הפתרון של הלשכה למצוקת הביטוח הסיעודי: הקמת "פול" ושיווק ללא תמורה

לשכת סוכני ביטוח יוזמת פתרון עבור נפלטי הביטוח הסיעודי מעל גיל 70. המבוטחים יבוטחו ב־000,5 שקל תמורת פרמיה נמוכה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

50 אלף נפלטי הביטוח הסיעודי הקולקטיבי מעל גיל 70 יוותרו ללא כיסוי בתחילת 2017, או לחלופין יאלצו לתשלום של אלפי שקלים בחודש. במטרה למצוא פתרון למבוטחים לשכת סוכני ביטוח שכרה את שירותיו של האקטואר ד“ר בעז ים, מייסד ומנכ"ל חברת עגן יעוץ אקטוארי, פיננסי ועסקי בע"מ, שיסייע בבניית הצעה מעשית לפתרון.

לדברי יואל זיו, יו“ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, יזמה הלשכה מתווה שבו כל הנפלטים מעל גיל 70 ,יכונסו ל“פול“ מיוחד (מאגר מבוטחים), שבו יבוטחו בסכום של כ־5,000 שקל בחודש תמורת פרמיה נמוכה, דומה לזו ששילם בביטוח הקולקטיבי (דרך מקום העבודה או הארגון). המימון האקטוארי (ההפרש) ימומן מהמדינה ומחברות הביטוח.

סוכני הביטוח מתחייבים לשווק את הפוליסות הייחודיות הללו ללא תמורה. ”בעקבות נייר העמדה ובו המתווה שגיבשנו אנחנו מבצעים עתה עבודה אקטוארית מקצועית באמצעות ד“ר ים, המתמחה בתחומי הסיעוד והבריאות“, אומר זיו. ”העבודה האקטוארית אמורה לחשב את העלות הנוספת בהשתתפות בפרמיה למדינה ולחברות הביטוח, שתלך ותרד בכל שנה עד שאחרון המבוטחים בקבוצה הנ“ל יילך לעולמו. כשנגיע למספרים בתוך כחודשיים, אני מעריך, נפנה לאוצר ולהסתדרות, שדרשה השתתפות של המדינה בפיתרון זה, נציג את העבודה הישימה ונדרוש מהם מציאת המקורות הכספיים“.

עיקר הפתרון של הלשכה
עיקר הפתרון של הלשכה

על פי הוראת המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, החל מה־1 בינואר 2017 ,ייאסר לחדש את הביטוחים הקולקטיביים בתחום הסיעוד. על פי הערכות, כ־2.1 מיליון מבוטחים ייפלטו מביטוחים אלה, שהם זולים במיוחד (עשרות שקלים לחודש, להם ולבני משפחותיהם), והם יצטרכו לחפש פתרונות בביטוחים פרטיים אישיים יקרים בהרבה. קשה במיוחד הוא מצבם של כ־50 אלף מבוטחים שעברו את גיל 70־75 ,שחברות הביטוח לא יקבלו אותם, או שידרשו מהם פרמיות גבוהות של מאות ואף אלפי שקלים בחודש.

פתרון חלקי מסלינגר

סלינגר הורתה במקביל לאפשר למבוטחים מבוגרים שנותרו ללא מענה ביטוחי, להצטרף לפוליסות הסיעוד הקבוצתיות של קופות החולים במחיר שלא יעלה על 300 שקל לחודש וללא חיתום רפואי, בתנאי שאין להם ביטוח כזה בקופת החולים. בפתרון זה ישנה בעיה והיא העובדה שרוב המבוטחים הללו ממילא מבוטחים בפוליסות הסיעוד הקבוצתיות של קופות החולים, והם לא יוכלו להשתמש בפתרון זה. ”הפתרון של סלינגר הוא חלקי“, מדגיש זיו. ”אנחנו לא מפקירים את המבוטחים המבוגרים; אם נידרש לשווק את הפוליסות, נעשה זאת ללא תמורה. זוהי תרומה גדולה של הלשכה לפתרון הבעיה“

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email