הפתרון לעוולות ולסחבת – הקמת מוסד לגישור ובוררות

הובלה של תרבות ארגונית חדשה המרחיקה את הלקוח מהצורך לפנות להליכים מורכבים ויקרים בבית המשפט תטיב לא רק עם הציבור, אלא עם הענף כולו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפי נתונים שמתפרסמים בישראל מספר התביעות המוגשות לבתי המשפט גדול באופן משמעותי ביחס למדינות הOECD-, וכך גם כמות ומספר התביעות שמסתיימות בפסק דין של בית המשפט.

העומס הנופל כנטל על בתי המשפט אינו צפוי לקטון בעתיד הקרוב עקב אילוצי תקציב שאינם מאפשרים להרחיב את המנגנון השיפוטי העמוס ממילא.

חלק גדול מה"אשמה" על הסחבת והעומס היא של ענף הביטוח, כאשר תביעות רבות בעלות היקף כספי נמוך יחסית גורמות ללחץ נוסף על מערכת המשפט. מצב זה גורם לנזק כספי ותדמיתי ומהווה רעה חולה לציבור כולו.

סו"ב סייפר | צילום: באדיבות הלשכה

לאחרונה הוצעו מספר פתרונות כגון: הגדלת מספר השופטים וייעול הליכים משפטיים, אך אין בהם כדי לתת פתרון מקיף וארוך טווח לכלל הסכסוכים העסקיים במשק ולענף הביטוח בפרט.

תרבות ארגונית לקויה

בזמנו, רשות שוק ההון ניסתה לקדם פתרון על ידי קידום חקיקה המחייבת בוררות חובה, אולם יוזמה זו לא צלחה.

לצערנו, התרבות הארגונית וניהולית של חברות הביטוח גורמת לדרך לא יעילה של סחבת: מפגש בבימ”ש. ציבור הלקוחות אינו פטור מ"אשמה" היות ופעמים רבות נגררים לתביעות במקום לבחון פשרות מכובדות.

בהקמת בתי המשפט לתביעות קטנות נוצרה תקווה שהדבר יתרום להקלה על בתי המשפט, אולם המציאות היא שהם מוצפים בתביעות שבנקל ניתן לפתור בדרכים יעילות יותר. פנייה להליכים מסורבלים בביהמ"ש צריכה להיות מוצא אחרון העומד בפני הלקוח, הצרכן.

לשכת סוכני הביטוח צריכה להוביל מהלך של הקמת מוסד לגישור ובוררות ולונטרי אשר יפעל במקביל למוסדות הלשכה.

הוועדה שבחנה את העתיד של הסוכן והענף הביטוח בראשות שר המשפטים גדעון סער המליצה להקים "טריבונל" שיופעל על ידי הלשכה, ואני סבור שאין יותר מתאים לביצוע משימה זו מבית הדין שהיום עסוק בעניינים פנימיים של הלשכה. 

להיטיב עם הציבור

לשם הקמה מוצלחת של אורגן זה צריכים להוביל ולקבל הסכמה של רוב "השחקנים" בשוק, על מנת להסדיר פנייה לגישור או בוררות לצורך פתרון המחלוקות.

מוסד זה יכול לנצל את הפיזור הגיאוגרפי והמגזרי הרחב של סוכני הביטוח, כאשר לחלקם  היכולת והידע המקצועי לדון בסוגיות שנויות במחלוקת, דבר שיקל משמעותית על כולנו.

ללשכת סוכני הביטוח הכלים להקים שלוחות למוסד גישור ובוררות שמרכזן יתנהל בגוש דן, באזור הצפון, הדרום, ירושלים וגם במגזר הערבי.

חברות הביטוח יחסכו את ההוצאות הנגרמות עקב ניהול תביעות משפטיות, והצורך לתגבר כל הזמן את מחלקת התביעות. גם התדמית שלהן שנפגעת כתוצאה מניהול הליכים מתמשכים תשתפר.

הובלה של תרבות ארגונית חדשה המרחיקה את הלקוח מהצורך לפנות להליכים מורכבים ויקרים בביהמ"ש תטיב לא רק עם הציבור אלא עם הענף כולו.

הכותב הוא חבר המועצה הארצית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email