העובד, כאשר מדובר על עובד צעיר, או את הסטטוס של העובד כאשר מדובר על עובד לאחר גיל פרישה, בדומה למקרה דנן. כלומר, על המעסיק להיות מלווה על ידי גורם מקצועי שידע להסביר לו את חובותיו (המשתנות) בתחום הפנסיוני על מנת להגן על עצמו מפני חשיפה אפשרית.

הסיפור לעיל מהווה הזדמנות להזכיר למעסיקים כי במהלך השבוע הקרוב, יסתיימו ה"הסדרים לרבים" והחל מיום 1.4.19, על המעסיקים לפעול למול ארבע קרנות הפנסיה הנבחרות בלבד, ככל שהם לא ערכו תהליך תחרותי לבחירת קרן ברירת מחדל.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email