"הפתרון לבעיית ביטוח החובה של סוכני המגזר הערבי – לחייב את 'הפול' לעבוד אתם"

כיצד ייתכן ש־80% מסוכני הביטוח במגזר הערבי מנותקים מחברות הביטוח? מועתז עאלם, בעלי סוכנות "מרכז הגליל" מסביר את הבעיה, ומציע פתרון
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"לסוכני הביטוח במגזר הערבי יש רק בעיה אחת גדולה שמטרידה אותם – הניתוק של הסוכנים ממערכות ביטוח החובה של חברות הביטוח, המסרבות לעבוד אתם בטענה, שהם חורגים במספר התביעות המקובל. אנחנו מציעים לחייב את ה'פול' להתקין מערכות ביטוח חובה אצל הסוכנים במגזר". כך אומר מועתז עאלם, בעלי סוכנות הביטוח "מרכז הגליל" מנצרת בראיון לביטוח ופיננסים.

סוגיית הניתוקים של סוכנים ערביים ממערכות ביטוח החובה של חברות הביטוח היא בעיה של שנים, שהטיפול בה הגיע גם לכנסת. לפני כשלושה חודשים דנה ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בנושא זה. הדיון התקיים לבקשת ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני), שלטענתו, סוכני ביטוח ערבים רבים מנותקים ממערכות ביטוח החובה של חברות הביטוח, כשהסיבה בה נוקבות חברות הביטוח היא חריגה ממספר התביעות שקבעו החברות. "מדובר בקיפוח עקבי של שנים", אמר ח"כ בהלול בדיון. "גורעים מהסוכן הערבי את האמינות שלו בשעה שהוא סוכן סוכן מורשה וותיק, וטוענים כלפיו שהוא מייצג ציבור שמרמה ומבלף".

לפתור את הבעיה

בתגובה טענו חברות הביטוח שהממוצע הכללי לתביעות בביטוח חובה עומד על 2.6% ובמגזר הערבי הוא עומד על יותר מפי שניים, והן מפסידות שם; לטענתן, הן מנתקות סוכנים מכל המגזרים מהמערכות שלהן אם הם חורגים במספר התביעות.

"יש במגזר הערבי כ־500 סוכני ביטוח", אומר עאלם. "כיום למעלה מ־80% מהסוכנים מנותקים ממערכות ביטוח החובה של החברות; חלקם צריכים להיות מחוברים לסוכן יהודי כדי להפיק תעודת ביטוח חובה, ואחרים פשוט הרימו ידיים והפסיקו לעבוד. 80% מהסוכנים לא מגיעים ל־200 אלף שקלים עמלות בשנה.

מונין: ״הפתרון עדיין בחבלי לידה״
מונין: ״הפתרון עדיין בחבלי לידה״

לאחר הרפורמה בביטוח חובה, ירדו מחירי ה'פול'". לטענתו של עאלם ניתן לשווק ללקוחות פוליסות של ה'פול' וזה יפתור את הבעיה. "צריך פשוט לחייב את ה'פול' להתקין את המערכות שלו אצל הסוכנים", הוא קובע.

לדברי ואסים אבו נאסר, חבר הוועד המנהל בלשכת סוכני ביטוח, שהוא גם נציג ה"פול" באזור הצפון, אכן פנו אליו סוכנים שביקשו ממנו לקבל הרשאה של ה"פול", אך עד כה ה"פול" סירב. “חברות הביטוח לא מפסידות במגזר הערבי”, אומר עאלם. “להיפך, הן מרוויחות פה יותר בביטוח המקיף ובביטוח הדירות.

אני מסתדר עם ביטוח החובה, כי אני סוכן גדול שתחתיי יש 80 סוכנים. אבל המצב הקיים פוגע כאמור בסוכנים הקטנים, שחלקם מפסיקים לעבוד. יש פתרון מערכתי טכני וצריך לדאוג שהוא ייושם”.

בתגובה מסר אריאל מונין, יו"ר הוועדה לביטוח כללי כי, "הרפורמה בביטוח חובה שהוביל האוצר להורדת התעריפים הביאה בתוכה פיתרון, אמנם חלקי, לנושא בעיית הפקת תעודות חובה אצל סוכני המגזר הערבי. הפתרון עדיין בחבלי לידה קשים, כי הפול נערך לעזרה למבוטחים בודדים, אך לא לסוכנים המבקשים לחדש פוליסות רבות במהלך החודש ולהצליח לספק את החובה בזמן".

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email