”הציבור ימשיך לרכוש פוליסות נסיעות, אבל מגורמים מקצועיים יותר“

ב-1 במאי תיכנס לתוקפה התקנה האוסרת על מי שאינו בעל רישיון למכור ביטוחי נסיעות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בתחילת מאי ייכנס לתוקפו חוזר הפיקוח האוסר מכירת ביטוח נסיעות על ידי מי שאין לו רישיון מתאים לכך. לדברי יו“ר ועדת ביטוח בריאות וסיעוד יואל זיו, ”בפועל, נכנסת לתוקפה ההסדרה של הפיקוח בנושא והמשמעות היא שמי שאינו רשאי על פי חוק לקבל עמלה – לא יקבל. סוכנויות נסיעות לא יוכלו למכור ביטוח נסיעות, אלא באמצעות המורשים לכך: חברות הביטוח וסוכני ביטוח“.

אמנם סוכני ביטוח רבים מוכרים כבר היום פוליסות נסיעות, אלא שעד היום היתה הטעיה מהותית ומכוונת של הציבור, מסביר זיו. ”הציבור חשב שסוכנות נסיעות מכירה את היעד שאליו הוא נוסע ואת הסכנות הכרוכות בו, ושהיא נותנת את ההנחה הגדולה ביותר עבור ביטוח הנסיעות, ולכן נטה לקנות פוליסה כעסקת חבילה יחד עם הטיסה והמלון. זו היתה הטעיה מכוונת שהמפקחת אף התייחסה אליה.

”גם קופות החולים מטעות את הציבור. לטלפנית שמבטחת את הלקוח אין מושג מה מצבו הרפואי והיא לא מקצועית – היא לא יודעת לתת כיסוי מתאים לנסיעה ספציפית או למצב בריאותי. אנשים נוטים לחשוב שמכיוון שהמכירה מתבצעת דרך קופת החולים, המוקדנית רואה מול עיניה את התיק הרפואי של המבוטח, אך לא כך הדבר. לראיה, בבתי המשפט מתנהלים תיקים רבים של תביעות בשל סעיפים שלא כוסו על ידי ביטוח הנסיעות“.

זיו מציין כי עד היום סוכנים לא היו יכולים להתמודד עם מצב כזה של הטעיית הציבור. ”היום, בעקבות ההסדרה, אותו ציבור יכול לחזור לסוכנים. ההסדרה מאפשרת גם שיתוף פעולה בין סוכן לסוכנות נסיעות. הסוכנות תעביר מידע על הנוסע, והסוכן יוכל להתקשר אליו ולהציע פוליסת נסיעות, כך שלא יהיה נוסע שיישאר ללא ביטוח נסיעות. רוב הציבור נוסע כיום עם פוליסה, והוא ימשיך לנסוע עמה, רק שהפעם זה יהיה באופן מקצועי יותר“.

הקופות ימשיכו למכור עד לגמר ההסכמים

בשלב זה קופות החולים יורשו למכור ביטוחי נסיעות עד לגמר ההסכמים שלהן מול חברות הביטוח. סמוך לסיומם, ייפתח הנושא לדיון. ”אנחנו עומדים בפני היערכות לשלב הזה“, מציין זיו, ”ואני מקווה שנצליח לשכנע את המפקחת שמכירה דרך קופת חולים היא מיותרת. אנחנו נלחץ על הפיקוח עד שייפתר גם העניין הזה בהמשך, כי אנו נתקלים במצבים רבים שבהם אנשים סבורים שהם קונים ביטוח דרך קופת החולים שלו שמכירה את מצבו הבריאותי, ולא כך הדבר.

”בעקבות ההסדרה, אנחנו מצפים מכל חברות הביטוח לפעול דרך ערוצי השיווק, הווה אומר סוכני הביטוח. לא להתחרות בסוכנים, אלא לשתף אותם בכל עסק שמתפנה כתוצאה מההסדרה. אנחנו מבקשים שרכישת הפוליסות תיעשה דרך סוכנים, המשווקים הטבעיים של חברות הביטוח, ולא באופן ישיר תוך התעלמות בוטה מסוכני הביטוח.

בחברת פספורט קארד נערכים להסדרה הזו כבר שנה. לדברי המנכ“ל אלון קצף, ”בימים הקרובים ייצא מכתב ל-3,000 סוכנים שעובדים אתנו. בהתאם לתקנות, המדיניות החדשה היא שכל סוכן ביטוח יפנה לסוכנות נסיעות. העמדנו כלים טכנולוגיים שיאפשרו העברת לידים ממשרדי נסיעות למוקד שיעבוד על פי תקנות המפקח: הקלטת שיחות ואבטחת פרטיות המידע. באופן עקרוני, כל ליד שיעבור נבצע את תהליך צירוף הביטוח של הנוסעים. סוכן הביטוח יקבל דיווח על כל פעילות שמתבצעת מול הלקוחות במוקד, בין אם בוצעה עסקה או לא, והסוכן יוכל לעשות פולו-אפ על עסקות שלא נסגרו. כל סוכן ביטוח יקבל כלים טכנולוגיים להעברת הלידים בצורה מאובטחת. התחלנו בפיילוט כזה בכמה משרדי נסיעות והתוצאות מעודדות. כל שנותר הוא שהתקנה תיכנס לתוקף“.

"הערך הרב ביותר הוא של סוכן הביטוח"

קצף מצהיר כי פספורט קארד עובדת רק עם סוכני ביטוח. ”אנחנו מאמינים שהערך הרב ביותר הוא של סוכן הביטוח, שיש לו קשר לסוכנות נסיעות. כל משרד נסיעות יטופל על ידי אחד הסוכנים, ובאחריותו לוודא שהמשרד פועל על פי הנהלים. אנחנו מבצעים את תשלומי העמלה לסוכן הביטוח, ולמשרדי הנסיעות אנחנו משלמים סכומים קבועים עבור כל הפניה או סגירה בסכומים קבועים, ולא כעמלה“.

מתכונת העבודה הזו גובשה בשיתוף הלשכה, וקצף מקווה שהם יצליחו להביא את הבשורה לסוכני הביטוח. ”אני חייב להוריד את הכובע בפני הלשכה על המאבק העיקש שניהלה בשנים האחרונות, והנה הגיעה השעה. פיתחנו פתרונות למגוון פעילויות של סוכני נסיעות, ונעמיד את כל הפתרונות שלנו לרשות סוכני הביטוח. נראה לי שזו תהיה הצלחה גדולה. זו גם הזדמנות פז להרחיב פעילויות עם לקוחות חדשים שבאים לסוכן עבור ביטוח נסיעות. זה יכול להניב לקוחות חדשים לסוכן“.

מהראל נמסר כי ”במהלך כל השנים, פעילות מכירת ביטוח נסיעות לחו“ל התבצעה באמצעות סוכני ביטוח בערוצים השונים. גם עתה, נמשיך לפעול בקו זה, נחזק את ערוץ המכירה בפתרונות טכנולוגים דיגיטליים ונשפר את כלי השיווק/מכירה לסוכנים, תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות מחוזר המפקחת על הביטוח“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email